SERIÁLY.kinema.SK

Čas od času sa vyskytne seriál, ktorý sa pohráva s nejakým nevšedným nápadom a nie je nič nezvyčajné, ak je takýto seriál úspešný. Túto sezónu sú zrejme moderné rozprávkové motívy a tak sa na obrazovky dostali až dva projekty, ktoré s týmito námetmi pracujú – temnejšia detektívka Grimm (o nej neskôr) a rodinná rozprávková dráma Once Upon a Time od ABC.

Frázou „once upon a time“, ktorá je anglickým ekvivalentom nášho „bolo nebolo“ (alebo „kde bolo, tam bolo“), sa v anglofónnych krajinách začínajú rozprávky a najlepšie aj vystihuje charakter seriálu, ktorý je rozprávkový. Našťastie však nejde o modernú verziu nejakej klasickej rozprávky, kde by v dnešnom svete pobehovali princezné a žabí princovia. Teda viac-menej.

Once Upon a Time sa pohráva s myšlienkou, že rozprávkový svet je skutočný rovnako ako ten náš. Počas svadby Snehulienky a Princa na bielom koni vysloví  Zlá čarodejnica hrozbu, že všetkých zakľaje a pošle na miesto, kde neexistujú žiadne šťastné konce. Snehulienku tá hrozba veľmi trápi, pretože čaká dieťa a tak navštívi Martinka Klingáča. Ten jej povie, že jej nenarodená dcéra Emma sa o 28 rokov vráti a všetkých zachráni. Rôzne čarovné bytosti pomáhajú vytvoriť zázračnú skriňu, ktorá by Snehulienku ochránila, no tá začne rodiť v momente, keď Zlá čarodejnica napadne hrad a zachrániť sa podarí len čerstvo narodenú Emmu.

O 28 rokov neskôr žije Emma osamelým životom v Bostone a živí sa ako lovkyňa ľudí. Keď osamote sfúkne sviečku na muffine v deň svojich narodenín, na dvere jej zaklope desaťročný Henry a tvrdí, že je jej synom, ktorého ako teenegerka dala k adopcii. Emma ho odvedie domov do Storybrooku a cestou sa od neho dozvedá, že rozprávky sú pravdivé a že v Storybrooku sa zastavil čas a sú v ňom zakliate všetky rozprávkové bytosti – Červená čiapočka a jej Stará mama, Cvrček z Pinocchia, Snehulienka atď. – a že len Emma ich môže všetkých oslobodiť. Tá tomu, samozrejme, odmieta uveriť, ale po stretnutí s Henryho adoptívnou matkou a učiteľkou svoj názor zmení.

Priznám sa otvorene, že po prvom pozretí traileru som očakávala nejakú gýčovú hatlaninu a verím, že som nebola sama. Je pravda, že scenérie z rozprávkového sveta sú gýčovité, ale iné by ani byť nemohli. Zápletka odohrávajúca sa v našom svete však už vyzerá normálne a dobre sa na ňu pozerá. Ak však patríte k ľuďom, ktorí nedokážu strpieť otravné deti v seriáloch, budete mať problém to dopozerať do konca. Henry je síce zlaté dieťa, ale počas celého pilotu mi liezol neskutočne na nervy. Samozrejme, uvedomujem si, že mať seriál o rozprávkach bez aspoň jedného decka nie je možné, len keby bol menej otravný. Henry je zosobnením všetkých vlastností,ktoré nemám na fiktívnych deťoch rada – sú príliš múdre, drzé, sarkastické a ešte drzejšie a otravnejšie a nemyslím to v dobrom zmysle.

Obsadenie to má tiež celkom solídne. Ako Emma sa predstaví Jennifer Morrison, ktorá nie je taká otravná ako za čias Cameronky v Housovi, Martinka Klingáča (v angl. Rumplestiltskin) stvárnil Robert Carlyle (Stargate Universe), Princa na bielom koni Josh Dallas (ktorý má totálne nerozprávkový look, ale čo už), ďalej Snehulienku stvárňuje Ginnifer Goodwin a Zlú čarodejnicu Lana Parrilla (Swingtown).

Zápletka nie je ani zamak originálna a všetci vieme ako sa to skončí, ale to nevadí. Once Upon a Time je o rozprávkach a tie sú všetko, len nie originálne a tak nemôžete neočakávané zvraty hľadať ani tu. Všetky sa totiž už odohrali v rozprávkach, ktoré sú všetky nakumulované v seriáli a ktoré ste ako malé deti čítavali. A tak sa na Once Upon a Time aj musíte pozerať – ako na exkurziu do svojho detstva, keď ste ako Henry verili, že to všetko bolo skutočné. Pilot hodnotím „iba“ 7/10 (kvôli Henrymu).

(pozn.: V recenzii som použila slovenské mená na všetky rozprávkové bytosti, pretože mi prišlo hlúpe písať o Snehulienke a Rumpelstiltskinovi, keď on má slovenský ekvivalent v Martinkovi Klingáčovi.)

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. MartinDeBill | október 29., 2011 o 22:04 |

  u mna 10/10 .. pre mna najocakavanejsia novinka sezony. splnilo to vsetky moje ocakavania.

 2. lukáš | október 30., 2011 o 01:15 |

  U mňa 1/10 Jennifer Morrison je tu podla mňa ešte otravnejšia, ako v Housovi. Nemôžem si pomôcť, ale keď ju vidím vyskakuje mi alergia, takže toto bol pre mňa prvý a posledný diel. Myslím, že o nič neprídem, neskutočne som sa nudil a musím súhlasiť to decko je tiež otravné, ale na „dokonalú“ Morrisonku nemá.

 3. MISO | október 30., 2011 o 10:24 |

  ja som to mal v pc, ale som to pretacal,,po tejto recenzii kaslem nato,,a grimm o 10min tiez prec,shit…pre mna je najlepsia novinka tejto jesene jednoznacne sitkom 2 BROKE GIRLS…

 4. Ondro | október 30., 2011 o 10:33 |

  Keď ide o novinky, tak najlepšie sú American Horror Story a Homeland.

 5. abby | október 30., 2011 o 13:28 |

  milé prekvapenie

 6. Lucas | október 30., 2011 o 14:10 |

  Souhlasim, že nejlepší jsou zatim American Horror Story a Homeland, ale Once Upon a Time mě taky nadchnul a to hodně :) moc se těšim na další díl :) jinak jsem vůbec nevěděl, že Rumplcimprcamprovi řikáte Martinko Klingáč :D

 7. Sue | október 30., 2011 o 14:58 |

  @Lucas: Ja som to tiež nevedela a stálo ma to veľa intenzívneho googlovania, kým som to veľmi komplikovane zistila :)

 8. MISO | október 30., 2011 o 22:12 |

  Ondro: jasne zabudol som na peckovy Homeland,,,komu chyba 24-serial,agenti, cia a teroristy,, velmi odporucam..

 9. terrorix | november 2., 2011 o 15:18 |

  Dufam ze sa Homeland rozbehne. Po prvych 2 dieloch som bol nadseny na 10/10 ale po dalsich castiach opadlo nadsenie na 5/10, pomaly sa to rozbieha a nic moc sa tam nedeje, to uz je lepsie Person of Interest, tam je akcia v kazdej casti.

 10. Sofia | december 20., 2012 o 15:51 |

  Ten Rumplestiltskin je mojou najobľúbenejšou postavou

Napíšte svoj názor