SERIÁLY.kinema.SK

Spomínate si na Taken? Bola to miniséria dejovo sa odohrávajúca v priebehu niekoľkých dekád, v ktorej sa mimozemšťania snažili vytvoriť dokonalého kríženca s človekom. Bola ňou Dakota Fanning a účinkovanie v tomto diele ju vystrelilo ku hviezdam (aj keď v tom čase už celkom známou bola). Mal v tom prsty aj Steven Spielberg a inak to nie je ani v prípade Falling Skies stanice TNT. Tento seriál by sa dal označiť za najočakávanejší tohto leta a nesie so sebou mnoho prísľubov. Napokon, stoja za ním samé hviezdne mená – jeho autorom je Robert Rodat, ktorý bol vo svojej kariére nominovaný na množstvo cien (medzi nimi aj na Oscara za film Zachráňte vojaka Ryana).

Falling Skies spracúva momentálne veľmi frekventovanú tému – postapokalyptické prežitie ľudí. Na zemi pristáli neznámi „emzáci“, ktorí nápadne pripomínajú chobotnice a, samozrejme, ihneď sa z nich vykľuli nepriatelia. Ako prvé na svojom zozname povinností zničili všetky veľké mestá a vyzabíjali čo najväčšie množstvo dospelých. Hlavnou zápletkou je sledovanie osudov malej skupinky ľudí, čo prežili, najmä rodiny Masonovcov.

Čo sa týka hereckého obsadenia, nie sú to žiadne béčka. Hlavnú úlohu Toma Masona, otca rodiny a schopného bojovníka si zahral Noah Wyle (známy napríklad z Pohotovosti). Doktorku Anne Glassovú si zahrala Moon Bloodgood, ktorá sa naposledy objavila v poslednom Terminátorovi alebo v seriáli Day Break (Deň zlomu). Za zmienku stojí hlavne voľba mladých hercov, ktorí tvoria skupinu mládeže, ktorú mimozemšťania nezabili. Ani jeden z nich nie je bez skúseností – všetkých ste mohli vidieť buď v seriáloch, alebo vo filmoch.

Zameranie deja na mladých ľudí je zaujímavou voľbou. Veľmi ťažko sa pozerá na neskúsenú mládež. Keby v obsadení neboli tri vedúce osobnosti okolo štyridsiatky, bolo by to veľmi zlé. Taktiež, nosnou dejovou líniou je okrem iného aj osud Matta Masona (Maxim Knight), ktorý má sedem. Neviem, ako vy, ale ja mám problém s detskými hercami, pokým nie sú na úrovni už spomínanej Dakoty Fanning. Zábery na spiaceho Matta a diskusie o tom, čo nakreslil mi dvíhali tlak.

Falling Skies však okrem iného rieši v prenesenom zmysle veľmi podstatné témy. Tým, že zem napadla rasa neznámych emzákov, miznú predošlé problémy v podobe rasizmu, neznášanlivosti, či nespolupráce medzi ľuďmi. Na druhej strane prichádza k novej spoločenskej stratifikácii – na čele stoja vojaci, ktorí dozerajú na civilistov. Rozdiely sú do očí bijúce, kým vojaci spia v malých dedinkách v domoch, radoví občania stanujú na ich dvoroch. Samozrejme, že sa seriál nevyhol typickej dávke „postapo“ klišé: protagonisti rabujú obchody, stretávajú sa s gangom zloduchov, ktorí sú súkromníci a nechcú sa podieľať na verejnej pomoci celej spoločnosti. Nehovoriac o typickom čierno-bielom videní problému, ktorý seriál spracúva.

Vyhnúť sa tomu nedá – ak sú mimozemšťania zlí, tak budú zlí. Hrdina na nich bez rozmyslu tasí zbraň a vykonáva pomstu za celý svet. Taktiež, emzáci sú samozrejme na vyššej technickej úrovni a priniesli si so sebou roboty, obrovské vesmírne lode a študujú ľudí. Spomínala som už, že Ben Mason je unesený a pravdepodobne skúmaný? A rodina ho chce zachrániť? Áno, aj toto klišé tu je. Pôsobí mierne rušivo a hlavne, aj vďaka tomu sú niektoré pasáže rozhovorov rozvláčne a ťažšie sa vám udržuje pozornosť.

Nevysvetľujte si to zle – Falling Skies ma prekvapilo. Je to svieži vzduch v žánri seriálovej science-fiction, ktorá tento rok utrpela krutý úder v podobe zrušenie legendy Stargate-u. Ponúka atraktívne témy, napäté vzťahy a celé je to okorenené mimozemskou mystériou. Tiež by som rada vyzdvihla rodinu Masonovcov a ostatných pozostalých – sú to naozaj sympatickí ľudia a doslova sa vám chce pozerať ďalej na to, ako sa to s nimi vyvinie. Žiaľ na úvodnom dvojdieli bolo však zlé to, že každú časť písal niekto iný a je tam viditeľný rozdiel v atmosfére. Napriek tomu všetkému však Falling Skies udeľujem 6,5/10.Komentáre

  1. Leo | jún 20., 2011 o 21:32 |

    Velice dobře a uvěřitelně fyziologicky zpracovaní emzáci. (Protože něco co má na sobě sliz, se prostě nemůže, podle mě, vyvinout v civilizace schopné mezihvězdného cestování)

  2. serieslover | jún 21., 2011 o 15:14 |

    Dal by som mu minimálne 8/10. Konečne niečo svieže na čo sa dá pozerať a aspoň z minimálnej časti nahradí skončenú sériu GoT.

Napíšte svoj názor