SERIÁLY.kinema.SK

Televízna stanica NBC si na február prichystala premiéru muzikálovej novinky Smash, no kvôli šuškande, ktorá sa okolo seriálu objavila (niet sa čomu čudovať, trailer sa objavil už na začiatku sezóny a neviem ako vás, ale mňa zaujal najviac) sme mali možnosť pozrieť si pilot už teraz, v januári.

Smash zachytáva skupinku divadelných producentov, scénaristov, skladateľov, režisérov a hercov, ktorí sa spoločne chystajú dať dokopy muzikál o Marilyn Monroe. Máme tu skladateľské/scénaristické duo Julie a Toma, ktorí prídu s nápadom; talentovaného, ale nafúkaného režiséra Dereka; producentku Eileen a v neposlednom rade kandidátky na rolu samotnej Marilyn – herečky Ivy a Karen. Samozrejme, že nie všetko pôjde ako po masle.

Julia sa spolu s manželom nachádza uprostred adopčného procesu a jej zapálenie pre divadlo ho môže veľmi ľahko ohroziť. Na druhej strane Eileen môže svojím rozvodom, uprostred ktorého sa práve nachádza, ohroziť samotnú produkciu vznikajúceho muzikálu. Derek, okrem toho, že má staré nezhody s Tomom, je aj neskutočný sukničkár, ktorý si rád vyhodí s kopýtka s herečkami. A čo sa týka potencionálnych Marylin – Ivy je už skúsená herečka, ktorá má za sebou prax z Broadway, zatiaľ čo Karen len neúspešne obeháva konkurzy, Ivy je príťažlivá, sexy a pripomína Marylin, no Karen je plachá a neskúsená.

Je očividné, že celá séria sa bude sústrediť na rivalitu medzi Ivy a Karen. Totižto, z traileru vyplýva, že Julie a Tom sa nevedia zhodnúť s Derekom, ktorú z kandidátok obsadia a tak sa rozhodnú nacvičovať s oboma naraz. Čo môže byť zaujímavé, ale po čase to môže človeka omrzieť. Osobné životy hrdinov ponúkajú celkom plodné prostredie na vytváranie dejových zvratov, takdúfajme, že sa ich scénaristi poriadne chytia.

Čo by to bolo za seriál o muzikále, kebyže sa v ňom nespieva, že? Okrem pár piesní, ktoré zazneli na konkurzoch sa v Smash stretnete s originálnou hudbou , ktorú pre fiktívny muzikál napísali a zložili Marc Shaiman a Scott Wittman. Práve tá, okrem iného, seriálu dáva „pocit“, že ide o skutočný muzikál.

Okolo Smash sa točí veľa zvučných mien, hlavne medzi producentmi najviac svieti meno Stevena Spielberga, ktoré pôsobí dosť prekvapivo. Herecké obsadenie takisto nie je na zahodenie. V úlohe Karen máme víťazku American Idol Katherine McPhee; ako jej konkurentka Ivy sa predstaví Megan Hilty, ktorá má rovnako ako predstaviteľ Toma, Christian Borle skúsenosti z Broadway; Dereka hrá britský herec Jack Davenport (FlashForward, Swingtown); Debra Messing známa z Will & Grace stvárňuje Juliu a Anjelica Huston, ktorú pozná snáď každý, sa predstaví v role Eileen.

Ako človeka, ktorý má rád muzikály, ma Smash zaujal už pri prvom pozretí traileru a pilot moje nadšenie len posilnil. Prostredie Broadway je zaujímavé a „glamorous“, rovnako ako postavy, všetko vyzerá pekne a milo a navyše tam spievajú – čo viac si priať. Ak vás už omzrelo Glee a covery pop songov, resp. ste z neho vyrástli, Smash je správna náhrada. Treba len dúfať, že táto novinka nebude rovnakým sklamaním ako ostatné seriály, ktoré produkoval Spielberg, pretože by ho ozaj bola škoda.

Hodnotenie: 8/10

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sarinka | január 29., 2012 o 16:25 |

  Glee už je vrcholne trápne, konečne niečo nové a pozerateľné v tomto žánri.

 2. Cassidy | január 30., 2012 o 21:58 |

  Neviem, podľa mňa to aj tak na Glee nemá!

 3. lukas | január 31., 2012 o 22:39 |

  Vsetko je lepsie, ako nudne a fakt trapne Blee..

 4. ondro | júl 25., 2012 o 10:43 |

  Kath AI nikdy nevyhrala

Napíšte svoj názor