SERIÁLY.kinema.SK

Pomaly prichádza jar a s ňou ďalšia vlna mid-season replacements, vďaka ktorej sa na obrazovky NBC dostala nová fantazijno-policajná dráma Awake. Popravde sa skôr (16. februára) dostala na iTunes či Hulu, televíznu premiéru tento seriál absolvuje až 1. marca.

V tejto žánrovo ťažšie zaraditeľnej dráme sa stretávame s detektívom Michaelom Brittenom (Jason Isaacs), ktorý sa po dopravnej nehode ocitá medzi dvoma svetmi, resp. realitami. V jednej z nich nehodu neprežila jeho žena Hannah (Laura Allen), v druhej bol zas obeťou jeho syn Rex (Dylan Minnette). Akonáhle sa Michael večer uloží do postele, ocitne sa v druhej realite.

Samozrejme, že takéto pohybovanie sa medzi dvoma realitami môže byť mätúce – kým Michael si ich pomáha rozlíšiť nosením farebných gumených náramkov, my diváci sa musíme uspokojiť s odtieňom obrazu. Realita, v ktorej prežila Hannah má červený nádych („červená realita“), kým tá s Rexom zelený („zelená realita“).

Prežitie Hannah/Rexa nie je jediným rozdielom v alternatívnej realite oproti skutočnosti (aj keď ani Micheal a ani my netušíme, ktorá z nich je ktorá) – v „zelenej realite“ má Michael svojho starého partnera Birda (Steve Harris), kým v „červenej“ mu prideli nováčika Vegu (Wilmer Valderrama), pretože Bird na neho odmietol donášať.

Michael musí v oboch realitách navštevovať psychoterapeuta a v každej ho má iného – dr. Lee (B. D. Wong) v „červenej“ a dr. Evans (Cherry Jones) v „zelenej“ realite. A obaja sa ho snažia presvedčiť, že reálne je to, čo sa deje práve teraz a že udalosti, ktoré sa dejú po tom, ako sa uloží do postele sú len snom.

Okrem toho, že sa Michael snaží vyrovnať s touto neľahkou situáciou, rieši aj prípady. Tie nie sú priveľmi prekomplikované (predsa len musí vyriešiť dva v každej epizóde), ale zato sú navzájom prepojené, resp. majú nejaké spoločné znaky. Tie využíva pri ich riešení, čo vyvoláva začudované pohľady u jeho partnerov.

Awake má skvelý nápad, ktorý si však dokážem predstaviť skôr v minisérii než v seriáli, aj keď je pravda, že plánovaných 13 epizód neznie až tak hrozne. Súkromné drámy Brittena sú zaujímavé (Hannah sa chce presťahovať; Michael sa zahľadí do Rexovej trénerky tenisu a pod.), ale rýchlo sa vyplytvajú a čo potom? Taktiež sa mi ráta množstvo času, ktoré na obrazovke Michael trávi u svojich terapeutov a reálne svoj problém priznáva (hoci vzdať sa ho nechce) i rozoberá. Každopádne je Awake zaujímavým mixom detektívky, rodinnej drámy a nadprirodzeného, na ktorý sa veľmi dobre pozerá. Hodnotenie: 8/10Komentáre

  1. anfi | február 23., 2012 o 12:24 |

    8 je veľa, dal by som 5,5

  2. terrorix | február 23., 2012 o 16:41 |

    Tiez sa mi to pacilo, ale 8/10 by som nedal, skor 6/10 uvidime ako to bude s dalsimi castami

  3. MICHAL | február 23., 2012 o 18:11 |

    JA POZRIEM DNES ALEBO ZAJTRA….:-)

Napíšte svoj názor