SERIÁLY.kinema.SK

Televízna stanica History Channel sa po prvýkrát odkonila od svojej tradičnej prosukcie a síce dokumentov a relácii o historických udalostiach či osobnostiach a prišla s trojdielnou hranou minisériou The Hatfields & McCoys. A tento krok sa im veru oplatil, keďže tento projekt si v rebríčkoch sledovanosti viedol nadmieru dobre.

Keďže ide o produkciu History Channel, miniséria, samozrejme, zachytáva skutočné udalosti – presnejšie spor Hatfieldovcov a McCoyovcov, ktorý trval takmer 30 rokov. Rozvinul sa po americkej občianskej vojne v roku 1865, kedy Jim Vance z rodiny Hatfieldovcov zabil Asu McCoya za to, že sa počas vojny pridal do armády Únie.

Ďalší rozpor sa odohral až o 13 rokov neskôr, keď sa príslušníci oboch rodín dohadovali o tom, komu patrí prasa, ktoré utieklo Randolphovi McCoyovi a Floyd Hatfield si ho privlastnil. A odvtedy to šlo celé dolu vodou. Miniséria sa sústredí bližšie na životy „vodcov“ týchto dvoch rodín – Randolpha McCoya (Bill Paxton) a Ansa Hatfielda (Kevin Costner), ktorí sa počas vojny priatelili, no veci sa po jej skončení zmenili a teraz sú z nich nepriatelia na život a na smrť.

Hoci som zatiaľ videla len prvú časť tejto minisérie, zanechala vo mne dosť pozitívny dojem i keď mala svoje muchy. Trvalo mi asi pol hodinu kým som sa dostala do deja a ako-tak prišla na to, kto je kto (predsa len tam všetci vyzerajú rovnako s tými bradami) a čo sa tam deje. Nehovoriac o tom, že rozbeh to malo pomalší a nudila som sa, čo bolo zlé, lebo som musela dávať pozor, aby som sa zorientovala. Akonáhle sa to však rozbehlo a ja som začala rozoznávať mená a tváre, nuda zmizla a začalo ma to baviť. Ale potom opäť prišlo nejaké hluché miesto alebo sa vyskytla nová postava, o ktorej som nevedela, čo tam robí, a zase som bola stratená. Jedna epizóda má 90 minút, čo je pri nerovnomernom tempe nešťastné riešenie. Ale s pauzami sa všetko dá. Celkom ma prekvapilo spracovanie, ktoré je kvalitné a vidno, že si na ňom dali záležať (mám na mysli kostýmy, kulisy a podobne). Obsadenie to má tiež celkom zaujímavé a plné známych tvári. Ja osobne som každú chvíľu utekala na imdb, aby som si overila odkiaľ koho poznám.

Každopádne, ak vás bavia historické seriály, určite vyskúšajte. A tento je navyše aj podľa skutočných udalostí, hoci jeden by ani nepovedal podľa toho, aké drámy sa tam odohrávajú. Spracované je to kvalitne a pekne, len je to trochu rozvláčne. Také ideálne na víkendové poobedia, povedala by som.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor