SERIÁLY.kinema.SK

Seriál Hell on Wheels káblovej AMC je vo svojej podstate príbeh o pištoľníkovi odohrávajúci sa v období stavby prvej transkontinentálnej železnice. Hlavnej úlohy sa zhosťuje charizmatický a dostatočne neznámy herec Anson Mount, v ktorého podaní má ex-kavalierista konfederácie Cullen Bohannon dostatok temnoty, aby utiahol úlohu pomstiteľa svojej ženy.

Okrem vražedného Bohannona si v seriáli pískne cirka päť mierne odlišných postáv – čerstvo oslobodený ex-otrok Elam (stvárňuje ho hiphoper Common), obchodník, investor a očividne hlavný záporák seriálu Doc (zhosťuje sa ho créme de la créme kanadských záporákov, Colm Meaney), reverend Cole s misiou prečistiť západ od hriechu a Indián Joseph Black Moon, ktorý je uväznený medzi svetom tradície a svetom pokroku.  Znie to ako zábava, nie? Mayovky sme mali všetci radi, scenár vyslovene smrdí chlapinou a rokom 1865, kurnik, toto je očividne ten návrat k istej poetike čistého príbehu, no nie?

No… nie. Miesto toho vyznieva pilot ako jedna z vatových epizód Star Treku. A ani nie dobrých epizód Star Treku (pochybujem, že také existujú, ale chcem sa poistiť aj proti takémuto prípadu), ale z tých, kde je Picard s Datom na divokom západe a v poslednej minúte dostaneme poučenie, že stereotypy sú zlé a aj androidi majú city.

Dobre, v Hell on Wheels sa jednoznačne strieľa do chrbta, skalpuje a znásilňuje o niečo viac ako v Treku, ale to nič nemení na fakte, že s postavami sa tam narába rovnako predvídateľne a ponižujúco. Ak by to bola čistá nechutná strieľačka – ako sa na obdobie po konci občianskej vojny patrí – bez pokusu o moralizovanie postáv na oboch (sever vs. juh) a o-troch (všetci vs. Indiáni) stranách, človek by v noci hneď ľahšie spal. Ale nie, klaďasi proste musia byť.

O to horšie sa potom narába so záporákmi. Nejaká minulosť? Alebo aspoň cieľ ich desivého chechtania a intrigánskeho kutia pyklov? Postava Colma Meaneyho srší takým sebaproklamovaným a nepodloženým „zlom“, až som mala koncom pilota pocit, že som omylom zapla náboženský program. Suma sumárum, postavy majú natoľko dvojrozmerný charakter, že kým sa všetci neoholia, mám problém rozoznať kto je kto.

Nemastanosť-neslanosť seriálu možno z veľkej časti pripísať finančným problémom AMC. Šaráda s predlžovaním Mad Men, Breaking Bad a skracovaním Walking Dead spravila produkcii Hell on Wheels škrt cez rozpočet – a šlo sa nakrúcať do Calgary (áno, aj mňa prekvapilo, že tam robia niečo iné ako hrajú hokej). A do interiérov. Šialene vysokého množstva interiérov – predovšetkým na western. Celé by to vyzeralo inak, aby sa všetok dejový posun neodohrával v jednom plátenom stane alebo v jednom vlakovom vozni.

AMC, prajem ti skoré uzdravenie a pevne verím, že druhá séria mi vyrazí dych a ešte vezmem všetky tieto odstavce späť. Zatiaľ ti posielam tieto žiletky a túto holiacu penu. Použi ich s rozvahou, stačí len na hlavné postavy.

Hell on Wheels je ratolesťou súrodencov Gaytonovcov a hudbu zvučky mu zložil Gustavo Santaolalla (Brokeback Mountain, Babel). Dostáva 3/10 za jednu peknú babu, jednu peknú pištoľ a jedného pekného koňa.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. kuki164 | december 4., 2011 o 21:33 |

  Mne sa práveže seriál veľmi páči ? Postavy sú predídatelné ako v každom westerne. Mne sa seriál páči o triedu viac ako spomínaný Walking Dead ktorý sa zmenil na telenovelu.

  WD sa bude skracovať? od kedy ? Veď v pláne je 13 dielov, zvyšok bude odvisielaný vo Februáry, tak to bolo aj v pláne.

 2. sareth | december 5., 2011 o 16:54 |

  Mne sa ten seriál tiež páči. Aj na csfd a imdb má dobré hodnotenie. Tak neviem. Mne to príde, po Homeland, ako druhá najlepšia novinka. Ostatné sú ozaj odpady.

 3. kuki164 | december 6., 2011 o 01:30 |

  Presne tak, po Homeland najlepšia novinka.

 4. trantor | december 18., 2011 o 18:54 |

  No jasne, ako som si precital tu vetu o Star Treku, hned mi bolo jasne, ze je to dielo namurasa. Pochybuj, kolko chces , star trek je serial pre inteligentov, a kedze si to nepochopil/a, tak ta medzi nich neradim

Napíšte svoj názor