SERIÁLY.kinema.SK

Luther nie je najhorúcejšia novinka seriálového sveta, no vašu pozornosť si istotne zaslúži. Hlavne, ak máte radi a) britské seriály, b) detektívky a c) psycholigické drámy. Možno nejde o práve najvhodnejší seriál na letné mesiace, ale istotne sa cez leto vyskytne daždivý týždeň, ktorý sa tomuto seriálu BBC oplatí venovať.

Detektív šéfinšpektor John Luther (Idris Elba) pracuje na oddelní vážnych a sériových zločinov. Väčšinou vyšetruje zvrátené zločiny páchané psychicky narušenými jedincami až sám zisťuje, že hranica medzi šialenstvom a zdravým rozumom je veľmi tenká. Jeho takmer obetavá oddanosť práci ho stála nielen manželstvo ale takmer aj prácu a slobodu, keď úmyselne prizabil podozrivého.

Keď sa po nútenej dovolenke vracia ako-tak v poriadku do práce, čaká ho zvláštny prípad vraždy bez zjavného motívu. Vtedy na scénu prichádza geniálna psychopatka Alice (Ruth Wilson), o ktorej vie, že svojich rodičov zabila, no nemôže jej to dokázať. Vytvorí sa tak medzi nimi podivné priateľstvo, ktoré mu prinesie viac starostí než radostí.

Okrem problémov s Alice rieši svoju manželku Zoe (Indira Varma), ktorá momentálne žije so svojím milencom Markom (Paul McGann). Mne osobne táto línia veľmi nesadla, ale v posledných dvoch epizódach veci nabrali skutočne zaujímavý spád. Tvorcom sa podarilo brilantne prepojiť všetky aspekty seriálu, čo vyústilo do naozaj skvelého finále. Hoci ide o detektívku, seriál nestojí na epizódnych zápletkach. I keď musím uznať, že na jednu výnimku boli naozaj zaujímavé a dokonale ladili s celkovou atmosférou série. Skvelý seriál z Luthera robia postavy – Luther, geniálny policajt, ktorý je pre dávno mŕtve obete ochotný obetovať všetko, aj vlastné duševné zdravie. Jeho náprotivok, takisto geniálna psychopatka Alice, ktorá na Oxford nastúpila už ako 13-ročná, mu jednoducho nevie povedať zbohom, keďže konečne našla niekoho, kto sa jej aspoň trochu vyrovná.

Ako som už spomínala, nejde o žiadnu novinku. Úvodná 6-dielna séria bola odvysielaná minulý rok, no druhá začala len nedávno – 14. júla. Keďže Briti vedia niečo, čo Amíkom zatiaľ veľmi nedošlo – a síce, že dobrého stačí málo –2. séria bude mať len štyri epizódy.

Myslím, že Luther neučaruje všetkým – na to je príliš temný a svojský –, ale tí, čo mu dajú šancu určite neodídu s dlhým nosom. Ak máte radi spojenie kvalitného príbehu, zaujímavých postáv a temnej atmosféry, tak Luther pre vás predstavuje jackpot v lotérii. Prvú sériu hodnotím na 9/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Janulka | júl 30., 2011 o 13:29 |

    vyborny serial, doporucujem, je to nieco na sposob The Killing

Napíšte svoj názor