SERIÁLY.kinema.SK

Americká televízia NBC sa v roku 2007 pokúsila o nemožné. Tvorcovia David Guarascio, Joe Port, Joe Wiseman a Moses Port sa rozhodli, že privedú na obrazovky za veľkú mláku britskú legendu, kult a diamant svojho žánru – IT Crowd. Takáto veľká ambícia však úspešnou nebola. Nakrútila sa len pilotná epizóda aj napriek oficiálnej objednávky 1. série, NBC si to však neskôr rozmyslela a americký IT Crowd v tichosti padol do zabudnutia. Prednedávnom sa ale tento pilotný diel dostal na vlny internetu a ak budete šikovní, možno ho niekde nájdete.

Hlavnými hrdinami seriálu je dvojica informatikov Roy (Joel McHale) a Moss (Richard Aoyade). Sú charakteristickí vetou: „Skúsili ste to vypnúť a zapnúť?“ Ňou vždy odpálkujú volajúcich pracovníkov obrovskej firmy, v ktorej pracujú. V úvodnej epizóde je prijatá nova hlava ich oddelenia, Jen (Jessica St. Clair). Samozrejme, že o počítačoch nemá ani poňatia a jej funkcia spočíva skôr v kamufláži toho, že Roy a Moss nie sú schopní konverzácie.

Vo Veľkej Británii má tento úspešný seriál na konte štyri série a ešte stále nekončí. Na piatu sériu čakáme, ale podľa posledných informácii, ktoré som zachytila na internete, určite bude. Čo ma však zaujalo na americkom remakeu bolo, že Richard Ayoade vlastne chcel hrať v oboch verziách. Na jednej strane ma to potešilo, lebo ako znalec IT Crowdu môžem len hrdo prehlásiť, že postavu Mossa by nezvládol zahrať nikto iný. Na druhej strane však bolo smutné sledovať, ako recituje tie isté repliky inému Royovi.

Najväčší problém tohto pilotu boli už naznačené repliky. Jednalo sa totiž o doslovný prepis prvej epizódy britského IT Crowdu, s výnimkami narážok na amerikanizmy. Ešte aj zvučka bola taká istá, len s inými menami a záhadne sa tam asi na sekundu vyskytol ich šéf. A pravdepodobne preto to NBC napokon nevzala. Doslovné prepisy britského humoru a situačnej komiky sa v americkom publiku zriedka stávajú úspešnými (viď Skins).

Ďalšou zlou vecou bolo obsadenie. Joel McHale síce Royovi urobil česť a nebol v tejto úlohe zlý, ale chýbal mu írsky prízvuk, na ktorom je postavená veľká časť humoru jeho replík. V duchu som ďakovala televíznym démonom, že vďaka neúspechu tohto IT Crowdu sa mohol vrhnúť na Community. Taktiež Jessica St. Clair, ktorá hrala v tomto pilote Jen nebola to pravé orechové. Katherine Parkinson je známa svojím krásnym narábaním s hlasom a Jessica St. Clair žiaľ znela monotónne a správanie v roli Jen mala doslova odpozorované od predchodkyne.

Ťažko sa hodnotí niečo, čo sa tvári ako remake, ale zároveň je to úplná kópia. Ešte aj jeden z hlavných hercov je totožný. Ja mám rada humor IT Crowdu, ale americký prízvuk mi ku nemu proste nepatrí. Nebudem sa vyjadrovať v číslach. Bolo by to ako porovnávať Statky zmätky z bratislavského, či z košického divadla. To isté, len s inými hercami. Ale vzhľadom na absenciu nových epizód tej britskej verzie, pobaví aj týchto dvadsať minút.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor