SERIÁLY.kinema.SK

15. apríla 1912 došlo k jednej z najväčších námorných katastrof na svete a dovtedy nepotopiteľný Titanic po náraze do ľadovca klesol ku dnu a s ním aj 1500 ľudí. Od tejto nešťastnej udalosti prešlo presne 100 rokov a britská televízia ITV sa rozhodla vzdať hold jeho pamiatke a pripomenúť si osudnú noc prostredníctvom štvordielnej minisérie, ktorá bola zároveň vysielaná všade po svete.

ITV už vo svojich traileroch upozorňovala na zvučné meno cenami ovenčeného Juliana Fellowesa, tvorcu úspešného seriálu Downton Abbey, ktorý sa chopil scenára a sľubovala nový a doteraz nevídaný pohľad na katastrofu. Podarilo sa jej to alebo potopila nielen Titanic, ale aj seba?

Miniséria nám ponúka celú škálu postáv z rôznych spoločenských vrstiev, ktorých osudy sa v priebehu deja prepájajú a vytvárajú sled udalostí. Prvá epizóda sa sústreďuje predovšetkým na anglického grófa lorda Mantona, jeho povýšeneckú ženušku lady Mantonovú, ich dcéru, bojovníčku za volebné právo žien, lady Georgianu Grexovú, ich osobných komorníkov slečnu Watsonovú a pána Barnesa a právnika Johna Batleyho a jeho manželku Muriel. Do cesty sa im pripletú aj iné postavy, ktoré dostanú viac priestoru v ďalších epizódach ako talianski bratia Paolo a Mario, služobná Annie či elektrikár Jim Maloney s rodinou. Nie, nezdá sa vám to, je ich veru dosť. Prvá 46-minútová epizóda tak prináša značný chaos a než sa stihnete spamätať, loď naráža do ľadovca.

Ďalšie epizódy sa nesú v podobnom duchu, no chaos z prvej epizódy už nie je taký badateľný a začíname sa v deji viac orientovať, pričom sa vždy na začiatku epizódy vraciame do doby pred vyplávaním a na konci loď znova naráža do ľadovej masy. Tento spôsob rozprávania je síce zaujímavý a neopozeraný, no Fellowes do deja vtiahol priveľa postáv a aj keď má na ich predstavenie štyri epizódy, veľa z nich vyšumí do prázdna a je vám v podstate jedno, čo sa s nimi stane, alebo sa to v horšom prípade ani nedozviete.

Za veľké plus pokladám dosadenie množstva pasažierov, ktorí sa na Titanicu skutočne plavili ako Molly, Brownová, milionár Benjamin Guggenheim, madam Aubartová, lady Duff Gordonová či herečka Dorothy Gibsonová. Tiež snahu o historickú presnosť a realistické zobrazenie problémov vtedajšej doby ako írsky zákon o samospráve, odsudzovanie katolíkov a dôraz na spoločenské triedy. Zaujímavé boli aj scény, ktoré sa odohrávali tesne pred plavbou. Rozhovor konštruktéra Thomasa Andrewsa s riaditeľom White Star Line Bruceom Ismayom a jeho argumentovanie o šetrení na výstavbe lodi, používaní lacného materiálu a nedostatku člnov či poprehadzovanie dôstojníkov tesne pred plavbou a vysvetlenie zmiznutých ďalekohľadov.

Po vizuálnej stránke Titanic tvrdo dopláca na televízne spracovanie. Kulisy síce pôsobia presvedčivo, no viaceré z nich sa často opakujú z iného uhľa a tvorcovia nám ani len nedopriali pohľad na známe schodisko s hodinami. Trpí aj vierohodné zobrazenie podmienok. V ľadových vodách Atlantiku, ktorý nezamrzol len vďaka svojej slanosti, sa ľudom ani len neparilo z úst, nerobili sa im omrzliny a niektorí v nej bez problémov plávali aj dlho po potopení. Samotné potopenie je vyobrazované hlavne z pohľadu ľudí vo vode či člnov, čo nie je úplne na škodu, pretože z prelomenia a následného potopenia lode, zúfalého kriku ľudí, pádu komínov a vŕzgania ocele aj tak naskakujú zimomriavky.

Herecké obsadenie je zvládnuté veľmi dobre. Medzi pomerne neznámymi hercami najviac žiari Toby Jones ako John Batley a osobne ma očaril aj Peter McDonald ako Jim Maloney či Stephen Campbell Moore ako Thomas Andrews, ktorý sa však nedočkal toľkého priestoru, koľko by si zaslúžil.

Julian Fellowes rozohral peknú drámu s dobrým scenárom a skvelými kostýmami, ktorá však pokrivkáva na viacerých miestach, pretože naplno nevyťažila z potenciálu, ktorý sa jej naskytol. Neustála ťarchu, ktorú zo sebou prináša spracovanie fenoménu a nohy jej podrazil aj televízny rozpočet. Svojím spôsobom však ani neurazí ani nenadchne.

Hodnotenie: 6/10

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor