SERIÁLY.kinema.SK

Z ponuky nových seriálov tejto sezóny vytŕča American Horror Story viac než akýkoľvek iný. Môže za to hlavne jeho žáner – horor, ale aj spôsob marketingu. Stanica FX o ňom pred premiérou vypustila len nutné minimum informácií a propagovala ho najmä krátkymi a veľmi obskúrnymi klipmi. Tie o deji neprezradili nič, len veľmi dôkladne načrtli celkovú atmosféru seriálu.

Opakujem to pri každej recenzii seriálu podobného žánru a zopakujem to ešte raz, pretože je to pravda – mysteriózny a/alebo hororový seriál či film je veľmi zriedkavo originálny. Je to pochopiteľné, keďže takéto filmy, resp. seriály pracujú s pomerne malým množstvom námetov, ktoré boli nespočetne mnohokrát spracované. Jedným z námetov, ktorý filmári už ix krát zrecyklovali je rodinka, ktorá sa rozhodne začať nový život v novom dome a často na vidieku.

Podobne sa rozhodla aj rodina Harmonovcov. Po tom ako Vivien (Connie Britton, ktorú si môžete pamätať ako Tami Taylor z Friday Night Lights) potratila a našla svojho manžela Bena (Dylan McDermott) in flagrante s jednou z jeho študentiek, sa dvojica rozhodne zachrániť svoje manželstvo tým, že sa aj s problémovou dcérou Violet (Taissa Farmiga) presťahujú z Bostonu do Los Angeles. Aj napriek tomu, že im realitná maklérka povie o vražde a samovražde predchádzajúcich majiteľov, dom kúpia.

Ben je psychiater a aby mohol tráviť viac času s rodinou, zriadi si pracovňu u seba doma. V pilotnej epizóde sa stretávame s jedným z jeho pacientov, stredoškolákom Tatom (Evan Peters). Ten sa následne spriatelí s Violet, ktorá sa sebapoškodzuje. Je to trochu ironické, že si Ben nevšimol depresiu vlastnej dcéry, ale až také prekvapivé to nie, keďže ani on sám nemá všetkých päť pohromade.

Vivien zistí, že spolu s domom „kúpila“ aj starú služobnú Moiru, ktorú stvárňuje skvelá Frances Conroy (Ruth Fisher zo Six Feet Under). Avšak jej manžel namiesto päťdesiatničky vidí jej mladšiu verziu v podaní Alex Breckenridge, navlečenej do sexy služobníckeho kostýmu, ktorá ho okamžite začne zvádzať. Tu sa vzdáte všetkých nádejí, že by mohlo ísť „len“ o obyčajný horor s klasickým strašidelným domom, v ktorom padajú taniere alebo sa samy od seba zatvárajú dvere (hoci aj toho sa tam vyskytuje hojne).

Dvojica tvorcov – Ryan Murphy a Brad Falchuk – to vzala o level vyššie a vytvorila temný hororový seriál, ku ktorému najlepšie pasuje prívlastok psychologický a erotický. Sexuálne scény sú tu prekvapivo explicitné a s veľmi výrazným (miestami až nepríjemne znepokojivým) fetišistickým podtónom.

Záhadná postava, ktorá je od hlavy po päty navlečená do latexu však nie je  jedinou znepokojivou osobou, ktorá sa v pilote objavila. Vivien „prenasleduje“ podivná suseda Constance (Jessica Lange), ktorá jej úplne bez hanby vchádza do domu spolu so svojou mongolidnou dcérou Adelaide (Jamie Brewer), a jej manžela muž s mnohými popáleninami, ktorého stvárňuje Denis O’Hare (Russell Edgington z True Blood).

Ako som už spomínala, projekty daného žánru sa nevyznačujú originalitou a v prípade American Horror Story to platí doslova. Pilot sa začína flashbackom do minulosti, kde v dome zahynú deti, takisto nechýba obligátne biele posteľné prádlo vyvešané v záhrade a pod. Čaro týcho filmov, resp. seriálov spočíva v tom, ako s klišé narábajú a často závisi od vizuálnej stránky, ktorá je v tomto prípade veľmi vydarená.

Hoci osobne mám hororovú fázu už dávno za sebou, American Horror Story ma veľmi príjemne prekvapil. Nemala som o ňom prakticky žiadne informácie, nevedela som čo mám očakávať, tým pádom som si nemala na čom vybudovať prehnané očakávania a po pozretí ostala kvalitne vystrašená (odporúčam pozerať v noci, osamote a potme). Každopádne som rada, že niekto sa konečne odhodlal natočiť nielen hororový seriál, ale seriál tohto žánru výlučne určený dospelému divákovi – predsalen, vtedy to naberá úplne iný rozmer. Pilot hodnotím 8,5/10, keďže zatiaľ vyzerá lepšie než mnoho filmov podobného zamerania.Komentáre

 1. Michal | október 8., 2011 o 18:40 |

  VCERA SOM TO VIDEL,,,NEBOLO TO ZLE, SKOR NOVE A TAJOMNE A KEDZE TAKYCHTO SERIALOV JE AKO SAFRANU TAK ESTE ZOPAR CASTI POZRIEM…U MNA 8/10

 2. Frozen99 | október 8., 2011 o 18:56 |

  taky se na to plánuju podívat (ale nevim jestli sám a v noci :DD )

 3. pali | október 8., 2011 o 18:57 |

  10/10 psycho, uuuplne skvelo spravene, celych 50 min som si hovoril whaaaat :) uplne psycho, som zvedavy na dalsie epky

 4. studo | október 8., 2011 o 21:07 |

  fuha, tak sa zda, ze len ja so sarinkou sme pozerali asi iny diel :D (dufam, ze sa to rozbehne)

 5. Rono | október 9., 2011 o 15:06 |

  U mňa 9,5/10. Moc som tomu šance nedával ale milo prekvapilo. Ten nápad,že rodina sa nasťahuje do domu, s ktorým nie je niečo v poriadku je klišé, ale vyrovnalo to inými odlišnostami. Je to skvelé, odporúčam pozrieť. Má to taký HBO-vský nádych, a hlavne attmosféru, tú nielen seríály ale aj filmy teraz postradajú, tak preto výtam AHS:)

 6. Sisa | október 9., 2011 o 21:52 |

  noo, zatial celkom dobre. Nie je to az nejak extra psycho sialenost, ale velmi dobre sa to pozeralo. I ked obcas tam vybafli nejake odpudive stvorenia :P

 7. Ondro | október 15., 2011 o 22:39 |

  Shawn, nevieš akú sledovanosť to zatial má ?

Napíšte svoj názor