SERIÁLY.kinema.SK

Píše sa rok 1492 a pápež Inocent VIII. zomiera. Rím sa prepadá do chaosu a korupcie, kým konkláve vyberá nového nástupcu na Petrov stolec. Najviac po ňom prahne Rodrigo Borgia (Jeremy Irons) – neskorší Alexander VI. – ktorý dal svojím úplatkárstvom a manipulovaním meno celej epoche renesančného Talianska. Prirodzene, jeho španielsky pôvod (a šikovnosť pri získavaní hlasov) nie je po chuti ostatným kardinálom. Bitka o udržanie svätej stolice sa môže začať. Ak ste sa uchechtli pri slove „stolica“, dajte si facku.

Páni v červenom nemusia dlho hľadať zámienku, prečo s Alexandrom vytrieť chodník. Cirkevný aparát prehliada jeho zhýralosť už niekoľko dekád a poslednou kvapkou sa stáva jeho aféra s mladou Giuliou Farnese. Tá nie je po chuti ani Vannozze dei Cattanei, matke pápežových detí. Intrigy, orgie a girlfighty prepukajú v plnej kráse.

Svoju polievku si prihrieva aj Cesare Borgia, pápežov syn. Má na starosti kupovanie hlasov, napráva činy svojho mladšieho a rozhýralejšieho brata a akoby to nestačilo, pápež ho chce ustanoviť ako svojho kardinála. Vplyvný Cesare zatiaľ nebezpečne hlce očami svoju mladšiu sestru Lucreziu a biskupský ornát mu prestáva voňať.

The Borgias (Showtime) predstavuje vo svete dnešnej historickej drámy úsmevnejšiu verziu Tudorovcov. No, úsmevnejšiu. Vraždí sa tu a obcuje rovnako ako v biografii Henricha VIII., ale scenár z pera oskarového Neila Jordana (The Crying Game) pripravuje divákom menej repetícií klišé tohto žánru. V Ríme je vždy veselšie ako na upršaných britských ostrovoch a nič proti Jonathanovi R. Meyersovi, ale Jeremy Irons je väčšie eso, čo sa hereckého umenia týka. Verdikt: 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Sue | jún 6., 2011 o 18:34 |

    Kvôli tomu castu som zvažovala, že si to pozriem. A stále váham.

Napíšte svoj názor