SERIÁLY.kinema.SK

Klasické rozprávkové motívy majú teraz comeback nielen vo filmovom, ale aj v seriálovom svete. Po príjemnom prekvapení, ktorým bola rodinná rozprávka Once upon a Time od ABC, sme sa bohužiaľ dočkali len sklamania z detektívky Grimm, ktorú na televízne obrazovky priniesla NBC.

Paradoxom je, že práve Grimm v traileroch vyzeral schopnejšie než Once Upon a Time, ktorý mnoho z vás iste odpísalo už po pár záberoch z traileru. Grimm na druhej strane vyzeral na celkom solídnu detektívku, kde namiesto obyčajných ľudí vraždia zlé rozprávkové bytosti. Bohužiaľ sa očakávania, ktoré som mala, nestretli s realitou.

Nick Burkhardt (David Giuntoli) je detektív na oddelení vrážd a v momente ako začíname sledovať jeho osud začne vídavať zvláštne veci – ľudia na ulici sa mu javia ako démoni. Nevedno prečo tomu nevenuje takmer nijakú pozornosť a keď sa vráti domov nájde u seba svoju tetu Mariu, ktorá ho vychovala. Tá mu namiesto bežných novieniek zo života povie, že je posledným z Grimmovcov, ktorí celé roky ochraňovali svet pred rozprávkovými bytosťami, ktoré existujú aj v reálnom svete mimo stránok kníh. (Nepochopiteľným pre mňa ostáva, kam sa podeli všetky kladné postavy z rozprávok? Tých tam predsa vždy bolo viac než záporákov.)

Prvá epizóda sa nesie v duchu rozprávky o Červenej čiapočke – študentku v červenej mikine s kapucňou nájdu roztrhanú v lese a prípad vyšetruje Nick a jeho parťák Hank (Russell Hornsby). Keď sa na ceste k dedkovi stratí malé dievčatko takisto v červenej kapucni, na miesto činu takisto privolajú Nicka. (Čo je dosť pritiahnuté za vlasy, vzhľadom na to, že pracuje na oddelení vrážd, ale okej.)

Osobne nie som veľkým fanúšikom modernizovaných klasických rozprávok a spôsob, akým sa toho ujali tvorcovia tohto seriálu ma maximálne šokoval. Podľa ich filozofie žije vo svete rozprávkových bytostí jedného druhu viac kusov (a koľko ich je zgrupených okolo Portlandu!). Takže zlý vlk z Červenej čiapočky nie je len jeden – je ich niekoľko. Nick okrem vraha a únoscu natrafí aj na Eddieho Monroa (Silas Weir Mitchell), ktorý je „napraveným“ zlým vlkom. Oh, taktiež je človek, resp. niečo čo pripomína skôr nepodareného vlkolaka než vlka. (Neviem ako vy, ale ja som žila v presvdčení, že vlk, ktorý zjedol Červenú čiapočku bol vlk so všetkým, čo k tomu patrí a odmietam to presvedčenie nejako meniť.)

Neviem, či sa tvorcovia snažilio vytvorenie rozprávkového Supernaturalu alebo čo, ale vôbec sa im to nepodarilo. Nick a Hank spolu nevyzerajú vôbec zaujímavo, čo je u ústredných detektívnych dvojíc snáď najdôležitejšie. Jediná vec, ktorá sa scénaristom podarila dokonale, je nechutné zvulgarizovanie klasických rozprávok. Pilot hodnotím 3/10 aj to len kvôli peknej scenérii a všetkým odporúčam novinku Once Upon a Time, ktorá narozdiel od tohto nepodarku vzdáva rozprávkam nášho detstva peknú poctu.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. MISO | október 30., 2011 o 22:33 |

  ja odporucam Homeland , AHS a 2 Broke Girls a basta :)

 2. Sisa | október 30., 2011 o 22:37 |

  veru, tento pilot som ani nedopozerala. Od zaciatku mi pripominal (slabu) verziu SPN. Hlavni protagonisti su nevyrazni az nudni. Takze zostavam pri chrumkavych bratoch :-)

 3. lukáš | október 31., 2011 o 04:00 |

  Mne sa to páčilo viac, ako Once Upon a Time.

 4. Shawn | október 31., 2011 o 08:24 |

  tento seriál mohol byť hit tak pred desaťročím – v časoch Charmed…

 5. studo | október 31., 2011 o 10:15 |

  2 shawn: celkom trefne :D

 6. kaja | október 31., 2011 o 18:41 |

  súhlasím s lukášom. nemôžem si pomôcť – proste sa mi to páčilo viac ako once upon a time….

Napíšte svoj názor