SERIÁLY.kinema.SK

HBO Česká republika uvedie 10. októbra na obrazovky svojich platičov prvý pôvodný seriál. Volá sa Terapie a deň premiéry sa zhoduje so svetovým dňom duševného zdravia. Bude mať 45 epizód a odvysielajú sa v rámci nasledujúcich deviatich týždňov, každý večer jedna. O seriáli sme informovali na našom portáli už vo februári, ale tento týždeň sme sa zúčastnili exkluzívnej premiéry troch epizód.

Terapie má svojho predchodcu v izraelskom seriáli Be’Tipul, ktorého autorom je Hagai Levi. Jeho dielo sa stalo predlohou a inšpiráciou pre mnohé projekty. Aj v našich končinách sa vysielala jeho americká adaptácia In Treatment. Okrem Českej HBO sa do jeho pretvorenia pustili aj pobočky v Poľsku a Rumunsku. Terapie sa od ostatných českých a slovenských seriálov líši hlavne prístupom. Pri nakrúcaní bol zvolený filmový štýl a dej nestojí na exteriéroch, či komparzistoch a už vôbec nie na záplave tunajších televíznych tvárí. Celý projekt sa vyznačuje malým množstvom kvalitných hercov, ktorí podávajú excelentné výkony.

V hlavnej úlohe sa predstaví Karel Roden, český herec, ktorého netreba vôbec predstavovať. Účinkoval v mnohých filmoch známych po celom svete, napríklad Hellboy, Bathory, Blade II. a mohla by som menovať mnoho ďalších. Po jeho boku sa objaví mladučká Michaela Doubravová, Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Lukáš Hejlík, Klára Melíšková a Berenika Kohoutová. Zo slovenskej strany si významnú úlohy pacientky Sandry zahrá Tatiana Pauhofová a na obrazovke sa objaví aj Kamila Magálová, no bude rozprávať po česky. V seriáli však zaznejú oba jazyky.

Terapie zachytáva osud psychológa Marka Poštu (Roden), ktorý je jedným z najlepších terapeutov v Česku. Jednotlivé epizódy sa budú sústrediť na jeho sedenia s klientami. V pondelky sa stretáva s vyzývavou Slovenkou Sandrou (Pauhofová), ktorá v pilotnej epizóde prizná, že je do neho zamilovaná. Spúšťa tým lavínu udalostí, ktoré ovplyvnia aj iných pacientov. V utorky sa Marek stretáva s bývalým vojakom Igorom (Hejlík), ktorý má na svedomí smrť šestnástich mladých chlapcov. V stredu má sedenia s Lindou (Doubravová), šestnásťročnou gymnastkou, ktorá si pri nehode zlomila obe ruky a potrebuje odborný posudok pred návratom do sveta športu. Nebude to však až také jednoduché. Vo štvrtok máva stretnutia s manželským párom (Hofmann a Geislerová). Po dlhom čase liečenia neplodnosti sa veci obrátili a pošťastilo sa im. Nevedia sa však rozhodnúť, či si dieťa nechať a tak hľadajú pomoc u psychológa. Piatky patria Markovi. Chodieva na terapiu aj on sám ku svojej mentorke Dite (Magálová). Najprv len on, no postupne privádza so sebou aj manželku (Melíšková).

Jednotlivé epizódy sú zamerané na tú postavu, ktorej deň práve je. Aj keď je masívnou časťou epizódy len rozhovor v pracovni doktora Poštu, dej vôbec neabsentuje. Práve šokujúce odhalenie citov Sandry spúšťa celú líniu. Samozrejme, že doktor dodržuje etický kódex a k ničomu medzi nimi nedochádza (aspoň zo začiatku, pre pokračovanie to neviem zaručiť), no aj tak to naštrbí jeho vzťahy doma a dodáva mu to novú perspektívu na prácu s ostatnými pacientmi. HBO uvedie každý pracovný deň o 20:00 v premiére novú epizódu a bude patriť osobe, s ktorou má Pošta práve sedenie.

Terapie bola pre mňa nečakane dobrá. Vedela som, že HBO má vo všeobecnosti vysoké štandardy, čo sa týka vlastnej tvorby, ale akosi sa neviem zbaviť stereotypných predstáv pri produkcii z Česka a Slovenska. Po vzhliadnutí troch epizód však mením názor a skladám klobúk. Čaro seriálu je v nádherných a vypätých konverzáciách, ktoré vás priklincujú na obrazovku. Autentickosť postáv je tiež nezanedbateľnou jednotkou, vďaka ktorej to funguje. Aj keď postavy riešia navonok jednoznačné problémy s jednoduchými odpoveďami, postupnou analýzou doktora Poštu sa odhaľuje náročná situácia.

Tiež musím oceniť to, že jednotlivé epizódy sa sústredia na konkrétnu postavu, s ktorou práve prebieha sedenie. Len takto môžete dostať komplexný pohľad na situáciu, ktorá sa v ich životoch deje. A veľmi pekne je spravené aj to, ako sa to reflektuje v živote Marka Poštu. Adaptácia príbehu na naše podmienky vyšla perfektne. Veľmi k čaru prispieva aj to, že dialógy sú veľmi zriedka podfarbené hudbou. Dráma prebieha intímne medzi postavami a vami.

Je pravda, že príbehy z prostredia psychoterapie nie sú v našich končinách bežné. Nie je to tu taký hit, ako za veľkou mlákou. Na pražské premietanie však boli pozvaní aj ozajstní terapeuti a boli šokovaní z autenticity seriálu. Úprimne ľutujem, že nemám predplatené HBO, aby som sa dočkala pokračovania (pozn.: v deň premiéry bude HBO nekódované!). Seriál, ktorý má pointu a neodohráva sa v nejakom paneláku. Pilotnej časti dávam nehanebných 10/10 a idem plakať do vankúša.Komentáre

 1. inekafe | september 30., 2011 o 17:43 |

  „Bude mať 45 epizód a odvysielajú sa v rámci nasledujúcich deviatich týždňov, každý večer jedna.“ I feel some kind of…fail :)

 2. inekafe | september 30., 2011 o 17:50 |

  hmm, tak sorry, rychlo som cital, pismenka mi splyvali a videl som tam „…každý týždeň jedna.“ :D

 3. Yukari | september 30., 2011 o 18:06 |

  Už sa teším, konečne niečo o ôsmej čo nie je telenovela

 4. Milan Pukac | september 30., 2011 o 20:17 |

  a patri to zadarmo aj pre skylink alebo to znamena pre vsetkych ze cez vidend bude hbo zadarmo.Dajte mi vediet ako.

 5. Roman-tik | september 30., 2011 o 21:07 |

  HBO odkóduje komplet svoje programy dokonca aj HD. Všetky veľké káblovky a satelitný operátori sa akcie zúčastnia. A už len prežiť 9 týždňov kým to cele skončí, pretože zabiť každý deň v prime time českým seriálom je iné kafé aj na platený kanál. Ešte že začala sezóna seriálov.

Napíšte svoj názor