SERIÁLY.kinema.SK

Žáner lekárskych seriálov má už niekoľko dekád stabilné postavenie na našich obrazovkách. Kým v našich končinách kraľuje Ordinácia v Ružovej záhrade, v tom svetovom kráľovstve je to nahnevaný závislák. Reč je o doktorovi Houseovi, ktorému však nebezpečne na päty šliapu krásavice z Grey’s Anatomy, či jeho spin-off Private Parctice. A v menovaní by som mohla pokračovať niekoľko hodín. Množstvo psychológov na svete sa zaoberá tým, prečo majú tieto seriály taký úspech. Bežný človek zájde k doktorovi, až keď nevie prestať kašľať, alebo si už sám nevie dať rady. Doma mu však stále po obrazovke pobehuje personál v bielych plášťoch.

Americká stanica CBS sa teda pustila do riskantného boja. Snaží sa preniknúť do lekárskych seriálov a to vo veľkom štýle. Príbehy budú založené na reálnych prípadoch a nebudú to žiadne polo-vymyslené fantasmagórie ako v Houseovi. A taktiež chcú žánru venovať nového obľúbeného doktora. Zoznámte sa s formátom A Gifted Man.

Michael Holt (Patrick Wilson) si zo svojho talentu vybudoval impérium. Vedie najväčšiu, najlepšiu a najdrahšiu neurochirurgickú ambulanciu v Spojených štátoch. Všade sa hovorí o jeho zázračných rukách a jeho pacientmi sú samí prominenti. V dávnej minulosti však taký vôbec nebol. Žil v malom bytíku na Aljaške s manželkou. Obaja boli lekári, no Michael cítil, že má väčší talent a tak všetko opustil.

O niekoľko rokov neskôr je z neho úspešný, no osamelý muž. Preto ho prekvapí, keď zrazu stretne svoju exmanželku na ulici. Pozve ju na večeru, dajú sa do reči a on zatúži po jej prítomnosti opäť. Na druhý deň jej zavolá a v tom to príde – už týždeň je mŕtva. Bola to len halucinácia? Alebo ide ruka v ruke s jeho talentom aj tento zvláštny dar?

Obsadenie A Gifted Man je fenomenálne. Patrick Wilson je herec svetového mena a obrovského talentu. Celá planéta ho videla v adaptácii komiksu Watchmen, či v remakeu slávneho A-Teamu. Pripadá mi to, ako keby mu rozpoltenú postavu Michaela Holta niekto napísal na mieru. Po jeho boku v roli zosnulej exmanželky sa v seriáli objaví Jennifer Ehle, notoricky známa Elizabeth Bennetová z minisérie BBC, kde sa predstavila po boku oscarového Colina Firtha. V A Gifted Man má prozaickú úlohu – ukázať Michaelovi, že na svete sa dá žiť aj pre iné veci, ako pre potrebu byť najlepší. Okrem hlavných predstaviteľov na obrazovke uvidíte Julie Benz, či Margo Martindale – obe veľmi známe a dobré herečky.

Táto zmes tvrdej lekárskej reality a nadpozemských motívov môže na prvý pohľad vyznieť chaoticky. Pri pozeraní som sa však pristihla, že z počiatočného skepticizmu, ktorý prežíva aj Michael sa postupne nie len dej, ale aj nálada pri obrazovke mení na niečo iné. Doslova začnete na istej úrovni vnímať, že Michael jednoducho potrebuje prítomnosť svojej exmanželky, lebo nechal svoju pýchu zájsť priďaleko.

Postava Michaela Holta je veľmi zvláštna. Dokonale vidíte jeho motívy a racionálne si viete odôvodniť jeho konanie. Bola som šokovaná, keď sa v závere epizódy rozhodol, že sa ducha Anny nezbaví a vkladá do nej dôveru, že ho povedie niekam inam. Jednoducho sa s jeho charakterom viete stotožniť takmer od začiatku. Prikladám to hlavne tomu, že veľká vizuálna časť, v ktorej sa objavuje on je popretkávaná detailnými zábermi na jeho tvár. Tieto zábery vytvárajú akési zvláštne puto medzi divákom a seriálom.

Samozrejme, že je vám od začiatku jasné, kam seriál bude smerovať. Postupne spraví z bohatého, zatrpknutého chlapíka nejakého samaritána. Ale v tom je do veľkej miery jeho čaro. Hlavne v tej postupnosti – nestane sa to z ničoho nič a nebude o tom viesť dlhé, bezvýznamné dialógy. Celá pilotná epizóda zaznamenáva práve fragmenty zmeny osobnosti, ktoré neskôr vytvoria úplne nový celok. Rozhovory, ktoré postavy medzi sebou vedú však nie sú stupídne, čo je niečo, čo sa dnes až tak veľmi nevidí.

A Gifted Man ma veľmi prekvapil. Nie je to žiadna „duchárčina“ ako Supernatural, či Stratené duše. No zároveň to nie je ani House a ani Grey’s Anatomy. Je absolútna novinka, ktorá spája oba žánre, no vôbec nie násilne. Hudba, ktorá bola použitá bola taktiež vhodne zvolená a dotvárala atmosféru. Jediné, čo by som tomu vytkla je úsek, kedy si Michael googlil svoju diagnózu v pracovni plnej lekárskych kníh. Udeľujem 9/10 a teším sa na ďalšie epizódy.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Ondro | september 26., 2011 o 17:40 |

  Bodli by k tomu titulky :(

 2. Michal | september 26., 2011 o 21:05 |

  ked vidim dakde 9/10 – tak teraz neviem musim to vidiet? keby tam bolo 7, 6, kaslem nato….

 3. Ondro | september 27., 2011 o 17:57 |

  Už len aby boli titulky ….

 4. studo | september 27., 2011 o 23:05 |

  2Ondro: Nikomu sa moc na tieto lekárske seriály nechce :)

 5. Janulka | september 29., 2011 o 21:42 |

  uz su

Napíšte svoj názor