SERIÁLY.kinema.SK

Americká rodinná televízia ABC Family uviedla v roku 2010 na svoje obrazovky dramatický seriál Pretty Little Liars, ktorý v súčasnosti finišuje svoju 2. sériu. Seriál o štyroch kamarátkach s množstvom tajomstiev, ktoré po roku odluky zvedie dohromady nielen nájdenie mŕtveho tela ich stratenej kamarátky Alison, ale hlavne záhadné správy od niekoho, kto sa podpisuje ako „A.“ A tak sa začína spleť záhad a tajomstiev, ktorá sa bude každou časťou viac a viac zamotávať.

Seriál Pretty Little Liars je nakrútený podľa ôsmych noviel spisovateľky Sary Shepard, ktoré boli na Slovensku uvedené pod názvom Malé kamarátky. Seriál bol natoľko úspešný, že boli vytvorené časti nad rámec týchto noviel a 29. novembra minulého roku televízia ABC potvrdila pokračovanie v 3. sérii, ktorej nakrúcanie je naplánované na začiatok apríla 2012.

Seriál dnes často prirovnávajú k Zúfalým manželkám prispôsobený mladším divákom, čo priznala aj spoločnosť Alloy Entertainment, ktorá okrem tohto seriálu produkuje aj The Vampire Diaries (Upírske denníky), Gossip Girl či fantasy seriál The Nine Lives of Chloe King z roku 2011, ktorý ale rýchlo upadol do zabudnutia. Pilotnej časti PLL predchádzala bohatá kampaň zo strany ABC Family, pričom k všetkému prispel aj vznik hry Secret Keeper Game či aplikácie na sociálnych sieťach.

Čo sa týka hereckého obsadenia, seriál ním pravdupovediac veľmi nevyniká. Výnimkou je napríklad Laura Leighton, ktorá približne päť rokov stvárňovala Sydney Andrews v známom Melrose Place. Taktiež vám určite bude prinajmenšom povedomá Ariina mama v podaní Holly Marie Combs, ktorá kedysi bola jednou z troch hlavných čarodejníc populárneho seriálu Charmed (Čarodejnice). Keď sme pri vedľajších rolách, musím spomenúť aj Chada Lowea (brata Roba Lowea), ktorý sa objavil v epizódnych rolách viacerých známych seriálov ako Ghost Whisperer (Stratené duše), 24, Without a Trace (Bez stopy), ER (Pohotovosť) či Bones (Kosti). Možno ste ho taktiež zahliadli vo filme Unfaithful po boku Richarda Geera a Diane Lane.

A teraz hlavné predstaviteľky. Ariu alias Lucy Kate Hale si mladší diváci určite pamätajú zo seriálu O.C. California či Kúzelníci z Waverly. Objavila sa aj v sitkome How I Met Your Mother (Ako som spoznal vašu mamu), ale viac hereckých skúseností jej priniesol seriál The Bionic Woman, kde stvárnila mladšiu sestru hlavnej hrdinky či Privileged, kde stvárnila jednu z hlavných postáv. Medzi väčšie projekty patrili filmy ako obe časti Sesterstva putovných kalhot, Vreskot 4 či televízny film Moderná Popoluška, kde hrala hlavnú úlohu.

Spencer as. Troian Bellisario mala hereckú kariéru predpovedanú, už len kvôli tomu, že jej otec je známy televízny producent a matka herečka. Jej otec, Donald P. Bellisario stojí za úspechom seriálov ako JAG či NCIS (Námorná vyšetrovacia služba) a práve v týchto dvoch seriáloch Troian získavala prvé skúsenosti s herectvom.

Ashley Benson hrá v seriáli dcéru Laury Leighton, teda Hannu Marin. Ako mnoho hercov, aj ona začínala pri vedľajších rolách. Sú to napríklad seriály 7th Heaven (V siedmom nebi), The West Wing (Západné krídlo), CSI: Miami či O. C. California. Objavila sa tiež vo filmoch ako Bravo Girls, Maturitný sex či najnovšie v televíznom filme Christmas Cupid (Vianočný duch).

Posledná zo štvorice hlavných hrdiniek je pôvodom Kanaďanka a na svojom konte má popri svojich kolegyniam najmenšie herecké skúsenosti. Shay Mitchell kedysi začala ako modelka, neskôr sa dostala k seriálu Degrassi či Aaron Stone. Možno si na ňu matne spomeniete z klipu Seana Paula k skladbe Hold My Hand. Postava Emily v Pretty Little Liars je jednoznačne jej doterajším najväčším úspechom kariéry.

Možno si poviete, že ide o ďalší seriál určený pre teenagerov, a hoci je pravdou, že hlavné hrdinky sú násťročné stredoškoláčky, som si istá, že tento seriál má čo divákovi ponúknuť. Pre mňa (a dúfam, že aj pre iných) je zaujímavé opäť vidieť na obrazovkách Lauru Leighton či Holly Marie Combs a preto pri hereckých výkonoch hlavných hrdiniek, buďte prosím zhovievaví. Takže ak máte chuť na niečo mladé, trendové, tajnostkárske, klamárske a tak trošku temné, skúste sa naladiť na Krásne malé klamárky. Tí, ktorí už ste ich sklanými fanúšikmi, určite už viete, že v blížiacom sa finále 2. série sa konečne dočkáme odhalenia „A“!

Written by:
Ľudmila Žoldáková

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. MISO | marec 16., 2012 o 16:52 |

  PLL pozeram uplne od prvej casti,,1.seria bola taka rozpacita,nevedel som ci nechat tak ci to kukat dalej,,predsa len som xel vediet ako to skonci,,skoro ma na konci porazilo :-)ale urobil som dobre, druha seria je O DOST lepsia a na poslednu cast sa o tyzden tesim :-),,je to vtipne,knihy nepoznam je ich asi 8 ale serial je fajn, napatie celkom dost a hraju tam pekne baby a pre baby – chalani,,,,

 2. Ondro | marec 16., 2012 o 20:42 |

  Druhá séria a lepšia ? pozeráme ten istý seriál ?

 3. MISO | marec 16., 2012 o 23:14 |

  Ondro: ano,,,jasne sem tam dost vykeciavacky,,ale neni to vobec zle…su horsie a nudnejsie veci :)

 4. Lucas | marec 17., 2012 o 00:56 |

  je to čim dál tím víc napínavý :) těšim se na každej díl ;)

 5. Ondro | marec 17., 2012 o 08:06 |

  Mne sa zdá že to čím ďalej viac a viac naťahujú (tá scéna v tom skleníku)

 6. MISO | marec 17., 2012 o 09:42 |

  Ondro: prosim ta to bolo ako dost davno uz…dej sa posunul ,,,:)

 7. Ondro | marec 17., 2012 o 11:57 |

  Dej sa neposúva už dlho, od toho momentu kde im iba krôčik k tomu chýbal aby zsitili kto je A to ide dole vodou. 4 baby ju mali obehnutú no ona im aj tak ušla. Hlúpe americké trapky …

 8. Shawn | marec 17., 2012 o 12:39 |

  Tiež som toho názoru, že 2. séria je o čosi lepšia a ondro, keby to nenaťahovali, nebol by seriál… je to typické guilty pleasure, je to hlúpučké, ale dobre sa na to pozerá… A ak sa nemýlim, seriál už predbehol knihy…

 9. Ondro | marec 17., 2012 o 15:57 |

  Ale zase, ak sa dozvieme kto je A v pondelok o čom bude vlastne 3. séria ? Možno spravili dobre že nám to konečne odhalia ale potom bude trocha hlúpe keď v 3. sérii už nebudú dostávať SMS-ky od A …

 10. Shawn | marec 17., 2012 o 17:39 |

  nechajme sa prekvapiť, ale A nemusí byť tá istá osoba, ktorá zabila Allison, takže ešte stále ostane nejaká ta záhada…

 11. MISO | marec 17., 2012 o 22:18 |

  Suhlasim s nazorom Shawna, ale aj s Ondrom trochu, ako v realite uz by ju dostali, neverim ze by sa na to neprislo skor :-)

 12. Shawn | marec 17., 2012 o 23:12 |

  ako keby všetky seriály kopírovali realitu… ich prvoradou úlohou je týždeň čo týždeň na 45 minúť zabaviť diváka…

 13. paťa | marec 29., 2012 o 16:32 |

  tak podľa mňa bude tretia séria tiež dobrá pretože neverím že -A je iba Mona a na konci 2 seria povedala „myslia si že sa to skončilo, ale toto je iba začiatok“

Napíšte svoj názor