SERIÁLY.kinema.SK

Seriály, ktoré sa odohrávajú v amerických predmestiach zvyčajne parodujú svoje okolie. Prvenstvo si tam úspešne držia Zúfalé manželky od ABC. Tento rok však končia ôsmou sériou a v podstate sa hľadá náhradník. ABC stavila na nový sitcom, ktorý si pravdepodobne korunu Zúfaliek vybojuje v dvadsať minútovom slote a môže stavať na solídnych základoch, ktoré položila štvorica manželiek.

Suburgatory je príbehom dievčaťa, no podstatne mladšieho než hrdinky z Wisteria Lane. Je to tínedžerka Tessa (Jane Levy), ktorej otec našiel v zásuvke škatuľku kondómov. V snahe zabrániť jej v sexuálnej aktivite sa rozhodne, že sa obaja presťahujú z New Yorku na predmestie. Namiesto anonymity, ktorá je v takom obrovskom meste samozrejmosťou sa však v útulnej uličke plnej rodinných domov dočkajú len neustálych inšpekcií susedov a hromady trávnikových povinností.

Celý seriál je myslený ako paródia života na uhladených uliciach. Zaoberá sa maximálnymi klišé z druhej strany – nedíva sa len na povrch ale do určitej miery analyzuje, čo je pod pokrievkou. Celá prvá epizóda mala veľmi silný rodinný podtón (v podstate aj celý seriál má, zaoberá sa hlavne neúplnými rodinami). Jej zápletkou bol Tessin kontakt s peroxidovo-silikónovými mamičkami. Dej druhej epizódy sa zaoberal najväčším klišé rodinných domov so záhradami v Spojených štátoch – grilovačkou.

Charaktery v Suburgatory by sa dali rozdeliť na tri skupiny. V tej prvej sú pribrzdené deti, ktoré za svoj život pravdepodobne zjedli tony lesku na pery a majú z toho nádory stupidity (takmer všetci Tessini spolužiaci). Do druhej skupiny by som zaradila viacrozmerné postavy rodičov a dospelých, ktorí síce nasledujú miestny kult, no zároveň pod povrchom ukrývajú normálne zmýšľanie. V tejto kategórii ma prekvapil hlavne výskyt Alana Tudyka, ktorý svoj komediálny talent dokázal aj vo Firefly a taktiež Cheryl Hines, ktorá je rozkošnou mamou.

Tretiu skupinu tvoria postavy, ktoré sú chytené v nočnej more predmestia a sú v podstate „normálne“ – výkony Jane Levy, Allie Grant a Jeremyho Sista sú naozaj veľmi príjemné.

Trochu som sa Suburgatory obávala. Nemám rada seriály, v ktorých sú ústrednými postavami v podstate decká. A obzvlášť, keď je hlavná hrdinka zároveň rozprávačom príbehu. Bola som príjemne prekvapená – postava Tessy je dobre napísaná. Je presne taká, ako očakávate. Zhýčkaná intelektuálnymi kamarátmi z New Yorku, no zároveň dievčensky nevinná a jej komentáre sú fakt trefné. Seriálu taktiež pomáha, že v pozadí neznie falošný nahraný smiech. Taktiež sa mi páči, že celý dej je vnímaný z dvoch úrovní – z pubertálneho a zároveň z dospelého pohľadu. Dejová línia otca je tiež milá a zábavná.

Suburgatory by som vytkla jedine paradoxy a trochu hmlisté predstavy o nevinnosti. Hlavne to, že sa kvôli škatuľke kondómov presťahujú a potom sa celú epizódu snaží otec navliecť Tessu do sexi dievčenského oblečenia. Ak sa však nad tým hĺbkovo nezamýšľate a chcete si vychutnať poriadnu paródiu najväčšieho klišé, jednoznačne vám Suburgatory odporúčam. Udeľujem 7,5/10.Komentáre

  1. Michal | október 7., 2011 o 21:18 |

    Videl som to a hej je tam dost klise ale mne sa to pacilo a dam tomu urcite sancu,,,,spolu s NEW GIRL a 2 BROKE GIRLS najlepsie sitkomy tejto jesene….

  2. Hurvi | november 27., 2011 o 22:49 |

    Michal: presne tak, dnes som si pozrel prve styri casti a je to vazne super, NG a 2BG mam v zalohe :-)

Napíšte svoj názor