SERIÁLY.kinema.SK

Americké seriály majú prázdniny, tak prečo cez sviatky nedať šancu aj domácim televíziám? Prinášame vám tipy, čo 24. decembra pozerať na obrazovkách slovenských a českých staníc.

Čo takto začať Štedrý deň vynovenou klasikou? Nova prinesie príbeh Charlesa Dickensa Vianočná koleda hneď v dvoch animovaných verziách: o 06:15 Animated Classic Tales (Dobrodružství Zacha a Annie) a o 07:00 v podaní Daffyho Ducka ako Bah Humduck!: A Looney Tunes Christmas (Svátky vem kačer!) . Jej konkurentka Prima štartuje sviatočný deň trojporciou animákov: o 08:30 minuloročný špeciál Walta Disneyho From All of Us to All of You (Vše nejlepší my přejem vám), 09:30 Ice Age: A Mammoth Christmas (Mamutí Vánoce – večer pôjde aj na Joj) a 10:00 The Ant Bully (Mravenčí polepšovna). Mladí priatelia verejnoprávnosti si v sviatočnom programe Jednotky veľa nenájdu, môžu však skúsiť oddychový príbeh The 12 Dogs of Christmas (Dvanásť vianočných psov) o 08:50. No konkurencia bude ťažká: Jojka sa vás o 09:10 pokúsi získať komédiou o love bohatých žien How to Marry a Billionaire: A Christmas Tale (Ako sa vydať za milionára) a Markíza v rovnakom čase krátkym, ale vtipným Merry Christmas Mr. Bean (Veselé Vianoce, Mr. Bean!) a o 09:35 sviatočným špeciálom Shrek the Halls (SHREKove prvé Vianoce). Ak si platíte HBO, tá vám hneď zrána o 08:15 naservíruje Miley Cyrus vo filme The Last Song (Poslední píseň), HBO 2 zasa Burtonovku s hudbou Dannyho Elfmana Big Fish (Velká ryba) o 08:40.

Na HBO odporúčame aj kvalitný animák od DreamWorks How to Train Your Dragon (Jak vycvičit draka) o 10:05. Will Ferrell bude Elf (Vánoční skřítek) o 10:30 na ČT1. Málo sviatočných nenáročných filmov? Tak skúste The Year without a Santa Claus (Vánoce bez Santy) o 10:45 na Nova Cinema. A ak ste náhodou zmeškali ranné Shrekove prvé Vianoce na Markíze, ten istý film ide na Nove o 11:20, akurát tam pod názvom Shrekoleda. Fanúšikom amerických seriálov si stačí zapnúť Primu Cool a neprepínať: o 11:20 štartuje marartón šiestich častí Outsourced (Haló, tady Indie). Ďalšími pokračuje v nedeľu. Markíza o 11:40 ponúkne na oplátku animák, minuloročný Kung Fu Panda Holiday Special (Kung Fu Panda slávi sviatky).

Aké by to boli Vianoce bez Kevina? O 12:45 na Joj dvojka Home Alone 2: Lost in New York (Sám doma 2: Stratený v New Yorku), o 14:00 na HBO 2 jednotka Home Alone (Sám doma). A dočkáte sa aj večer, ale o tom potom :-) Nájdu sa aj takí, čo tohto jemne preafektovaného chlapca nemusia… vám odporúčame o 13:00 Novu a Merry Madagascar (Šťastný a veselý Madagaskar), prípadne o 13:40 kratučký príbeh The Madagascar Penguins in a Christmas Caper (Tučniaci z Madagaskaru: Vianočná misia). Aj AXN sa naladí na sviatočnú vlnu: 0 14:00 ponúkne prvú polovicu dvojdielneho príbehu The Witches of Oz (Čarodějky ze země OZ), o 15:40 zasa špeciál Doctor Who: A Christmas Carol (Pán času – Vánoční koleda). Videli sme, vrelo odporúčame. (Viac o vianočnom programe AXN tu.) Alternatívou sú o 14:05 FilmBox a Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů) s Antoniom Banderasom či v rovnakom čase Nova Cinema a Christmas in Wonderland (Milionové Vánoce). Ten, kto nevidel historicky najnavštevovanejší film slovenských kín The Lion King (Leví kráľ), si príde na svoje o 14:55 na Joj. A v HD. Sesterská Pluska v tom čase (od 15:10) vysiela semifinále a následne finále speváckej šou The X Factor USA. Pre romantickejšie povahy je tu Doma, Meg Ryan a Kate & Leopold (Kate a Leopold) o 15:45.

Keby vás nebavil X Factor, skúste dať zabrať reprákom cez československé MTV: od 16:00 vysiela Vánoční Top 10 s najlepšími vianočnými klipmi všetkých čias. Nesviatočné, ale zaujímavé to bude o 16:20 na Universal Channel s filmom Kevina Costnera Robin Hood: Prince of Thieves (Robin Hood: Král zbojníků) a o 16:25 na MGM vďaka Beetlejuice. Oplatí sa prepnúť na tento retrokanál, ak chcete vidieť niekdajšieho Batmana Michalea Keatona v skvelej duchárskej komédii. Ale pozor, o 16:30 ide na Joj snímka od americkej ABC Family Princess (Princezná), na ktorú sme vás už upozorňovali. Hneď po nej o 18:00 nasleduje mimoriadne veselá animovaná divočina s veľkým „D“ – The Wild. Že nič pre vás? Tak potom zmeňte radikálne žáner s Film+ a jeho premiérovým muzikálom nominovaným na štyri Oscary Nine o 17:40.

A už sa to blíži, večer! Keby sme mali predplatené HBO, pozeráme od 18:30 ďalší film Tima Burtona s Elfmanovou hudbou Alice in Wonderland (Alenka v říši divů). Na konte má dva Oscary. Ak sa vám cnie za seriálovými hercami, tituly Nikita, ER alebo Once and Again vám pripomenie Shane West tentoraz v dobrodružnom príbehu El Dorado: Temple of Sun (El Dorado: Chrám slunce) premiérovo o 19:00 na Universal Channel. Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton zabojujú proti temným silám o 19:05 na HBO 2 vo filme Prince of Persia: The Sands of Time (Princ z Persie: Písky času) a o 19:35 to bude cool na FilmBoxe, pôjde totiž Karcoolka alias Hoodwinked!. O 19:50 prinesie Joj premiérovo a opäť v HD niečo vyše 20-minútový animák Ice Age: A Mammoth Christmas (Doba ľadová: Mamutie Vianoce). Priaznivci Jima Carreyho môžu prepnúť na Cinemax, kde o 20:00 odštartuje oscarový How the Grinch Stole Christmas (Grinch). Alebo o 20:20 na HBO a Coraline (Koralína a svět za tajnými dveřmi) a nastaviť si originálnu zvukovú stopu, kde budeme počuť aj Dakotu Fanning? Alebo žeby o 20:30 na Disney Channel, kde pôjde novučičký TVfilm Good Luck Charlie: The Road Trip Movie (Charlie: Film o velké cestě)? Prípadne sa trochu zabaviť o 20:35 na filme HBO Comedy My Girlfriend’s Boyfriend (Kluk mojí holky)? Lákadlami sú Christopher Gorham (Covert Affairs, Ugly Betty, Harper’s Island, Jake 2.0) a Alyssa Milano (Charmed). Ťažká večerná voľba. Možno to o 21:00 vyrieši za nás Joj so štvrtým „kevinovským“ filmom Home Alone 4 (Sám doma – Chceme náš dom späť!), tentoraz už bez Culkina. Stromček, sviečky, romantika… aj Doma o 21:00 s filmom Love Actually (Láska nebeská) stojí za pozornosť. Veď mu skoro dali dva Zlaté glóbusy.

Na neskorý večer máme tri tipy: premiéra Married Life (Manželská klec) o 21:50 na Film+, The Pacifier (Cumlikátor) o 22:40 na Joj alebo Last Holiday (Posledné Vianoce) o 23:00 na Markíze. Queen Latifah a LL Cool J (NCIS: Los Angeles) to u nás asi vyhrajú. V noci odporúčame zasa HBO a Kick-Ass o 23:40.

PS: Satelitný tip – Vox, 20:15 National Lampoon’s Christmas Vacation (Vianočné prázdniny) – na Markíze tieto sviatky nepôjdeNapíšte svoj názor