SERIÁLY.kinema.SK

Stanica FX sa blysla mnohými komediálnymi seriálmi, ktoré sme prezentovali aj na našej stránke. Vynikajúci tajný agent Archer, či Wilfred sú stálicami seriálového neba a tešia sa svojej popularite. Nie sú to však tradičné sitcomy, pri ktorých sa chytáte za bruchá. Ich špecialitou je dobrá nálada a komika ktoré nestojí na primitivizme. Tento týždeň mal však premiéru Anger Management, teda veľkolepý návrat Charlieho Sheena do sveta sitcomov.

Hlavným hrdina je bývalý baseballový hráč Charlie Goodson, ktorý počas jedného zo zápasov stratil nervy a poškodil si koleno, čo mu znemožnilo ďalej hrať. Musel sa poobzerať po novej kariére a stal sa terapeutom so špecializáciou na ovládanie hnevu. Úzko spolupracuje so súdnym systémom a chodia ku nemu na skupinovú terapiu ľudia, ktorí sa nevedia ovládať a dostanú to v rámci podmienky. Okrem toho sa ešte venuje dobrovoľnej terapii priamo vo väzení, kde opäť pracuje s indivíduami, ktoré sa ťažšie ovládajú.

Okrem profesijného života sa v seriáli ukazuje aj Charlieho súkromný život. Je rozvedený a má v spoločnej opatere dcéru v pubertálnom veku. Jeho voľný čas pozostáva z návštevy miestneho baru, posedení so susedom a nezáväzného sexu s kolegyňou terapeutkou Kate. V tejto pestrej mozaike dejových línii je dôraz kladený na to, čo prežíva Charlie a celý seriál závisí na jeho osobe, keďže je to ten typ seriálu, v ktorom sa veci bez prítomnosti hlavného hrdinu neukazujú, respektíve ani nedejú.

Charlie Sheen je jednoducho alfou a omegou Anger Managementu. Na jednej strane sa pobavíte, ak sa dobre orientujete v jeho škandáloch, ktorých mal v poslednej dobe viac, než dosť. Veľmi často sa tam na ne naráža a tieto odkazy sú pekne zapracované do deja. Na druhej strane je to však veľká škoda – je obklopený talentovanými hercami, medzi ktorými vládne úžasná chémia, no sú odstrčení do rohu. Seriál má takisto tendenciu skĺzať do klišé – napríklad veľmi populárny motív „friends with benefits“ je spracovaný absolútne nekreatívne a podobne. Ešte by som mu vytkla nereálne konverzácie protagonistov, ktoré sa snažia byť prehnane vtipné, až naozaj pôsobia umelo.

Čo sa týka hereckého obsadenia, najviac vyniká Selma Blair, ktorá hrá terapeutku Kate. Vidieť ste ju mohli napríklad v Hellboyovi. Rola sebavedomej psychiatričky jej sadla a pôsobí v nej prirodzene. Charlieho rodinu tvoria dcéra Sam (Daniela Bobadilla) a exmanželka Jennifer (Shawnee Smith). Okrem nich sa v seriáli objavia Michael Arden, Barry Corbin, Noureen DeWulf, Stephen Taylor a mnoho ďalších.

Seriál formátu Dva a pol chlapa to nebude, to si môžeme povedať otvorene. Je to veľmi vlažný priemer. Anger Management sa pohráva so zaujímavo načrtnutým pozadím príbehu, ktorý zatiaľ zostáva nepovšimnutý na úkor hlavného hrdinu. Niet sa čomu diviť, keď už nejaký seriál získal Charlieho Sheena (ktorý zaručuje sledovanosť už len svojím menom), nemusí byť v prvej lige. Dve časti, ktoré boli odvysielané boli podľa mňa dokonca podpriemerné. Pri zápletke druhej časti sa mi chcelo vracať od nechutnosti a primitívnosti, ktorú som mala považovať za vtipnú. Nehovoriac o tom, že počas štyridsiatich minút, ktoré tieto epizódy predstavovali som sa zasmiala len jeden raz (a Sheen ma teda nerozosmial). Udeľujem 5,5/10. Zároveň však netvrdím, že sa seriál nezlepší, potenciál na to má. No zatiaľ sa môže pýšiť len Charliem Sheenom.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Romantik | júl 1., 2012 o 18:48 |

    Mnohe ex hviezdy strieborneho platna si urobili zivnost na malej obrazovke,casto by som povedal ze predviedli viac herectva ako v kinach kedysi,ale existuje hviezda ktora svoj prechod na serial podla mna robit fakt nemusela … ano charlie mal som ta rad v komediach ale serial dva a pol chlapa mi fakt nepride vtipny, ako sa mohol dozit tolkych serii je otazka na ktoru poznaju odpoved len americky divaci co sleduju asi fakt hocico a miluju toppera aj wall street
    :)

  2. Shawn | júl 1., 2012 o 19:12 |

    Romantik: nie sú to iba americkí diváci, veľmi veľa mojich známych doslova zbožňuje ten sitkom, no pritom ani nevedia, že sú na svete mnohé iné lepšie – ale máme sa diviť keď Márkiza a Nova z toho urobili nových Priateľov a točia to dokola a dokola? Pričom oni by tiež mohli vysielať aj ďalšie…

Napíšte svoj názor