SERIÁLY.kinema.SK

Americká káblová televízia Starz sa pustila kopať do časovej éry, ktorej vládnu krutou rukou už päť rokov „Mad Men“ z reklamnej agentúry. Oni si na to vybrali mafiánsku tematiku, horúcu pláž na Miami, luxusný svet hotela a sexidola Jeffreyho Deana Morgana. Bude im to fungovať?

Starz má veľmi zaujímavú paletu seriálov, ktoré ponúka. Úspech zožali najmä so sériou seriálov o Spartakovi. Okrem toho ponúkajú aj sériu Boss, ktorá je publikom a kritikmi prijatá veľmi dobre. Ako som už spomínala, rýpať do obdobia prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov je veľmi riskantné. Jednak musia ponúknuť na obrazovke bezchybné prevedenie danej doby a zároveň ich čaká aj náročná úloha. Tou je nepochybne nájdenie charizmatického hrdinu, ktorý by prekonal Jona Hamma.

Hlavná dejová línia Magic City sa krúti okolo „mafiánskej rodiny“ Evansovcov. A pod „mafiánskou“ myslím na ten americký spôsob. V podstate to znamená, že keď sa oteckovi rodiny niečo nepáči, nabehnú tam zaplatení chlapci s pištoľami a všetko vybavia. Hlavným hrdinom je Ike Evans (Jeffrey Dean Morgan) a vlastní prosperujúci hotel na pláži v Miami. Má nádhernú a mladú manželku. Okrem toho ešte tri deti, ktoré mal s inou ženou – o jej osude zatiaľ veľa nevieme. Jeho synovia sú dvadsiatnici a riešia viac-menej len ženy. Do tretice tam máme malú dcérku, ktorá je na prahu puberty a rieši svoju bat mitzvah. Áno, máme do činenia s mafiánmi, ktorí sú zároveň americkými Židmi.

Korunou projektu je obsadenie, ktoré by položilo na kolená každú ženu. Hlavní hrdinovia sú charizmatickí, krásni a chodiace michelangelovské sochy. Jeffrey Dean Morgan je známy na celom svete – každá z nás plakala, keď ako Danny zomieral v Greys Anatomy. Zároveň sa však stihol mihnúť na striebornom plátne vo Watchmenoch, či v Losers. Stal sa známym hlavne vďaka výberu úloh, málokedy sa totiž na obrazovke dožil konca danej epizódy, či filmu. Jeho synovia, na ktorých sa dej bude sústrediť taktiež, sú pomerne známi. Steven Strait, ktorý hrá staršieho Stevieho sa mihol v Sky High a zahral si vo veľkofilme 10 000 pred Kristom. Ten mladší, Danny – teda Christian Cooke pochádza z Britských ostrovov a zahral si v Doctorovi Who. Obsadenie dopĺňajú známe tváre – Olga Kurylenko, Danny Huston, Yul Vasquez, Kelly Lynch, či Seymour Cassel.

Zaujímalo by ma však, prečo sa takéto obsadenie dalo na takúto… hlúposť? Celých 55 minút, čo trvala pilotná epizóda, som si dookola opakovala, že to musí byť dobré, keď to má tieto hviezdy. Úprimne, pilot za veľa nestál. Táto takmer hodina ma stála veľa síl. Určite to poznáte, keď aj v štyridsať minútovej epizóde hocijakého seriálu máte takmer dvadsať minút vaty. A najmä, ak ste videli The Hour z produkcie BBC (čo je seriál z rovnakej časovej éry, ktorý sa krúti okolo médií v Európe) – kde bola hodina na epizódu nedostačujúca napínavému deju. Zároveň Magic City pochybilo v tom, že v hneď v úvodnej časti sa pokúšalo načrtnúť dejovú líniu všetkých troch hlavných mužských predstaviteľov. Roztrieštilo to celú epizódu a hlavne celý pocit z nej. Neubránim sa opätovnému porovnaniu s Mad Men – ani traja sexi muži si nedokážu podať jedného mysteriózneho Dona Drapera.

Oldschoolová zvučka, namakaný vizuál a rekvizity však hovoria v prospech Magic City. Ak žeriete päťdesiate a šesťdesiate roky tak, ako ja, nebudete ľutovať. Jediné, čo by som vytkla, bol érovo nepresný dialóg. A ešte ten škrabanec, ktorý Jeffrey Dean Morgan utŕžil z tej rozbitej nádoby bol na číry facepalm. Výsledok? Pilot bol na figu. Ale šancu tomu asi opäť dám – keď to má také natrieskané obsadenie, aspoň sa bude načo pozerať. Vzhľadom na to, že uplynulý týždeň premiérovali noví Mad Men (a tí podali v dvojepizóde taký výkon, že som ledva dýchala), udeľujem Magic City ledva 5/10. A to sú minimálne tri body za Morgana, lebo mám naňho slabosť. Verme si, že sa to zlepší, inak nám zostanú len oči pre plač.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sarinka | apríl 1., 2012 o 18:55 |

  Občas sa mi to zdalo zbytočne naťahované, ale páčilo sa mi to natoľko, aby som mrkla ďalšiu epizódu. A Jeffrey jednotka ako vždy.

 2. Matt | apríl 3., 2012 o 08:52 |

  Ten „spoiler“ na GA nutny? Ale nevidel som a radsej o tom viac pocut ani nechcem, akurat mi to pride v recenzii ineho serialu trosku zbytocne :)

 3. Elendilka | apríl 3., 2012 o 09:28 |

  Neuvedomila som si, ze by sa tato informacia mohla povazovat za spoiler, vzhladom na to, ze konkretne serie GA zazili v nasich koncinach uz minimalne dve reprizy a samotny serial ma od toho momentu minimalne o pat serii viac. Ak to niekto nepostrehol, tak sorry. A nutne sa mi to zdalo, lebo vzdy, ked sa s niekym bavim o hercovi JDM, tak vzdy skoncime pri popise „Danny z GA“. Ospravedlnujem sa.

 4. Matt | apríl 3., 2012 o 10:49 |

  V pohode, ja akurat dotycny serial nesledujem a ak by niekedy v buducnosti nahodou chcel skusit, viem viac ako by som vediet chcel. Spoilery na serialy su vskutku hakliva tema :)

 5. Shawn | apríl 3., 2012 o 18:58 |

  Matt: tak tento „spoiler“ je veru už dávno po dátume spotreby…

Napíšte svoj názor