SERIÁLY.kinema.SK

Dobové seriály sa v poslednom období na obrazovkách vyrojili ako huby po daždi, na čo sa osobne vôbec nemôžem sťažovať. Avšak, kvantita nie je vždy zároveň aj zárukou kvality, čo bohužiaľ platí v prípade novinky od NBC nazvanej The Playboy Club.

Časopis Playboy snáď netreba nikomu špeciálne predstavovať. Dej seriálu sa však neodohráva v jedho redakcii (čo by však mohlo dopadnúť zaujímavejšie), ale v prestížnom klube a sústredí sa na osud zajačika Maureen (Amber Heard), pre ktorú v pilote ide o prvú noc v zajačikovskom obleku. Udalosti sa, samozrejme, nevyvíjajú ako dúfala a takmer sa stane obeťou znásilnenia. Na(ne)šťastie tomu s pomocou právnika Nicka Daltona (Eddie Cibrian) zabráni. Nanešťastie preto, lebo šlo o najvyššieho šéfa mafie. Spoločne s Nickom sa tela zbavia a začínajú sa pre nich problémy – nielen v spojitosti s mŕtvym mafiánom na dne rieky.

Nickova milenka, prvý zajačik Carol-Lynne (Laura Benanti) nachytá Maureen v Nickovom byte. Čo neteší ani Nicka a dokonca ani Maureen, ktorá Carol-Lynne obdivuje. Hneď sa v klube začnú obšmetať mafiáni, ktorí chcú zistiť, čo sa stalo ich bossovi a my zisťujeme, že Nick mal v minulosti s podsvetím opletačky. (Aké šokujúce!)

Táto kriminálna zápletka je sama o sebe tak neoriginálna a nudná až jeden celkom nechápe ako môže tvoriť ústrednú zápletku prvej série. Nehovoriac o hlavnej hrdinke. Nickovi tvrdí, že zajačikom chcela byť odjakživa, ale pri pozvaní na afterparty v bazéne bez plaviek v Playboy Mansion sa tvári úplne pohoršene, rovnako reaguje, aj keď Carol-Lynne pripraví zajačikom nové, vyzývavejšie obleky. Akoby nevedela, že v Playboy klube nejde o to, čo vie, ale ako vyzerá a koľko toho ukáže. Jedinú zaujímavú (mini) zápletku tvorí príbeh zajačika Alice (Leah Renee) – lesbičky vydatej za gaya Seana. Seriál by ma zaujal rozhodne viac, ak by sa tvorcovia viac sústredili na jednotlivé postavy a ich príbehy a problémy, než na krimi záplatku hlavnej (a plochej) postavy.

Pred spustením seriálu sa v amerických médiach zdvihla vlna kritiky od náboženských a feministických organizácií, ktoré žiadali, aby seriál nebol odvysielaný. Sama som smutná, že sa v seriáli nevyskytuje žiadna silná ženská postava, ale na druhej strane – čo by tam robila? Hoci som z toho sama pohoršená, ale je potrebné uvedomiť si, že ide o dobový seriál a v šesťdesiatych rokoch to tak jednoducho fungovalo. Ale úprimne dúfam, že v budúcich epizódach sa nejaká undercover feministka objaví.

Dobové seriály mám veľmi v obľube, ale Playboy Club ma sklamal na plnej čiare. Nielen ústrednou zápletkou, nezaujímavými postavami, ale z veľkej miery i nezvládnutím kostýmov či účesov. Podľa vzhľadu postáv by som nikdy neuhádla, v ktorom desaťročí sa má seriál odohrávať. A to je, keď ide o dobový seriál, sakramentsky dôležité. Aj keď musím uznať, že zajačiky v tomto prevedení vyzerajú stále lepšie než to, čo býva v Hefnerovom sídle teraz. Pilot hodnotím 4/10, aj napriek tomu, že nebol vyslovene nudný, len neoriginálny. Ale mal skvelú hudbu!

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor