SERIÁLY.kinema.SK

Inside Men

Recenzia február 29., 2012

Predstavte si, že pracujete v úschovni peňazí. Denne vám rukami prejdú tisícky libier, no vy sa na ne nemôžete ani pekne pozrieť. Nepatríte medzi ľudí s obrovskou vilou,  súkromným ostrovom či kabrioletom v garáži. Máte dlhy, úver na krku a výplatu v nedohľadne. Odolali by ste nevziať si zopár stoviek? Tento problém z pohľadu troch obyčajných ľudí, ktorí to veru nevydržali, rieši nová štvordielna miniséria z produkcie BBC, ktorá nesie názov Inside Men.

John pracuje ako manažér v úschovni peňazí  a toto nie zrovna ľahké remeslo ho denne stojí kopec nervov. Prípadne straty sa mu doposiaľ darí úspešne kryť z vlastného vrecka a tak nečudo, že sa každý mesiac stáva najlepším manažérom. Doma ho čaká manželka, s ktorou sa už dlhšiu dobu snažia adoptovať si dcéru. Chris pracuje v úschovni ako strážnik, jeho matka je alkoholička a otec sedí vo väzení. Marcus je skladník, má hromadu dlhov a priateľku Ginu, ktorá si chce otvoriť vlastný salón. Spolu s Chrisom sa dohodnú, že nenápadne vynesú 50 tisíc a zlepšia si tak žalostnú finančnú situáciu. Nepočítajú však s tým, že ich čin bude mať následky, ktoré si odnesie práve John.

Nahradiť 50 tisíc z vlastného vrecka veru nie je žiadna malina a John musí pred šéfom s pravdou von. Johnovi chýbajúcich 50 tisíc nedá spávať a keď sa mu napokon podarí zistiť, že peniaze ukradli dvaja jeho zamestnanci rovno pod jeho nosom, rozhodne sa situáciu riešiť svojsky, požiada ich, aby peniaze vrátili a naplánuje najväčšiu lúpež v britskej histórii. Hoci je John hneď v úvode vykreslený ako obeť, po skoku o pár mesiacov neskôr sa celej situácii dostávame na kĺb. Predstaví sa nám John, Chris a Marcus a ich každodenné pretĺkanie sa životom. Striedavo sme svedkami prebiehajúcej lúpeže a situácii po nej, ako aj plánovania, pochybností a osobných problémov hlavných protagonistov, ktorí sú vykreslení vierohodne a snáď každý z nás sa s nimi dokáže stotožniť. Ľutujeme ich,  chápeme ich a v hĺbke možno aj odcudzujeme.

Akokoľvek dokonale však trojica lúpež naplánovala, vždy sa nájde niečo, čo sa zvrtne a práve tieto prekážky a zvraty skvele osviežujú dej a nedovolia našej pozornosti ani na chvíľku odbehnúť. Herecké obsadenie je bravúrne. Warrena  Browna (Marcus) a Stevena Mackintosha (John) si môžete pamätať z úspešného Luthera a tak nečudo, že divákom predvádzajú excelentné herecké divadlo. Nezaostáva ani  Ashley Walters (Chris), ktorého si v našich končinách môžete pamätať zo zrušených Outcasts.

Inside Men vsádza na rozprávanie príbehu a postupné servírovanie drámy, ktoré do seba zapadá ako skladačka. Dej z epizódy na epizódu graduje, ako sa blížime ku dňu lúpeži, zvedavosť nepustí a na konci sa dočkáme veľmi pekného rozuzlenia, ktoré diváka dostatočne uspokojí. Po Sherlockovi si BBC môže pripísať ďalší pomyslený bod za kvalitnú pôvodnú drámu.  Keď si tento trend udrží, máme sa určite ešte na čo tešiť. Pokiaľ máte plné zuby upírov, tridsiatnikov hrajúcich sa na tínedžerov či ošúchaných kriminálok a chcete si dopriať televíznu chuťovku, po Inside Men sa budete oblizovať.

Hodnotenie: 10/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. sareth | marec 1., 2012 o 21:12 |

    Vďaka za tip. Pozrel som prvú časť a vyzerá to fantasticky. Britské seriály sa mi pomaly dostávajú pod kožu.

Napíšte svoj názor