SERIÁLY.kinema.SK

V histórii audiovizuálneho média nie je slovné spojenie „Charlieho anjeli“ žiadnou novinkou. Prvý raz sa objavilo v roku 1976 ako názov seriálu, ktorý na obrazovke prežil päť rokov. Dal slávu dnes už hviezdam televízneho neba, napríklad Jaclyn Smith, Cheryl Ladd alebo Kate Jackson. Charlie’s Angels (’76) bol ovenčený siedmimi Zlatými glóbusmi a nominovaný na niekoľko ďalších prestížnych cien. Aj napriek svojmu koncu v roku 1981 zostal populárny a neležal dlho zaprášený.

Nadišiel rok 2000. Všetci násťroční sa natriasali do rytmu piesne Independent Woman part 1. od Destiny’s Child. Bola to titulná pieseň k filmu Charlie’s Angels. V hlavných úlohách sa predstavilo trio prvotriednych herečiek – Drew Barrymore, Cameron Diaz a Lucy Liu. Akčný film zarobil takmer 256 miliónov dolárov z tržieb na celom svete. Celkom logicky nasledovalo aj druhé pokračovanie, no to prvú časť neprekonalo. Píše sa rok 2011 a televízia ABC sa rozhodla opäť štuchnúť do nebeských oblakov. Žáner špionážnych seriálov momentálne stagnuje. Jediná inovatívna vec v mori Jamesov Bondov bol komediálny Chuck, ktorého posledná, 5. séria štartuje koncom októbra tohto roku.

Dej Charlie’s Angels (’11) vôbec nevybočuje z naznačených línií svojimi predchodcami. Tri krásne ženy pracujú pre tajomného Charlieho, ktorého nikdy predtým nevideli. Všetky majú pomerne tajomnú minulosť plnú čiernych šmúh a dúfajú, že práca pre tohto mysteriózneho muža im pomôže napraviť, čo napáchali. Ako im Charlie sám hovorí, vykonávajú preňho len spravodlivé činy. Hneď v úvode tejto epizódy však tretí anjelik Gloria (Nadine Velasquez) vyletí do vzduchu. Ostatní sa pustia do vyšetrovania. Natrafia na jej dávnu kamarátku a chránenkyňu Eve (Minka Kelly), ktorá sa ku nim pri vyšetrovaní pridá a stane sa zjavné – nahradí zosnulú Gloriu v úlohe tretieho anjela.

Všetky tri predstaviteľky hlavných postáv majú na konte niekoľko desiatok skúseností vo väčších, či menších úlohách. Za najväčšie sklamanie považujem Minku Kelly, ktorá aj napriek pomerne veľkým úlohám vo Friday Night Lights, či Parenthood podala absolútne nepresvedčivý výkon. Scenáristi jej dokola kázali v replikách hovoriť slová „sirotinec“, „najlepšou kamarátkou“, „môj prvý motor“ atď. Ona ich vyslovovala bez akýchkoľvek emócií. Jediná, ktorá sa v seriáli snažila a aj niečo zahrala bola Rachael Taylor, predtým známa z Grey’s Anatomy. Annie Ilonzeh, ktorá trojicu dotvára, je známa najmä z General Hospital. Rolu však zahrala maximálne sterilne a bez života.

Najväčším problémom tejto adaptácie Charlieho anjelov bol seterotyp a sterilnosť. To naozaj existujú vo svete amerických špionážnych seriálov len ruskí a latinsko-americkí kriminálnici? Najlepšie je, keď spolu spolupracujú a majú tragické prízvuky, keby vám náhodou ušiel dialóg, ktorý je absolútne plytký a nezaujímavý. Seriál nebol ani vtipný, nemal šťavu, dej pokrivkával, výkony hercov boli sterilné a keby nebolo zaujímavých prestrihov s členitou obrazovkou, ani ho nezvládnem dopozerať. Autenticita seriálu je prakticky nulová, keďže aj po výdatnom morskom kúpeli majú herečky dokonalý mejkap a odhaleného z tela toľko, že ich prestrelíte aj fackou.

Charlie’s Angels (’11) sú urážkou obrovskej časti televíznej histórie. Sú určené americkému divákovi bez mozgu, ktorý to bude sledovať len pre plejádu sexi žien a mužov, ktorým z úst pôjdu nezmyselné repliky. Je to plytvanie časom každého, kto má aspoň trochu zdravého rozumu. Za nápadité prestrihy dávam 2/10 a utekám sa ďalej rozčuľovať nad faktom, že „amíci“ investujú do takýchto somarín.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Matt | september 26., 2011 o 08:32 |

    je to samozrejme naivne co sa do buducna nezmeni, to vsak vyplyva do istej miery uz zo samotneho konceptu, z ktoreho sa ziadna inteligentna zabava cakat nedala. Videl som dokonca par casti povodneho serialu a tam to bolo to iste, co sa da povedat aj o filmoch (ktore to ale nahradzali opulentnou a sialenou akciou). A ked to porovnam s pilotmi ako Wonderwoman tak je to minimalne po stranke spracovania na daleko vyssej urovni.

Napíšte svoj názor