SERIÁLY.kinema.SK

Túto sezónu rozčerili vody vedecko-fantastických seriálov len vlažné novinky (napr.: Acatraz, Terra Nova), ktoré spočítate na prstoch jednej ruky. Scifisti žialili, no Continuum očakávali ako Vianoce. Jedná sa o kanadský seriál, ktorý tento týždeň v premiére odvysielala stanica Showcase. Nakrútená je prvá séria s desiatimi časťami a účinkuje v ňom množstvo známych tvárí – predovšetkým z Hviezdnej brány.

V roku 2077 sa spolu s hlavnou hrdinkou Kierou Cameron (Rachel Nichols) ocitáme na policajnom zásahu. Správcovia zákona zatýkajú hlavu teroristického hnutia, ktorý chce sabotovať nový režim Severoamerickej Únie – diktatúru korporácií. Prišli však neskoro, cez okno sa pozerajú na to, ako vybuchuje jeden z okolitých mrakodrapov. Na druhej strane – zloduch je za mrežami aj so svojimi siedmimi komplicmi a po súde bude so všetkým pokoj.

Dozvedáme sa, že Kiera žije v budúcnosti harmonickým životom – má milujúceho manžela, šikovného syna, množstvo priateľov a vyniká vo svojom zamestnaní. Práve preto sa rozhodne, že bude prítomná pri jednaní z väzňami, no oni vytiahnu tromf, ktorý nikto nečakal. Nejakým zariadením sa prenesú do minulosti a Kieru nechtiac vezmú so sebou. Ocitajú sa v roku 2012 a vyzerá to tak, že sa do budúcnosti nebudú môcť vrátiť.

Kiera je postavená pred dve možnosti – nechať všetko tak a spoľahnúť sa na svoje vedomosti o minulosti (to znamená, že by mohla pomerne rýchlo zbohatnúť) alebo sa bude aj naďalej snažiť vykonávať svoju úlohu strážkyne zákona a pokúsi sa teroristom zabrániť v ich plánoch. A k tomuto všetkému zistí, že jej technické hračky z budúcnosti nie sú všetky na zahodenie, keďže sa skontaktuje s vynálezcom technológie, ktorá zmenila svet, z ktorého prišla.

Continuum nastoľuje mnohé otázky, ktoré sa vo vedeckej fantastike pretriasajú každú chvíľu – ako to vlastne je s cestovaním v čase? Bude môcť Kiera zmeniť časovú líniu, alebo je jej pevnou súčasťou a práve vďaka nej sa stanú tie veci, ktoré sa majú stať? Dej seriálu neprezrádza, ktorá alternatíva je tou správnou a rozohráva s divákom hádanky. Dáva mu indície a pokúša sa položiť zaujímavé otázky, ktoré by ho pritiahli každý týždeň k obrazovke. Obávam sa však, že seriál upadne do rutiny policajných seriálov, ktorý však okrem epizódnych prípadov bude riešiť aj celosériovú zápletku.

Čo sa týka stvárnenia budúcnosti, tvorcovia opäť stavili na vysoký cool faktor pretechnizovanej spoločnosti, kde je samozrejme všetko lepšie. Od hromadnej dopravy, až po medziľudské vzťahy. Žiaľ, tento ťah im nevyšiel. Interakcia hlavnej hrdinky s jej synom mi prišla veľmi „fake“ a celoseriálová téma „chcem sa vrátiť do budúcnosti za svojim synom“ bude podľa mňa otravná. Na druhej strane, som rada, že sa pokúšajú predostrieť silnú hlavnú ženskú hrdinku, keďže napísať takúto postavu je veľmi ťažké. Som rozhodne zvedavá, ako sa s tým tvorcovia popasujú. Tiež som akosi nepochopila ten čudesný režim v budúcnosti (ktorý je podľa mňa do veľkej miery na celom svete už dnes) – ako môžu korporácie obmedzovať slobodu prejavu (ako tam podotkol David „Zelenka“ Nykl) a hlavne, ako vôbec môže také niečo reálne fungovať? Nie som politológ, som len obyčajná scifistka, no o takomto režime mám len veľmi nezreteľné predstavy.

Herecké obsadenie Continua je zaujímavé. Prináša more známych tvárí – Lexu Doig, Tonyho „Majstera Bra’Taca“ Amendolu, Jennifer Spence, Zahfa Paroo, Vicotra Webstera, Erika Knudsena a mnoho ďalších. Samothná hlavná hrdinka – Rachel Nichols – si zahrala v najnovšom Star Treku (určite si spomínate na Uhurinu zelenú spolubývajúcu v spodnej bielizni, na ktorú mal zálusk kapitán Kirk), remakeu Conana či G.I. Joe: The Rise of Cobra.

Aj keď bol seriál na určitých miestach prognosticky veľmi presný, v mojich očiach sa mu nepodarilo očariť ma. Bol nemastný a neslaný, no rozhodne so zaujímavo nasadeným dejom. Šancu mu možno ešte dám, napokon, aj za takéto scifi v čase seriálovej bubliny musí byť scifista vďačný. Udeľujem 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Ondro | máj 31., 2012 o 18:29 |

  U mňa 6/10, neviem prečo si kanaďania robili výsmech z Alcatrazu a Terra-Novy, keď piloty mali o mnoho lepšie ako Cantinuum

 2. Shawn | máj 31., 2012 o 19:04 |

  Ondro: možno vizuálne, ale nie dejovo – aspoň pre mňa…

 3. Michal | máj 31., 2012 o 19:45 |

  suhlasim ,,nebol to pruser ale ani som z toho nepadol na rit, netusim ci dokukam celu seriu, 2 cast si ale urcite pozriem :)

 4. Ondro | máj 31., 2012 o 19:47 |

  Shawn: Aspoň Alcatraz mal pilot dejovo zaujímavejší ako Continuum, aspoň pre mňa

 5. Shawn | máj 31., 2012 o 20:26 |

  Alcatraz bol na smiech už len preto, že tí väzni sa objavovali po jednom (akoby každý ďalší čakal, nech chytia toho predošlého), stačili mi 2 časti… tu to aspoň spravili reálnejšie, prišli spolu a konajú spolu… a nie je ich ani 10, koľko epizód má len 1. séria, takže to určite nebude také umelo epizódne…

 6. Ondro | máj 31., 2012 o 22:09 |

  A prvá séria ma 10 dielov či 13 ?

 7. Elendilka | máj 31., 2012 o 22:11 |

  Podľa imdb ich bude 10.

 8. Shawn | jún 1., 2012 o 10:06 |

  10: http://serialy.kinema.sk/2012/01/nove-kanadske-serialy-vo-vyrobe

 9. freeman | jún 1., 2012 o 10:58 |

  U mňa bola prvá časť jednoznačne sklamenie. Záverečná prestrelka bo až k smiechu. Keď po sebe strielali s cca 3m a nik nikoho netrafil. A ručná pištol nemá zásobník na cca 30 nábojov !

Napíšte svoj názor