SERIÁLY.kinema.SK

Túto sezónu odštartovali až dva dobové seriály zasadené do tej istej doby (dokonca sa obe odohrávajú v roku 1963). Nebudeme sa tváriť, ako sme si nevšimli, že sa tvorcovia Playboy Clubu a Pan Am snažia zviesť na vlne popularity Mad Men, dobre? Neviem, prečo je tomu tak, ale vo vodách internetu sa dobové seriály porovnávajú vždy s Mad Men. Čo je takým seriálom väčšinou na škodu, keďže Mad Men sú úžasnosť sama o sebe. Ale dosť už o copywriteroch a pozrime sa na letušky od ABC.

Podobne ako Playboy Club, aj Pan Am sa sústredí na ženy, ale v úplne inom kontexte. Byť zajačikom isto nebola sranda, ale byť stewardkou Pan Am znamenalo byť nie len peknou a pôvadnou ženou, ale mať aj niečo v hlave. Nehovoriac o tom, že bolo oveľa viac rešpektované povolanie, hoci matka Kate si o tom myslela svoje.

Kate (Kelli Garner) žila celý svoj život v tieni svojej staršej sestry Lauren (Margot Robbie) a byť letuškou Pan Am pre ňu znamenalo viac než len cestovať po celom svete. Fakt, že sa k Pan Am pridala aj Lauren ju veľmi neteší a ich súrodenecká rivalita tvorí jeden z ústredných konfliktov.

Scénaristi však nemohli odolať ani kriminálnej zápletke (konečne by si mohli uvedomiť, že aj bez nich sa dá natočiť dobrý seriál), ale v rámci možností mali lepší nápad než kolegovia od Playboy Clubu. Využili na to fakt, že svet sa v šesťdesiatom treťom zmietal v Studenej vojne – Kate tak nepracuje len pre Pan Am, ale aj pre vládu ako špiónka. Táto zápletka nie je tým najhorším, čo seriál mohlo stretnúť, ale osobne budem rada, ak sa z nej nevyvinie ústredný motív celého seriálu.

Ústredný ansábel stewardiek uzatvára rozkošná Francúzska Colette (Karine Vanasse) a spoľahlivá Maggie (Christina Ricci). Snáď sa im v budúcich epizódach bude venovať viac pozornosti, pretože vyzerajú zaujímavejšie ako sesterské duo. Lietadlo samozrejme nemôže lietať bez pilotov – kapitána Deana (Mike Vogel) a prvého dôjstojníka Teda (Michael Mosley).

Pan Am narozdiel od Playboy Club svoj potenciál využíva správnym smerom a ak sa scénaristi nebudú zbytočne sústrediť na špionážnu činnosť Kate, ale viac na samotné postavy, môže z toho byť veľmi zaujímavý seriál. Má pekný retro nádych, sympatické obsadenie, skvelú dobovú hudbu, šarm a hlavne pôsobí ozaj autenticky. Už teraz sa teším na ďalšiu epizódu a pilot hodnotím 8/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor