SERIÁLY.kinema.SK

Jedenásť sérií nás analyzoval Kelsey Grammer ako Fraiser vo všadeprítomnom rovnomennom spin-offe. Nasledovali z rôznych dôvodov neúspešné komediálne seriály – The Sketch Show, Back to You a Hank – ktoré sa viezli len na Kelseyovej tvári a schopnosti humorného časovania. Tentokrát so seriálom Boss otvoril Fraiser dvere do temnej, trpkej drámy – a prvýkrát po dlhých rokoch trafil do čierneho.

Tom Kane je mayorom Chicaga. Mesto zviera v pevnom zovretí. Má páky na úplne každého, od senátu po posledného odčerpávača kanálov. Vedie veterné mesto k dobrému alebo zlému? Ťažko povedať. Isté je len jedno – Tom Kane sa práve dozvedel, že má diagnózu degerenatívna neurologická porucha.

Ostatný ansábel je nemenej zaujímavý, hoc im je venovaný podstatne menší priestor. Kanova manželka je čistá lady Macbethová (Connie Nielsen), dcéra (Kathleen Robertson) sa zašíva v neziskovej klinike ako zdravotná sestra a s otcom sa nerozpráva. Primátorova suita poradcov sa nezastavuje pred ničím, rovnako ako jeho politickí spojenci. Do veľkej hry o moc sa dostávame s Benom Zajacom (Jeff Hephner – a nie, nežartujem), správcom ilinoiskej štátnej pokladne, ktorého Tom Kane pretlačí do boja o senátorské kreslo.

To všetko je síce milé a pekné, namu, ale kam pilot dejovo smeruje? No, veď práve to. Scenár z pera Farhada Safiniu je dokonalý vo vyjadrovaní vyššie spomenutých myšlienok. Žiadna scéna nie je naviac. Žiadna replika nepadne nazmar. Hodinovú epizódu možno nazvať skôr usilovne vypilovanou edutou sústrediacou sa na svoju formu, než na posolstvo zamerané na istú cieľovku. Áno, niekde okolo 20. minúty som si uvedomila, že tento seriál točí pubescentná televízia Starz, keď mal Fraiser veľký prejav o tom, aký je mega-macho „boss“ a ako patrí svet silným a pekným a stoporeným. Ale inak to bol taký trochu iný mix Kings, MacBetha a Kopala studienku.

Na čom nie je vôbec nič zlé – je impresívne, že sa Starz pustil do takéhoto seriózneho sústa a Fraiserov výkon je skutočne jedinečný. Pán Grammer sa narodil na temné úlohy. Našinca môže len tešiť, že káblovka, ktorá nám dala Spartaka a Torchwood v Amerike, vykročila ku serióznej dráme. Teraz keby len tak trochu pridala do kroku a skúsila povedať príbeh, aký sme ešte nepočuli. Stačí pokrok o – čo ja viem? – takých 400 rokov.

Až sa Kane rozhodne, čo spraví so svojimi poslednými dňami pri plnej schopnosti tela a vedomia, určite sa to rozbehne. A až jeho dcéra prestane byť tak nehorázne nezávislá, až o ňu strácame záujem. A jeho manželka prestane byť stereotypnou manželkou vplyvného muža. A všetci ostatní chlapi sa prestanú správať ako chlapci v samoobsluhe bez pokladne. Až sa tak stane, prosím, niekto mi zatwíttujte, od ktorej epizódy si to mám pozrieť. Alebo v prípade Namurasinej paradigmy.*

So seriálom Boss sa ešte určite stretnete. Starz objednala jeho druhú sériu krátko po premiére pilotu. Ako vrcholu produkcie a naozaj dobrému kúsku drámy mu dávam 10/10. S jedinou výčitkou – Fraiser, prestaň sa hrať na Boardwalk Empire a sprav niečo svoje. Niečo vlastné. Niečo, s čím budem kamarátom ľahšie vysvetľovať, že si dobrý seriál.

* – Tj. ak sa v seriáli objavia lesbičky.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. fhfgh | október 22., 2011 o 12:41 |

  príšerná recenzia

 2. JuH | október 22., 2011 o 16:07 |

  nedela Starz nahodou uz seriozni dramata delsi domu?
  napada me minimalne vyborne Crash…

 3. MISO | október 22., 2011 o 17:59 |

  recenzia je celkom fajn len neviem ako som mal pochopit ten predposledny odstavec????? a nemam rad retro historicke serialy cize serem nato….mam co kukat aj tak :-)

 4. Andy | október 24., 2011 o 15:25 |

  A neviete niekto o preklade, či sa chystá?

Napíšte svoj názor