SERIÁLY.kinema.SK

Ešte päť minút dozadu som nadávala na absenciu klasického mužského hrdinu so zbraňou v ruke. A čo osud nechcel, vyšiel akurát americký remake Prime Suspect. Britský originál je záležitosť začínajúca už v roku 1991 a zároveň jedna z najlepších vecí o ženách v polícii. Nevykresľuje hrdinky vysmiate a s večne úžasnými vlasmi ako Rizolli and Isles, ani nás nenudí zbytočne dlhou exkurziou do ich života mimo práce ako The Protector a vôbec sa nesústredí na nejaké rošošo so svojím kolegom ako Castle (alebo Bones, alebo iks ďalších takzvaných kriminálnych seriálov).

V pôvodnej verzii stvárňuje protagonistku kráľovská Helen Mirren, scenár je šialene dobrý v každej sérii (je ich sedem) a seriál ako taký má na rováši niekoľko Emmy, Zlatých glóbov, BAFTA a Peabody. Čiže úprimne, od novodobého Prime Suspect som veľa nečakala. Predsa len, americké remaky britských vecí majú tendenciu od slova do slova pajcovať scenár a nepoužiť ani trochu aktualizácie. Našťastie, moje obavy sa nenaplnili.

Detektívka Jane Timoney (Maria Bello) sa dostane k vedeniu vlastného prípadu cez mŕtvolu obľúbeného detektíva, ktorý uprostred vyšetrovania dostal infarkt. Celý okrsok ju má za oportunistickú mrchu, najviac jej kolegovia, ktorí chceli prípad získať sami. Jej misia do konca pilota? Dokázať všetkým, že sa mýlia. Podarí sa jej to? Bola by to dobrá televízia, ak by to bolo také jednoduché?

Maria Bello sa v úlohe Timoney vyžíva. Len v rozsahu štyridsiatich minút má viacero nádherných etudiek, ktoré sú dokonale nečakané a zároveň pasujú ako riť na šerbeľ. Herecky jej kontruje miláčik fandomu Kirk Acevedo (Fringe), Aidan Quinn (Third Watch) a Brian O’Byrne (FlashForward).

Pilot bol najlepšou vecou o ženách v polícii, akú som videla na americkej televízii za posledné roky. Najmä preto, lebo si z dvadsať rokov starej predlohy spoza druhej strany oceánu vzal len tie univerzálne myšlienky a zvyšok prispôsobil svojej domovine. V tomto prekonáva aj americkú adaptáciu dánskeho seriálu Forbrydelsen (The Killing), ktorý síce prezentuje úplne nový typ ženskej detektívky, ale silne zostáva vo familiárnom a viac-menej dánskom teritóriu, akoby mu to originál vyslovene diktoval.

Prime Suspect stanice NBC bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením. V záplave vyperoxidovaných detektívok som aj zabudla, že može byť niečo takto dobré. 10/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Janulka | október 1., 2011 o 14:04 |

    Tak to som prekvapena, podla mna tam bolo strasne vela klise, vadilo mi aj, ze hlavna hrdinka bola strasana“drsnacka“, videlo sa mi to take nasilu, serialu The Killing to nesiaha ani po paty, dala by som max 4/10. Naopak Person od Interest kde si dala tusim 2/10 by som ohodnotila ovela viac…nuz 100 ludi, 100 chuti…

Napíšte svoj názor