SERIÁLY.kinema.SK

Downton Abbey alebo Upstairs, Downstairs? ITV alebo BBC? Porovnanie nechám na vás, divákov, ale jedno je isté. ITV určite neprestrelila a svedčí o tom nielen jedenásť miliónov ľudí, ktorí si minulý rok Downton Abbey obľúbili, skoro okamžité predĺženie o osem nových dielov na budúci rok a 6 nominácií na ceny BAFTA.

V dobových drámach ťažko hovoriť o originalite a prekvapení. Buď ste ich videli dosť a viete predvídať dej a postupy alebo ide o prevedenie už známej knižnej verzie na televíznu obrazovku a opäť sa dostávame k bodu č. 1. No napriek tomu je Downton vysoko pozerateľná čistokrvná dobová dráma a ako sa na takéto seriály patrí, očarí vás nádherným exteriérom a interiérom anglického vidieka. Ostrihané kríky, honosné šaty a lovecké psy však nie sú dôvod prečo seriál pozerať. Príbeh vás rýchlo namotá a je možné, že sa spamätáte o sedem hodín neskôr s otázkou na komorníka, prečo to nemá viac častí.

Divák sleduje osud rodiny Crawleyovcov z vyššej spoločenskej vrstvy a ich služobníctva. Keďže sa nachádzame v období tesne pred 1. svetovou vojnou, ku spoločenským predsudkom a rozdielom medzi aristokraciou a služobníctvom sa pridáva aj vyrovnávanie sa staršej generácie s rozmáhajúcou sa technológiou (telefón) a znepokojivý pocit, že vojna predsa príde.

Do obdobia predvojnového Anglicka vás pozve panstvo Downton a jeho obyvatelia – Lord Grantham (Hugh Boneville), jeho americká manželka (Elizabeth McGovern) a Lordova snobská matka (Maggie Smith). Seriál sa začína momentom smrti dvoch právoplatných dedičov panstva Jamesa Crawleho, bratranca Lorda Granthama, a jeho syna na slávnom Titanicu.Bez mužských potomkov a len s troma dcérami. Kto bude dedičom Downtonu? To je hlavná otázka prvého dielu, ktorú musí Lord Grantham vyriešiť. Ďalším dedičom sa nakoniec stáva mladý pracujúci (povážte!) bratranec Matthew Crawley. A zábava môže začať.

Čo láka a chytí diváka sú, ako ináč, vzťahy. A najlepšie tie konfliktné. Dokáže sa Lady Mary, dcéra Lorda Grathama, preniesť cez svoje spoločenské predsudky voči Matthewovi? Tragický románik v kruhoch služobníctva? Mladý sluha, ktorému padne do oka turecký hosť? Herecký súboj Maggie Smith a Penelope Wilton? Aj za cenu, že budem znieť ako reklama na prací prášok musím napísať – Áno, to všetko a ešte viac.

K dobrému a vtipnému scenáru z pera Julian Fellowesa, držiteľa Oscara za scenár ku Gosford Park, sa pridáva perfektný cast. Mená ako Hugh Boneville, Maggie Smith, Penelope Wilton (áno, Harriet Jones z Doktora) hovoria za seba a mladá menej hviezdna generácia vás presvedčí po prvej časti.

Prvej sérii dávam 8,5/10 a nemôžem sa dočkať, keď si uvarím Earl Grey s mliekom a cukrom, prichystám keksíky a zasadnem k druhej sérii Downton Abbey.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. namuras | jún 13., 2011 o 07:24 |

    Upstairs Downstairs je lepšie a bodka! ITV produkcia fuuuuuuuj! *girlfights*

Napíšte svoj názor