SERIÁLY.kinema.SK

Pamätáte na tú vlnu konšpiračných seriálov o informačných agentúrach, ktoré sa sústredia na nájdenie vnútorného zradcu? Od gýčovo pastelového Covert Affairs po matematicko-temný charakterový Rubicon? (Nehovorím, že to bola dlhá vlna.) Nuž, Showtime prispel svojou troškou k zanikajúcemu trendu s novinkou Homeland.

Kvapku psychicky labilná agentka Carrie Mathison (Claire Danes) podozrieva vojnového hrdinu, seržanta Nicholasa Brodyho (Damian Lewis), zo spolupráce s nepriateľskými silami. Prvá výhoda v porovnaní so zvyškom žánru – okamžite je jasné, koho budeme najbližších 13 epizód sledovať z malého nákladiaka. Prirodzene, keďže Nicholas Brody je americký hrdina, Carrie má menší problém s dokazovaním jeho teroristických zámerov. A – ako som už spomenula – trochu jej straší vo veži, čiže ani samotný divák si polovicu času nie je istý, či sa jej to len nezdá.

Nicholas Brody nie je len dvojrozmerný nositeľ antagonizmu. Posledných osem rokov strávil v irackom zajatí, jeho manželka (Morena Bacarrin) si to zatiaľ rozdávala s jeho najlepším priateľom a médiá si z neho robia zvieratko týždňa. Úloha pre Damiana Lewisa ako vyšitá. Versatilný Angličan sa jej zhosťuje veľmi dobre, až našinec zabúda, že by sme ho nemali mať radi.

Nápodobne Claire Danes. Kým cirka dve dekády permanentne hrala úplne milé a v podstate nevinné dievčatá a mladé ženy, agentka Carrie je na opačnom konci škály – s ničím nie je spokojná, nikomu nedôveruje a nerobí jej problém používať slovo „fuck“ v bežnej reči. Vidno, že sme na Showtime. Je veľmi osviežujúce vidieť Claire v novom type postavy, hoci úprimne, ak má niekto hrať zlaté bloncky, je to Claire Danes. Nech žije vaša pamiatka a hurá, šialené ženštiny!

Ani vedľajšie postavy nie sú obsadené skúpo. Carrienho konfidanta hrá Mandy Patinkin (Criminal Minds, Chicago Hope), jej nadriadeného David Harewood (Doctor Who). Úlohu Brodyho manželky po recastingu stvárni Morena Baccarin (V, Stargate SG-1, Firefly).

Kým bežné hádankové seriály typu „Kto je naše zlé jablko?“ zvyčajne zomierajú na zacyklenosť, Homeland má šancu vyhrať sa s Carrieným prehnane paranoidným charakterom a Brodyho charizmou. Čo je síce milé a najmä ja, milovník charakterových záležitosti, to určite ocením. Ale samotné tempo seriálu nevyzerá na žiaden šprint. No pilot určite navnadil. Hodnotím ho 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. terrorix | október 16., 2011 o 18:35 |

    Videl som prve 2 casti a musim povedat ze ma to uplne chytilo, dufam ze si zachoda grady aj dalej tento serial.

  2. terrorix | október 16., 2011 o 18:35 |

    preklep: zachoda – zachova :-))

Napíšte svoj názor