SERIÁLY.kinema.SK

Aarona Sorkina snáď netreba nikomu predstavovať. Včera mal na HBO premiéru jeho nový seriál z televízneho prostredia The Newsroom, ktorý si už od 30. júla budete môcť pozrieť i na „našej“ českej mutácii plateného kanálu. Nadväzuje ním na svoje predchádzajúce projekty s podobným zameraním – Sports Night a Studio 60 on the Sunset Strip – avšak tentoraz ponúka pohľad do zákulisia televízneho spravodajstva.

Spravodajský moderátor fiktívnej televíznej stanice ACN Will McAvoy (Jeff Daniels) sa po nútenej dovolenke – ktorá nasledovala po mierne nevydarenej debate na univerzite, kde povedal veci, ktoré povedať nemal – vracia späť do práce, aby zistil, že jeho excentrický šéf Charlie Skinner (Sam Waterston) mu vybral novú vedúcu produkcie, Mackenzie McHale (Emily Mortimer). Od prvého momentu je jasné, že tí dvaja majú spoločnú minulosť a už pilotná epizóda potvrdila, že scenáristi budú túto skutočnosť patrične využívať.

Nemenej dôležité pozadie Willovi a Mac robia zamestnanci redakcie: Willov bývalý vedúci produkcie Don (Thomas Sadoski), jeho priateľka a Willova asistentka Maggie (Alison Pill), Neal (Dev Patel) – autor Willovho blogu a najnovší prírastok, ktorý si so sebou priniesla Mac, producent Jim Harper (John Gallagher, Jr.).

Po celkom slušnom a dynamickom začiatku (vysokoškolská debata) a fakt gýčových úvodných titulkoch (verím, že to mal byť zámer, ale aj tak) nasleduje časť, v ktorej sa viac priestoru venuje súkromným problémom postáv než spravodajstvu. Tie postavy riešia pomerne dosť často vzhľadom na to, že sú v práci, čo je pochopiteľné, keďže ich súkromné životy sú prepojené s tými profesionálnymi, ale niekedy dosť prehnané (napr. keď Mac rieši svoje problémy s Willom doslova sekundy pred živým vysielaním alebo keď sa Maggie a Don hádajú uprostred kancelárie). Pomáha to pekne dynamike, ktorej je v The Newsroom ozaj požehnane – postavy rýchlo chodia hore-dole, rýchlo rozprávajú a v podstate všetko robia rýchlo. Keď sa redakcia ACN začne zaoberať na prvý pohľad nevýznamnou správou o enviromentálnej katastrofe v Mexickom zálive, dynamika všetkého stúpne doslova o 100% a spravodajský tím z naoko triviálnej správy vytvorí exkluzívnu investigatívnu správu. Ďalším plusom je, že seriál sa zaoberá nedávnymi reálnymi udalosťami.

Osobne som sa na The Newsroom tešila, pretože mám rada produkciu HBO, príbehy z novinárskeho prostredia a, samozrejme, Aaron Sorkin prinášajú istý prísľub kvality. Keď som dnes natrafila na nie príliš nadšené recenzie, moje očakávania výrazne klesli. Našťastie som bola ale príjemne prekvapená. Seriál má skvelé obsadenie, sympatické postavy, dôvtip a odohráva sa v zaujímavom prostredí (novinári!). Pilotnej epizóde dávam 10/10 a dúfam, že The Newsroom si zachová rovnakú kvalitu po celú sériu.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor