SERIÁLY.kinema.SK

Do komediálnej rodiny americkej stanice CBS pribudlo opäť niečo nové. Určite budete poznať perly tejto televízie – How I Met Your Mother, Mike and Molly, či The Big Bang Theory, ktorý touto sériou oslavuje pol dekády na obrazovkách. Sitcomy od CBS nie sú prvoplánové, v ich zákulisí pracujú špičkoví scenáristi a vysielajú sa po celom svete. Inak to nie je ani v prípade 2 Broke Girls – produkuje ho Michael Patrick King, ktorý má na svedomí a napísal množstvo scenárov ku Sex and the City.

2 Broke Girls sleduje osudy dvoch mladých dievčat z New Yorku. Max (Kat Dennings) nikdy nemala peniaze. Od mladého veku je prinútená zarábať si na seba a pracuje v malej reštaurácii v Brooklyne. Okrem toho má aj druhú prácu – opatruje dieťa zbohatlíckej Manhattanskej ženskej. Caroline (Beth Behrs) na druhej strane peniaze nikdy nechýbali. Až donedávna, kedy vyšlo najavo, že jej otecko okradol pol mesta a štát im zhabal všetok majetok. Stáva sa teda čašníčkou v rovnakej reštaurácii a má plán…

Herecké obsadenie je zvolené veľmi vhodne. Kat Dennings, ktorá tento rok zahviezdila v komiksovej adaptácii Thor, hrá sarkastickú Max s prehľadom. Rola jej sedí, aj keď sa neubránim pocitu, že je to skopírovaná Norah z filmu Nick and Norah’s Infinite Playlist (veľmi podobný charakter, ktorý hrala v tomto filme z roku 2008).  Beth Behrs, ktorá sa doteraz len tak mihla v epizódnych úlohách však bola svieža a takúto stereotypnú rolu zahrala výborne. Nemám jej čo vytknúť, dokonca by som chcela vyzdvihnúť chémiu, ktorá je medzi hlavnými hrdinkami.

Okrem nich sa na obrazovke ukážu aj Garrett Morris, Jonathan Kite, Matthew Moy, či Noah Mills (ktorý mi neuveriteľne pripomenul Adama Levinea zo skupiny Maroon 5).

Sitcom 2 Broke Girls ma prekvapil. Nebol zasa až taký vtipný, že by som sa váľala po zemi, ale držal si štandard vtipnej, pomerne inteligentnej komédie a hlavne neurážal. Mnoho dnešných sitcomov, ktoré zobrazujú autentický život v Spojených štátoch, si uťahujú z rasizmu (viď Mike and Molly, kde je jedna z hlavných postáv doslova strojom na vtipy o rasizme). 2 Broke Girls predstavuje kolorit Brooklynu, ktorý je krásne minimalizovaný v priestore reštaurácie. Ponúka perspektívne postavy, ktoré prichádzajú do tohto podniku z iných podmienok.

Taktiež by som vyzdvihla cieľ tohto seriálu. Z dvoch čašníčok sa pomerne rýchlo stanú kamarátky, ktoré si chcú založiť vlastný podnik, malú pekáreň. V záverečných titulkoch sa mimo iné odhalí počet dolárov, ktoré majú na tento účel našetrené a my vlastne budeme po celú dobu sledovať, ako sa k svojmu cieľu dopracujú. Je to veľmi podobné ako v How I Met Your Mother, kde je pomyselným „finišom“ seriálu to, ako Ted stretne svoju budúcu manželku.

2 Broke Girls neurazí nikoho. Je to nápaditý sitcom, ktorý nenápadne pašuje inovácie do tak veľmi stereotypného priestoru komédií z reštaurácií (napríklad bižutéria, ktorou si dolaďujú uniformy presne reflektuje chraktery atď.). Nehádzala by som flintu do žita po pozretí pilotnej epizódy, nebola síce prudko geniálna, ale potenciál to má. Udeľujem 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Tomgellar | september 26., 2011 o 16:06 |

    mě se to moc líbilo :) u scény v metru jsem se válel na zemi :D

Napíšte svoj názor