SERIÁLY.kinema.SK

Bag of Bones

Recenzia december 29., 2011

Stephen King bez pochýb patrí medzi najpopulárnejších a najúspešnejších spisovateľov súčasnosti. Preto nie je veľmi prekvapivé, ak čas od času niekomu napadne sfilmovať nejaký z jeho príbehov. Otázkou však zostáva, či je to potrebné – ale hlavne či ide o správne rozhodnutie.

Nie som veľkým Kingovým fanúšikom, hoci pár jeho kníh sa mi do rúk dostalo a zhliadla som nejednú adaptáciu jeho diel. S knižnou predlohou Bag of Bones však oboznámená nie som, ale ako som sa dočítala vo vodách internetu, tak ide o veľmi populárny titul a podľa nemalého počtu fanúšikov aj o jednu z Kingových najlepších prác. Úsudku fanúšikov dôverujem, preto neviem či za sklamanie z tejto adaptácie viniť režiséra, scenáristu alebo nízky počet epizód, keďže knižná predloha má vyše 700 strán.

V Bag of Bones sledujeme príbeh Michaela Noonana, úspešného spisovateľa napínavých best-sellerov, ktorý sa po tragickej smrti manželky rozhodne dočasne presťahovať do chaty pri jazere Dark Score. Tu ho okrem nočných môr začne prenasledovať aj duch jeho manželky, čo ho nijako špeciálne nevykoľají. Ale to nie je všetko. Nechtiac sa zapletie aj do sporu mladej vdovy Mattie a jej svokra Maxa Devora, najvplyvnejšieho muža mestečka, o opatrovníctvo jej dcérky Kyry. A akoby toho nebolo málo, tak sa Mikovi začne zjavovať aj duch mŕtvej speváčky Sarah Tidwell, ktorej platne mu duch jeho ženy púšťa po celom dome.

Všetky tieto dejové línie spočiatku pôsobia akoby sa mali rozvíjať samostatne, ale postupne sa začnú prekrývať a vyvolávať dojem, že všetko to dáva zmysel. To je v podstate pravda, pretože nakoniec všetko do všetkého zapadá, ale spôsob ako sa k tomu filmári dostali – nuž, to je už o inom.

Reakcie a interakcie postáv sú často nelogické, nevysvetlené a unáhlené – Mikovo stretnutie s Mattie a ich priam instatné priateľstvo založené na dvoch vymenených vetách alebo Mikova návšteva starca v domove dôchodcov, ktorý mu len tak povedal o najtemnejšom kúsku svojej minulosti.

Bag of Bones nezachráni ani herecnké obsadenie, v hlavnej úlohe sa predstavil Pierce Brosnan a jemu sekundovali Annabeth Gish, Anika Noni Rose, William Schallert, Caitlin Carmichael, Melissa George,  Jason Priestley a Matt Frewer. Režisér Mick Garris má na svedomí viacero adaptácií Kingových kníh (The Stand, The Shining, Riding the Bullet), takže jeden by aj čakal, že to možno bude nejakou zárukou kvality. Problémom však je, že ide o televízny film, resp. minisériu a tie sa filmovým adaptáciam vyrovnať nedokážu – nie je náhodou, že najlepšiou Kingovou adaptáciou je Kubrickov The Shining.

Verdikt: 4/10Komentáre

 1. Matt | december 30., 2011 o 12:50 |

  Nech si o Bag of bones redakcia mysli cokolvek, zda sa ze citatelia stranky maju uplne iny nazor sudiac podla priebeznych vysledkov ankety o naj miniseriu :)

 2. Lucas | december 30., 2011 o 12:54 |

  Náhodou se mi to líbilo, dal bych tomu tak 7-8/10. Scénář byl sice někdy nic moc, ale vždycky to zachraňovala atmosféra a herci, obzvlášť Anika Noni Rose, ta byla výborná ;)

 3. dominik | december 30., 2011 o 20:33 |

  No neviem, mne sa to moc nepacilo a pazvuky ktore Brosnan vydava pocas celych dvoch casti boli priserne. Tolko ochkania, uchkania, fucania a divnych skrekov som este nepocul. Ani dejovo nic moc.

 4. Shawn | december 31., 2011 o 19:45 |

  Inak je zaujímavé, že samotnému Kingovi sa Kubrickov Shining nepáčil (vraj veľmi odbočil od knihy) a preto dielo dal preadaptovať Garrisovi o vyše 15 rokov neskôr vo forme minisérie…

 5. Sue | január 1., 2012 o 22:35 |

  Shawn: Viem, že Kubrickov Shining sa od knihy značne líši, čítala som a videla jedno aj druhé. Ale ja osobne nemám rada televízne filmy (alebo minisérie) a radšej uprednostním nejaký film, pretože tie sú kvalitou niekde úplne inde.

 6. Sue | január 1., 2012 o 22:37 |

  dominik: Brosnan bol úplne hrozný a som presvedčená, že táto miniséria by obsadením iného herca len získala.

Napíšte svoj názor