SERIÁLY.kinema.SK

Sindibád je azda najznámejším hrdinom z cyklu Tisíc a jednej noci (ak nepočítame Šeherezádu, ktorú žiaľ nanovo preslávila turecká telenovela). Dobrodružstvá šibalského námorníka, ktorý bol vždy šikovný a svojou prešibanosťou sa vedel dostať z každého problému, tvoria spomienky na detstvo mnohých z nás. Čaro týchto rozprávok sa toto leto pokúsila priniesť na obrazovky britská Sky, ako sme na tomto portáli už viac krát avizovali.

Príbeh Sinbadu sa odohráva v rozprávkovom svete, ktorý je opradený čarom orientu. Hlavným hrdinom je Sindibád, ktorý sa snaží nejakým spôsobom zabezpečiť svoju rodinu. Okrem drobných krádeží sa pravidelne zúčastňuje pouličných bitiek, v ktorých sa mu veľmi darí. Takto domov prináša zlato, ktoré zúfalo potrebujú. Okrem brata musí živiť aj matku, ktorá je v stave permanentného šoku a starú mamu, ktorá má nadprirodzené schopnosti.

Spleťou nešťastných náhod je Sindibád obvinený z vraždy syna významného mestského aristokrata. Zavrú ho do väzenia, no nepobudne tam dlho. Rozhodnú sa, že jeho trest by mal byť podobný činu, ktorý vykonal. Zabijú mu pred očami brata. Zronený Sindibád okrem tohto trestu dostane od starej mamy aj druhý – prekliatie. Po celý slnečný cyklus sa nesmie na pevnine zdržať viac ako deň a noc. Je teda odkázaný na more a tam sa začína séria jeho dobrodružstiev. Nadobudne družinu priateľov, naučí sa obsluhovať loď a stane sa hrdinom.

Sindibád mal premiéru už minulý týždeň, no s recenziou sme sa rozhodli počkať. Bolo to hlavne preto, že pilotná epizóda sa nikam neponáhľala. Takmer polovicu epizódy sa tvorcovia venovali zobrazovaniu hrdinovho života a zápletka sa prejavila takmer až na konci časti. Preto by som vám odporučila pozrieť si ju aj s druhou časťou, ktorá vyšla tento týždeň. Nie len, že bola lepšia, ale ukázala potenciál Sindibáda naplno. Tvorcovia sa totiž pokúšajú o vytvorenie nového kultového hrdinu, a zároveň chcú vytvoriť niečo originálne.

V zásade sa im dá vyčítať len málo vecí. Hrdinovia používajú pomerne moderný jazyk a spojenia, ktoré vám občas zarezonujú v ušiach, lebo kazia atmosféru inak pekne načrtnutého sveta. Taktiež ma sklamalo to, ako sa tvorcovia postavili ku kostýmom. Vo väčšine sú veľmi podarené, no tie akciové kraťasy z Tesca, čo mal Sindibád v pilotnej epizóde sú skutočne päsťou do oka. Plusom je jednoznačne hudba a herecké obsadenie. Známych je tam len pár, no stoja za to. Orla Brady, Naveen Andrews, či Elliot Cowan sú mená, pri ktorých seriálovým fajnšmekrom zasvietia očká. Na druhej strane tu máme málo známe tváre, no sľubné talenty – Elliot Knight (Sindibád), Marama Corlett (Rina), Dimitri Leonidas, …

Pri Sindibádovi som na vážkach. Keby som videla len pilotnú časť, asi by som sa rozhodla seriál ďalej nesledovať. No ak by som videla obe epizódy po sebe, nezaváhala by som. Jednoznačne je to podarený príslušník stále silnejúceho žánru rozprávkových seriálov. Nenechajte sa odradiť a naskočte na exotickú loď spolu s bájnym námorníkom. Udeľujem 7/10, hlavne za slabú pilotnú časť.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Hurvi | júl 17., 2012 o 15:15 |

    Uvažujem nad tým…

Napíšte svoj názor