SERIÁLY.kinema.SK

„Sú späť. A nie, nesníva sa vám to.“ Tento pútavý slogan nám skracoval čakanie na prvú sériu resuscitovanej legendy. Už je to viac ako rok, čo sa objavili špekulácie, že Dallas dostane novú šancu. Najprv sa diskutovalo o filme, v ktorom sa mala objaviť Jennifer Lopez. Chceli celý kolos rebootovať, podobne ako to urobil JJ Abrams s novým Star Trekom. Nič také sa však nekonalo. Stanica TNT napokon splnila divákom ich túžby – Dallas sa mal vrátiť na televízne obrazovky, kam patrí. A dnes sme sa dočkali.

Ešte stále vám v hlave nejde znelka tejto legendy? Nezúfajte! Úvodnú tému totiž tvorcovia nechali v takmer nezmenenej forme. Namiesto tvárí, ktoré sa v seriáli vyskytnú však uvidíte len zábery na Dallas a z ranču Southfork. Je to pochopiteľné, ak by sa nejaký protagonista rozhodol, že v seriáli už účinkovať nebude, nebudú ju musieť meniť. Keď sme pri tých zmenách, neudialo sa ich tam až tak veľa – trojica predstaviteľov z pôvodného seriálu sa v novej verzii objaví opäť. A to v plnej kráse.

Dej nového Dallasu nadväzuje na to, čo sa dialo v jeho 14-sériovom predchodcovi. Je tam časový skok viac než dvadsať rokov a sústredí sa hlavne na novú generáciu Ewingovcov. John Ross je pravým synom svojho otca J.R.-a. Je to riadny intrigán, ktorý za chrbtom strýka Bobbyho inštaluje vrt na ranči. Nájde tam neuveriteľné množstvo ropy, ktoré by z nich urobilo ešte väčších boháčov, než sú.

Christopher, adoptívny syn Bobbyho Ewinga, sa vracia na Southfork po istom čase strávenom v Ázii. Okrem snúbenice si domov prináša ekologický zdroj alternatívnej energie, pomocou ktorej chce dostať Ewingovcov opäť na vrchol energetického biznisu v Spojených štátoch. Situácia sa však skomplikuje, keď Bobby zistí, že má nádor v brušnej dutine a rozhodne sa, že ranč predá. Získa tak dostatok peňazí na to, aby podporil Christophera v jeho cieľoch a zároveň dodrží vôľu svojej matky Miss Ellie, podľa ktorej sa nikdy na Southforku nesmie ťažiť ropa. Má zostať taký, aký je. V tom do situácie vstupuje J.R., ktorý sa držal v úzadí a rozohráva s pomocou svojho syna hru plnú intríg.

Tvorcovia si môžu na chvíľu vydýchnuť – prvé časti boli výborné. Neskĺzli z kvality svojho predchodcu a dôstojne držia úroveň seriálu, ktorý je známy na celom svete. Rozhodne ho môžeme zaradiť medzi tie lepšie, znovu-oživené seriály. Veľmi sa mi páčilo, že v tomto Dallase môžeme vidieť hercov z toho predošlého v ich pôvodných úlohách. Myslím to ale skôr tak, že stále majú na obrazovke dostatočný priestor a nevystupujú tam len ako bábky, ktoré spájajú starý seriál s novým. Zároveň sa mi tiež páčilo, ako spojili atmosféru pôvodného Dallasu s novými nárokmi súčasného diváka – krvavé bitky medzi bratrancami, rýchle autá, luxus a sexuálne scény. A všetko sa to odohráva v Southforku, na aký sme zvyknutí.

V seriáli účinkujú pomerne známe tváre. Jesse Metcalfe, ktorý sa preslávil rolou záhradníka v Zúfalých manželkách si tu zahral Bobbyho syna. Johna Rossa predstavuje Josh Henderson, ktorý sa tiež objavil v Zúfalých manželkách a aj v 90210. Okrem nich sa tam ukážu herečky ako Jordana Brewster (Fast & Furious), Julie Gonzalo (Eli Stone, Veronica Mars) alebo Brenda Strong (do tretice Desperate Housewives). A samozrejme nesmiem zabudnúť na veteránov Patricka Duffyho (Bobby), Larryho Hagmana (J.R.) a Lindu Gray (Sue Ellen). (Mihli sa ale aj ďalší!) Poviem vám, keď sa objavili na obrazovke, ušlo mi pár potleskov a pokrikov.

Z nového Dallasu som nadšená. Je to hlavne preto, že splnil to, čo sľuboval – nasledovať svojho predchodcu. Intrigy, dráma, peniaze a ropa – to je to, čo chýbalo televíznej obrazovke. Udeľujem 10/10 a zapisujem do svojho televízneho kalendára.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Roman-tik | jún 14., 2012 o 18:00 |

  Fakt hodnotenie 10/10 ? Dallas som prelúskal pred rokmi na nove celých 365 epizód, okrem prvej sérky, ktorú tušim nova nikdy nedávala …ale 10 bodov? To idem hneď kuknúť koľko nadšenia pohltí mňa :-)

 2. Shawn | jún 14., 2012 o 18:22 |

  u mňa tiež 10/10 :)

 3. Michal | jún 14., 2012 o 18:52 |

  Fuuuuuuuu dat 10 z 10 je teda dost odvazne,,,original som nikdy nevidel mna to minulo cize ani toto si nemam dako chut pozret….:))

 4. Drakus | jún 14., 2012 o 21:33 |

  10/10

 5. undomielka | jún 14., 2012 o 22:07 |

  Jednoznacne 10/10!!

 6. pali | jún 15., 2012 o 05:48 |

  9/10 iba jedna drobnost prekazala, ale neviem ci sa to zdalo iba mne ale do prvej casti natalicili vela zaciatkov dejovych linii, aaale kocka sa na to tesila a pacilo sa, mna to nesklamalo tak hor sa na dalsich 14 serii :)

 7. Sandra | november 6., 2012 o 00:44 |

  to pokračovanie je úple užastné….neviem to prestať pozerať.:)jednoznačne odporúčam

 8. Nisha | január 18., 2013 o 19:22 |

  všetko uplne skvele…10/10…uplna bomba!!…=D

Napíšte svoj názor