SERIÁLY.kinema.SK

Kým seriálov o doktoroch a chirurgoch je toľko, že ich môžete hrabľami prehadzovať, o záchranároch sa to povedať nedá. To skôr nájdete ihlu v kope sena. A práve túto dieru sa adaptáciou knihy Blood, Sweat & Tea od Toma Reynoldsa rozhodla zaplniť britská televízna stanica Channel 4.

Záchranári narozdiel od lekárov pracujú v teréne a často musia čeliť hrôzostrašným následkom nehôd a zločinov ako prví. A to im môže spôsobiť nepekné psychické problémy, ako sa presvedčí aj ústredná trojica protagonistov v pilotnej epizóde. Počas nočnej šichty sú privolaní na miesto vážnej havárie, kde jeden z nich, Stuart (Rhys Thomas), zachráni mladej žene život otvorenou masážou srdca. Čo je podľa jeho nadriadenej veľmi stresujúci zážitok a trojici hrdinov nariadi stretnutie so psychologičkou. Tá im vysvetlí že v nasledujúcich hodinách si prejdú stroma štádiami – eufóriou, nadržanosťou a depresiou.

V pilotnej epizóde spoznávame hlavné postavy prostredníctvom toho, ako sa vyrovnávajú so psychickými zmenami, ktorými si musia prejsť. Stuart je presvedčený, že môže premôcť biologické prejavy svojho tela tým, že ujde ku kamarátke policajtke Maxine (Amy Beth Hayes), ktorá preto začne spochybňovať svoju príťažlivosť. Ostatní dvaja paramedici sa úplne poddajú svojim náladam – nováčik Rachid (Kayvan Novak, ktorého môžete poznať z úspešej britskej čiernej komédie Štyri levy) zavolá náhodnej známej a Ashley (Richard Madden aka Robb Stark z Game of Thrones) si objedná prostitúta.

I keď sa to na prvý pohľad môže zdať, nejde o sitkom. Už len z toho dôvodu, že epizóda mala normálnu dĺžku (t.j. cca 40 minút). Aj napriek tomu, že sa zápletka pilotu javí ako maximálne pritiahnutá za vlasy, sa tvorcom nejakým zázrakom podarilo vytvoriť seriál, ktorý dokonale balansuje humorné a vážne scény. Hoci tých vtipných je viac.

Je evidentné, že má ísť o ľahší seriál na letné mesiace,pri ktorom si diváci budú môcť po úmorných horúcich dňoch oddýchnuť. Mne osobne jeho humor sadol úplne dokonale a s „komediálnymi“ seriálmi spoza Atlantiku sa (podľa mňa) nedá ani porovnávať a preto pilot hodnotím 9/10. Vrelo odporúčam, ak máte radi britské seriály a hľadáte niečo nové, čo vás úprimne pobaví.

VIAC O TITULE:



Napíšte svoj názor