SERIÁLY.kinema.SK

Evokuje vo vás názov tohto seriálu pochybný reťazec predávajúci odevy? Jedná sa však o niečo úplne iné. Americký kanál Fox sa opäť pustil do sci-fi seriálov a novinka dostala meno Terra Nova. Produkuje to Brannon Braga, ktorý stál pri produkcii mnohých Star Trekov. Tvorcovia seriálu sľubujú rodinnú drámu, cestovanie v čase, záhady a dinosaury. Úprimne dúfam, že z toho nebude ďalší Firefly (čo kvalitatívnou úrovňou rozhodne nebude možné).

Predstavte si ľudstvo o stopäťdesiat rokov. Emisie dosiahli maximum, na ulici sa dá dýchať len s čističom vzduchu, planéta sa zmenila na obrovské viac-úrovňové mesto a na zastavenie populačnej explózie sa všade propaguje heslo, že rodina je rovná štyrom. Uprostred tohto všetkého je zakliesnená rodina Shannonovcov, ktorí majú tri deti a hneď v úvode to polícia odhalí. Tatko si musí posedieť niekoľko rokov v base.

Počas výkonu trestu ho príde navštíviť manželka. Oznámi mu, že má možnosť ísť s dvomi deťmi žiť na Terra Novu, zázračné miesto v minulosti, kde sa dá aspoň dýchať. Vymyslela plán, aby tam dostala celú rodinu a po napínavom úteku z väzenia a prepašovania najmladšej dcérky sa ocitáme s protagonistami v raji. Je tam kyslík, ovocie, pracovné príležitosti, vzdelanie a záhady. Nehovoriac o príležitostiach na vybúrenie pubertálnych pohnútok najstaršieho syna.

Na obrazovke sa počas dvojhodinového pilotu premelie obrovské množstvo hercov. Hlavnú úlohu Jima Shannona si zahral Jason O’Mara, známy najmä zo seriálov Life on Mars US, či Men in Trees. Po po jeho boku sa v roli manželky Elizabeth objaví vynikajúca britská herečka Shelley Conn, ktorá je známa z projektov Mistresses alebo Patry Animals. Herca, ktorého obsadili do postavy veliteľa Terra Novy hádam nemusím ani len predstavovať, je ním Stephen Lang. Áno, ten šialený vojak z Avatara, ktorý sa preslávil vetou: „Už viac nie ste v Kansase.“ Okrem nich uvidíte plejádu seriálových hviezdičiek ako napríklad Christine Adams, Joela Amosa Byrnesa, Deana Geyera, Allison Miller, Landona Liboirona,…

Terra Nova je zmesou vykradnutých elementov z celej vedecko-fantastickej kinematografie. Najviac pripomína svojim environmentálnym zameraním Avatar (a veľmi tomu napomáha opäť vojenská postava Stephena Langa). No nájdete v nej elementy Stroja času (cestovanie v čase), Strateného sveta (dinosaury), Capricy (futusristické pretechnizované mesto) a aj Siedmeho neba (rodinná zápletka nadovšetko). Do tohto miš-mašu je postavená rodina Shannonovcov, ktorá je asi najhoršou kombináciou charakterov, akú som kedy videla. Pubertálny syn začne vymýšľať hneď, ako uvidí prvú možnosť ujsť za dinosaurami. Dcéra rieši hlavne svoje sympatie k jednému vojakovi. Otec a matka dávajú svoj vzťah dohromady po dvojročnom odlúčení kvôli najmladšej dcére. A tá zápletka s dcérou – nemôže byť už viac priehľadnejšia?

To je ďalší veľký problém Terra Novy. Celý seriál je priehľadný ako igelitové vrecko. Vzbúrenci zo šiesteho príchodu? Muselo vám dopnúť hneď, čo sú tí ľudia zač a odkiaľ prišli. Ale poznám scenáristov takýchto vecí, budú to riešiť celú sériu. Nechcem ale Terra Nove veľmi krivdiť. Má svoje kopance a má ich riadne veľa, no prvá polhodina bola krásna. Nádherné antiutopické sci-fi, z ktorého mi behal mráz po chrbte. Taktiež celé interiéry a exteriéry miestami vyrážajú dych. Po vizuálnej stránke je to radosť, aj výkony sú fajn. Len ako celok to akosi nefunguje.

Na Terra Novu mám rozporuplný názor. Podľa mňa bola lepšia ako Falling Skies ale stále ma nepresvedčila, aby som si pozrela ďalšiu epizódu. A ak to spravím, budem to pretáčať ako o život, lebo niektoré scény nemajú absolútne žiadnu pointu. Už teraz je jasné, kam celý režim komunizmu, ktorý v novousadlíckom svete nastolili, poputuje. A neviem, či sa mi to chce prežívať s postavami, z ktorých je polovica trápnymi deťmi. Udeľujem 6/10 a to hlavne preto, že idea z cestovaním v čase nebola až také klišé, ako som očakávala.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. freeman | september 29., 2011 o 14:30 |

  Pilot bol perfektný. Uvidíme ako ďalej.

 2. Ondro | september 29., 2011 o 14:45 |

  Tiež si myslím, 6/10 je málo

 3. Tomgellar | september 29., 2011 o 18:57 |

  Pilot byl fakt dobrej…ale někde sem četl, že to bude ve stylu Lost, že lidi budou vzpomínat…myslim si, že to neni dobrej nápad…nechal bych prostě celej děj v době dynousarů

 4. Djkoma | september 29., 2011 o 20:02 |

  Mohla by autorka napsat, co všechno už po prvních dvou dílech ví se 100 % jistotou, že se nemusí dívat na zbytek sezony? Poprosil bych detailní popsání např. šestých, maleb na kamenech, co se dál bude v seriálu dít apod. Budu vděčný, ušetří mi to také dost času;-). Je škoda, že je z recenze cítit tak negativní postoj k seriálu a jeho odmítání shazování skrze nesmyslné argumenty (Caprica je future-retro, ne přetechnizovaná budoucnost, což je docela velký rozdíl, dinosauři byli ještě před Ztraceným světem, vypointování scén i příběhu v prvních dvou dílech říká dost, …). Ohledně vykrádání se divím, že autorka nenapsala, že scénáristé vykrádají současný svět:)) cestování časem je sci-fi nástroj, nazvat využití tohoto procesu vykrádáním je přeci zcestné. To už by se spíše hodila vazba na seriál Primeval (dinosauři prochází pomocí časových anomálií do současnosti) nebo na Outcast (civilizace na pokraji „zničení“ vysílá expedice do „nového světa“). Hlavní tažnou postavou v Terra Nově viditelně nebude jen taťka a mamka, ale rovnou celá rodinka (jak americké!), ale proč ne? Scénáristé získají možnost nenásilně ukázat více rovin nového světa. Mě osobně první dva díly velmi potěšili, dystopická budoucnost neměla chybu a přenesení do „starého“ světa razantně změnilo tempo, ale i přidalo atraktivitu. Očekávání z dalšího vývoje jsou vysoká, potenciál slušný, snad budou scénáristé dostatečně odvážní…

 5. serieslover | september 30., 2011 o 06:16 |

  Pilot bol presne to čo som očakával, bolo to veľmi dobre, konečne nejaká poriadna akcia. Malo to mať aspoň 9/10. A to, že to autorka článku prirovnáva k Avataru je smiešne. Tento seriál som ihneď zaradil do mojej „programovej štruktúry“ :-D. Aj keď z nej musel vypadnúť Boardwalk Empire :-D

 6. Elendilka | september 30., 2011 o 11:38 |

  K serialu som nezaujala odmietavy postoj, prave naopak, tesila som sa nanho pol roka. Kto ma pozna (alebo vygoogli), vie, ze sama organizujem jediny cisto sci-fi con na Slovensku a aj moju bakalarku som nepriamo pisala o vedeckej fantastike. Terra Nove som dala 6/10, tak co sa jedujete? To je nad polovicou a vobec nie zle hodnotenie!

  Argumenty, ktore v recenzii uvadzam su padne, vzhladom na to, ze som videla obrovske mnozstvo sci-fi serialov a filmov. Taktiez mam nastudovane teorie vedeckej fantastiky.

  Rada by som podotkla, ze future retro nevylucuje pretechnizovanu buducnost. Serialy, ktore som uviedla v zatvorkach su cite priklady na prvy pohlad, co mi napadli. Samozrejme, ze som v tom seriali videla aj prvky Outcasts (ano, videla som aj ten) ale Primeval tam nebol. Nikde som nenapisala, ze Terra Nova bola „zla“ alebo co. Preco to beriete tak negativne? Sklamala, a to poriadne.

  A teraz moje domnieky: „sixes“ su prichodzi z toho time-streamu, ktori osadlici narusili; to tretie dieta ocividne nie je ich vlastne; rovnice su pracou nezvestneho syna – k tymto veciam sa budu dostavat cez kopec vatovych epizod, v ktorych budu riesit nezmyselne dejove linie pubertiakov. Vobec by ma neprekvapilo, ak by odpratali sefa a postupne sa veducim osadnikov stal Jim. – toto je len to, co sa podla mna naznacilo v prvej casti. Netvrdim, ze sa to stane, ale vidim to v tom.

  Mojim cielom nie je vyvolat ziadnu flame war alebo co. Nie som odbornik na sci-fi serialy, hoci ich mam napozeranych mnozstvo a moja recenzia uvadza mozno ne-mainstreamove hodnotenie. Ale je to hodnotenie cloveka, ma rad sci-fi a neuspokoji sa s hocicim.

 7. Djkoma | september 30., 2011 o 22:26 |

  Elendika: určitě nemělo jít o flame, jen takové popíchnutí vůči stylu, kterým je tento článek napsán (na což jsem reagoval podobným stylem;-)). Tvé hodnocení i názor beru, jen mi text (podle mě seriál dost shazuješ a to s chutí:)) k hodnocení (vlastně 6/10, lehce nadprůměr) moc nesedí.

  Nebudeme se tu předhánět, kdo viděl více sci-fi, ono je to ve výsledku irelevantní, pokud s „viděným“ člověk neumí zacházet (není narážka na Tebe, jen obecně:)). Ty odkazy/vykrádání/motivy to je spíše na delší diskuzi na icq než tady. Když se ti bude chtít, klidně se ozvi(na stránkách mám v profilu icq).

  k domněnkám: ty klasická klišé tam vidím také, je to přeci americký mainstream:) nebýt té vaty tak mají seriály často podobu minisérií se třemi díly… jde o to, aby vata byla zajímavá a nebyla přehnaná. Vata byla a vždy bude ve většině seriálů/filmů…

 8. Leo | október 2., 2011 o 17:12 |

  Přesně to co jsem si myslel, že se stane se stalo. To pravý scifi, který já mám rád tam bylo jenom v prvních 30 minutách a teď (jestli nebudou vzpomínat, jak se píše nahoře) ho to tam bude jenom poskrovnu. Ale to jsem čekal. Co mě vadí, je ta rodina, prostě amíci… Té vaty se bojim, to ničilo Falling Skies (ale na druhou sezonu se podívám, protože to prostě je scifi, a toho je dneska jak šafránu). S hodnocením 6/10 souhlasím, je to lepší průměr s nevyužitým potenciálem.

 9. Djkoma | december 24., 2011 o 21:53 |

  Tak první sezona velmi příjemná s logickým příběhem a funkčním závěrem. Vidina sezony by elendilka se naštěstí nevyplnila. Možná lepší méně kritizovat…:)

 10. KARA | december 30., 2012 o 14:30 |

  Nechápem čo je také zle na Terra Nove, je to seriál ako iný, ma pekne prepracovane kulisy,(produkcia, dizajn je podľa mňa na jednotku) je točený v prírode a nie v hangároch , tu je všetko tak akurát, skôr sa mi nepáčia tie dnešné sci-fi preefektovane konini čo teraz letia v 3D tam sa dej ťažko hľadá (prestáva ma baviť sci-fi uberajúci sa 3D smerom bez deja), každý ma svoj názor nikoho nechcem presvedčiť mne sa Terra Nova páčila škoda že skončila 

Napíšte svoj názor