SERIÁLY.kinema.SK

Americká televízna stanica NBC priniesla nie len na tamojšie obrazovky množstvo seriálových skvostov. Ak sa pozrieme na sitcomy, ktoré sa tento rok vracajú na ich obrazovky, nenájdeme medzi nimi jeden, ktorý by sme nepoznali. Veď napríklad 30 rock, Parks and Recreation, Community, či špionážna komédia Chuck sú známe a obľúbené aj v našich zemepisných končinách. Minulý týždeň sa prezentovali aj s novým programom, sitcomom Up All Night.

Pri ňom stavili hlavne na hviezdne obsadenie. V hlavnej ženskej úlohe sa predstavila Christina Applegate, komediálna veteránka. Na obrazovke u nás sme ju mohli vidieť napríklad v seriáloch Ženatý so záväzkami či Jesse. Okrem týchto najznámejších úloh si zahrala vo veľkom počte filmov a žne úspech na poli humorných výkonov. Hlavnú mužskú rolu v Up all night hrá Will Arnett – herec dobre známy z Arrested Development a Running Wilde. Okrem nich sa pripravte na Mayu Rudolph alebo Nicka Cannona.

Dej seriálu sa zaoberá manželskou dvojicou. Dlhé roky viedli bezstarostné životy plné prehýrených nocí. Hneď v úvode nás však vtiahnu do situácie, kedy obaja sedia v kúpeľni nad tehotenským testom. Je pozitívny, čo znamená, že ich život sa zmení. Namiesto prebdených nocí plných žúrovania sa starajú o malú dcérku. Chris sa rozhodne odísť z právnickej firmy a stať sa oteckom na „materskej“ a Reagan sa po pár týždňoch vracia do svojej práce, poradkyne televíznej talkshow svojej šéfky Avy. V bláznivých predstavách manželov však zostávajú naivné predstavy, že noci žúrov a rodinných povinností sa dajú skĺbiť.

Up All Night je pri najlepšom vyjadrení veľmi slabý. Oslovuje cieľovú skupinu rodičov s deťmi a volí veľmi zlý prístup. Málokto sa vie stotožniť s hlavným hrdinom mužom, ktorý obetoval svoju kariéru, aby mohol byť doma s dieťaťom. Tak ďaleko väčšinový divák ešte nepostúpil. Taktiež humor, ktorý je v sitcome použitý nie je veľmi vhodný. Nevyužíva situačnú komiku, ale stavia skôr na dialógy, ktoré sú v konečnom dôsledku ploché a nevhodné. Divák má problém naviazať na problém hlavnej dvojice – keď chceli žúrovať ešte niekoľko rokov, mali si dávať pozor. Dieťa ako ústredný motív potom vyzerá ako niečo nechcené, čo je im na obtiaž a sú donútení venovať sa mu. Ja viem, že scenáristickým námetom bola práve táto zmena z party levov na zodpovedných rodičov, ale stále mám pocit, že to dieťa tam je len na to, aby to malo „o čom byť“.

Bola som veľmi sklamaná. Nepodarilo sa mi ani len raz zasmiať, hoci Will Arnett je moja slabosť. Keby nebol na obrazovke on (aj to vo veľmi nelichotivej roli), asi by som to nedopozerala. Nekrivdím však tým rodičom s deťmi, ktorí si podobnými rozpoltenými pocitmi prešli a nájdu sa v deji. Ja však rozhodne takou cieľovkou nie som a udeľujem Up All Night ledva 3/10. A Will, tie tri sú za to, že si aj z takej plochej postavy vytrieskal maximum.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. kindervajco | september 21., 2011 o 18:55 |

  Zvážil by som, či nedávať k dlhším článkom meno autora / nickname. Bolo by to lepšie pre orientáciu, kto čo píše.

  A mne sa náhodou pilot páčil, nebolo to síce nič objavné, ale ako veľmi ľahká oddychovka by sa to dalo. Ešte počkám, ako dopadnú ďalšie časti.

 2. kindervajco | september 21., 2011 o 18:55 |

  Sorry, až teraz som si všimol meno autorky. My bad.

 3. Michal | september 21., 2011 o 20:42 |

  Presne tak – ja som to stiahol a pozrel lebo som bol zvedavy na Christinu Applegate, no ani ja som sa ani raz nezasmial, nuda, ale konieckoncov ani som necakal daky zazrak, cize nic z toho nebude :)….dam sancu NEW GIRL a super bolo 2 BROKE GIRLS…uvidim este ako homeland a terra nova.

 4. Shawn | september 21., 2011 o 20:47 |

  zdá sa, že tradičné sitkomy ožívajú, ani up all night ani free agents nezaujali (výnimkou je New Girl), ale 2 Broke Girls a dokonca aj Whitney (čo som vôbec nečakal) sa celkom vydarili…

 5. Jackolo | október 1., 2011 o 10:43 |

  Tak mně se pilot celkem líbil. Netvrdím, že to byla nějaká pecka, ale ten humor chápu. Navíc jsem se nedávno stal strýcem, takže jsem hlavní hrdiny docela dobře pochopil. Je ale pravda, že pro všechny tenhle seriál není.

Napíšte svoj názor