SERIÁLY.kinema.SK

Komediálny seriál Girls od herečky a scenáristky Leny Dunham sleduje osudy štvorice priateliek žijúcich v New Yorku a ich problémov so vzťahmi, opačným pohlavím a všetkým, čo k tomu patrí. Prakticky ide o realistickejšie vyobrazený Sex v meste pre dvadsiatnikov.

Štyri priateľky – Hannah, Marnie, Jessa a Shoshanna – sa snažia vyrovnať s post-graduálnym životom a zodpovednosťami, ktoré so sebou prináša, jednoducho tak, že sa im snažia vyhnúť, čo najdlhšie to pôjde.

Hannah, ktorú stvárňuje Lena Dunham (tento seriál i napísala, produkovala a niektoré epizódy zrežírovala), musí prijať zodpovednosť samú za seba, keď jej rodičia oznámia, že ju už nebudú podporovať a že by bolo už načase nájsť si namiesto stáže poriadne zamestnanie. Jej spolubývajúca Marnie má síce prácu a dalo by sa povedať, že je už viac-menej zodpovedným dospelým človekom, ale nachádza sa v niekoľkoročnom vzťahu s priateľom, ktorý ju už nudí. Voľnomyšlienkárska Jessa sa zas musí vyrovnať s následkami svojej voľnosti – nechceným tehotenstvom, kým jej sesternica Shoshanna sa trápi pre svoje panenstvo.

Ako som už spomenula v úvode, seriál je pomerne realistický (zas nie vo všetkom, ale v mnohých veciach áno) – hlavné postavy majú oveľa viac negatívnych než pozitívnych vlastností (sebeckosť, nerozhodnosť, nezodpovednosť, lenivosť, infantilnosť atď.), nachádzajú sa v nefunkčných vzťahoch, ktoré kvôli ich negatívnym vlastnostiam nie sú schopné vyriešiť. Mne osobne sa toto ráta, hoci to vyvolalo vlnu kritiky, ale k tej sa ešte dostanem. Treba si uvedomiť, že ide o seriál o dvadsiatnikoch, ktorí nedávno skončili vysokú školu a snažia sa nájsť svoje miesto v spoločnosti a stať sa „poriadnymi“ dospelými ľuďmi. Možno ide o mierne zidealizované zobrazenie (resp. ich vyobrazenie je niekedy prehnané), ale i tak je OVEĽA realistickejšie ako banda teenagerov, ktorí sú schopní robiť neskutočné životné rozhodnutia ešte pred dovŕšením dvadsiatky – ako vidíme v iných seriáloch.

Preto je pre mňa nepochopiteľné, prečo sa voči seriálu zdvihla taká vlna kritiky na blogoch a v recenziách. Okrem nesympatickosti postáv seriálu vyčítajú aj to, že všetky hlavné predstaviteľky sú heterosexuálne belošky zo strednej triedy. Pretože by bolo oveľa lepšie, ak by jedna z nich bola černoška alebo aziatka len preto, aby vyplnila kvóty, že? Treba sa jednoducho zmieriť s faktom, že ak Lena Dunham pochádza z privilegovaného prostredia, tak je len prirodzené, že aj jej postavy budú.

Ak už patríte medzi fanúšikov seriálu, istotne vás poteší, že Girls už boli HBO obnovené na 2. sériu, aj napriek tomu, že má zatiaľ za sebou len tri epizódy a negatívnych reakcií na neho bolo viac než dosť. A ak ho ešte nesledujete, tak rozhodne vyskúšajte, oplatí sa.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor