SERIÁLY.kinema.SK

Za veľkou mlákou majú remaky veľmi radi. Drvivá väčšina amerických seriálov a filmov – buďme úprimní – je v podstate založená na pekných tvárach hercov a nie veľmi kontroverzných témach. Diváci si na tento model rýchlo zvykli a stráviť tak nejaký zahraničný seriál alebo film je pre nich pomerne ťažké.

The Killing stanice AMC je remakom úspešného dánskeho seriálu Forbrydelsen, ktorý, mimochodom, získal cestu BAFTA, avšak už na prvý pohľad je jasné, že zámerom tvorcov nebolo vytvoriť nablýskaný a ľahko stráviteľný seriál.

Detektívku na oddelení vrážd Sarah Linden (Mireille Enos) čaká posledný deň v práci, keďže sa spolu so snúbencom a synom sťahuje. Ešte si ani nezobrala všetky veci z kancelárie a už tam našla svojho nástupcu, mladého Stephena Holdera (Joel Kinnaman). Keď sa v miestnom parku nájde zakrvavený sveter, spoločne vyrážajú na miesto činu a vyšetrovanie ich postupne zavedie k rodine Larsenových, ktorých dcéra Rosie je nezvestná.

Súčasne s vyšetrovaním sledujeme aj volebnú kampaň Darrena Richmonda (Billy Campbell). A keďže v takýchto prípadoch nič nie je náhodou, kandidát na primátora má s vraždou Rosie spoločného zrejme viac než by sa mu páčilo.

Dej je situovaný do daždivého Seattlu (nakrúca sa vo Vancouvri), čo spolu s mdlými farbami a skvelou hudbou vytvára temnú a pochmúrnu atmosféru, ktorá k seriálu neuveriteľne pasuje. Hoci seriál naplno využíva všetky možné žánrové klišé a prototypy postáv („good girl gone bad“, neosobná detektívka, bohatý a protivný bývalý priateľ obete atď.), narába s nimi naozaj skvelo.

Ako som už spomenula, seriál nie je založený na tom, aby sa páčil, ale aby zaujal. Nie kvôli tomu, ako pekne sa všetci usmievajú, ale pretože všetky postavy sú uveriteľné (a hlavne smútiaca rodina Larsenových). Síce som videla len úvodnú dvojčasť, ale pripisujem to faktu, že v celej sérii sa budú venovať len tomuto jednému prípadu. Dej je preto možno trochu rozvláčny, ale verím, že sa to odrazí na kvalite v pozitívnom smere. Už z pilotu je jasné, že The Killing je dlhoočakávanou kvalitnou alternatívou k typickým detektívnym seriálom. Pilot teda hodnotím na 9/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Michal | jún 2., 2011 o 21:14 |

  Pozeram ten serial od prvej casti, prave dnes idem 10.cast je to dost super,,,

 2. Sue | jún 2., 2011 o 21:52 |

  Ja som zatiaľ na piatej a je to teda vskutku skvelé, každou epizódou :)

 3. Janulka | jún 5., 2011 o 16:36 |

  vyborny serial

 4. Lost Soul | jún 20., 2011 o 10:25 |

  dnes jsem videla posledni epizodu a jsem z toho docela zdrcena – 12.dil byl uzasny, takze zaver pro me byl velkym zklamanim. celou prvni serii hodnotim stejne jako autorka – 9/10 – dost dobry pribeh, vyborne herecke vykony, super hudba, ale toto nam delat nemeli!!! :D

Napíšte svoj názor