SERIÁLY.kinema.SK

Vedenie televízie Lifetime má dojem, že v televízii nebeží dostatok policajných drám a tak sa rozhodli prispieť svojou troškou. Ťažko si však predstaviť seriálový žáner, ktorý by mal na trhu menšie zastúpenie než patálie policajtov alebo detektívov.

V seriáli Against the Wall sa však nebudú vyšetrovať len zločiny, ale zároveň riešiť aj rodinné a osobné záležitosti. (Akoby nám Blue Bloods nestačilo.) A to úplne doslova. Hlavná hrdinka Abby Kowalski (Rachael Carpani) totiž pochádza z policajnej rodiny, čo v praxi znamená, že všetci jej bratia a otec sú policajti (okrem jej matky, samozrejme). Ale Abby má narozdiel od zvyšku svojej rodiny aj nejaké ambície a nechce byť celý život len pochôdzkárkou. Preto skočí po prvom mieste detektíva, ktoré sa objaví – na vnútornom oddelení.

Tým, že nastúpi na vnútorne, samozrejme, naštve rodinu – a hlavne otca. Čím sa načrtá sezónna zápletka, keďže ak by jej papa a bratia nemali čo skrývať, tak ju namiesto hádok pochvália, že to ako prvá v rodine niekam dotiahla. (Hádajte, koho bude v nasledujúcich epizódach Abby vyšetrovať?)

Chápem, že tvorcom šlo o vytvorenie „silnej“ ženskej postavy, ktorá ide za svojim cieľom aj napriek predstavám vlastnej rodiny. Avšak to sa im ani náhodou nepodarilo – už len to, ako dlho Abby otáľala, aby to svojim blízkym oznámila poukazuje na všetko, len nie na veľkosť jej charakteru. A samotný fakt, že vnútorné považuje len za akýsi medzistupeň medzi pochôdzkami a oddelením vrážd (najväčšie klišé EVER) nie je dôkazom, že chce pomáhať pri vyšetrovaní policajnej korupcie alebo násilia páchanom policajtmi.

Keď už ústredná zápletka, na ktorej stojí celý seriál za veľa nestojí, tak človek by čakal, že aspoň tá epizódna bude nadpriemer. Bohužiaľ. Nezachraňujú to ani postavy, ktoré sú zosobnením všetkého možného klišé až to bolí. Máme Linu Flores (Marisa Ramirez), novú partnerku Abby, ktorá má podrezaný jazyk; Dannyho Mitchella (Chris Johnson), ktorý pracuje u prokurátora a ktorý očividne Abby miluje a v neposlednom rade Abby, ktorá je úplne ľavá až jeden celkom nechápe ako sa jej podarilo byť najlepšou v triede a zvládnuť všetky testy na detektíva na výbornú. Nehovoriac o celej jej rodine.

Priznávam, že policajné drámy nie sú moja šálka kávy – pokiaľ nie sú dobré. Čo v praxi znamená, že majú nápad, dôvtip a netvorí ich len kopa síce pekne vyzerajúcej, ale nič nehovoriacej vaty. To však nie je prípad Against the Wall. V rámci možností je to pozerateľné, ale ja osobne radšej siahnem po detektívkach z dielne BBC. Pilot hodnotím 5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor