SERIÁLY.kinema.SK

Historická dráma zažíva svoj rozkvet na BBC Two. Po viktoriánskom The Crimson Petal and The White otvára produkčný team Kudos novú kapitolu – 50. roky minulého storočia. A to rovno na domácom fronte, v prostredí vtedy začínajúcej televízie BBC.

Scenár z pera oceňovanej Abi Morgan (BAFTA za scenár k televíznemu filmu White Girl a za scenár k seriálu Sex Traffic) sa sústredí na vznik nového tématického spravodajského formátu. Pre absenciu reálneho historického proťajšku jeho názov znie The Hour – Hodinka. Tri segmenty, tri reportáže a hviezdne trio za kamerou – workoholická producentka Bel Rowley (Romola Garai, Crimson Petal), ostrieľaná vojnová spravodajkyňa Lix (Anna Chancellor) a mladý génius slova a témy Freddie Lyon (Ben Whishaw, Parfém: Príbeh vraha). Toto predsa nemôže dopadnúť zle, nie?

Také idilky vydržia divákovi možno prvé tri minúty. Osud a vedenie vtedajšej BBC má iné plány. K hereckej trojke prirátajte charizmatického Dominica Westa (The Wire), ktorý sa pokútnymi chodníčkami dostal k miestu hlásateľa. Intrigy je druhé meno každej historickej minisérie, ale tu sa k ním našťastie pridáva humor, primeraná dávka pátosu a zápletka v podobe Suezkej krízy a tajomnej vraždy vysokoškolského profesora.

Popravde, zápletka „novinár vyšetruje vraždu, čo mu privodí samé problémy“ je v porovnaní so zvyškom scenáru taká primitívna, až by som ju oželela, ale dá sa veľmi ľahko predýchať. Dej sa bližšie venuje individuálnym neurózam hlavných postáv, možno práve vďaka dobovému zasadeniu. V austinovkách by sa ťažko riešila žena na pracovisku, či profesná redundancia. Bel Rowley ako jedna z prvých ženských producentiek v BBC nemá žiaden rešpekt (čo je v skutočnosti paralela na Verity Lambert, prvú ženu-producentku v BBC a matku Doctora Who, ktorá sa ale stala produkčnou až v roku 1963) a to ju mierne vytáča. Vojnová korešpondentka Lix sa v dobe rozpadu britského impéria nudí a nezostáva jej iné, ako všetkých otravovať historkami o zašlej sláve spravodajstva. A Freddie Lyon má síce krásne predstavy o svojej relácii, ale je neschopný spolupráce, kompromisu a empatie – a povedzme si to na rovinu, je to tak trochu (*)nepríjemný človek. (* – doplňte si náhodnú nadávku)

Seriál The Hour vyberá z širokej množiny aspektov televíznej produkcie to, čo je divácky atraktívne a relevantné pre možnosti stavby príbehu, čiže žiaden strach, zabaviť sa u toho zabavíte. Herecké obsadenie je číre šialenstvo; ak sa v britských tvárach trochu vyznáte, nehrajte na tento seriál drinking game. Čo scéna, to ďalší známy herec. (Len z hlavy – Owen Harper, Scripps z History Boys, Moriarty z nového Sherlocka, tá matka z Accused, etc.)

Hodinka ma veľmi milo prekvapila ráznosťou, akou sa postavila ku svojej téme. Má od amerických Mad Menov (hoci je to vynikajúci seriál z iných dôvodov) tak ďaleko, ako sa len v rámci žánru dá. Celá séria bude mať šesť hodinových epizód. Je to super, pozrite si to. Neveríte mi?

Freddie: „Otec, videl si dnešné správy?“
Freddieho otec: „Somariny nepozerám.“

Verdikt: 10/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor