SERIÁLY.kinema.SK

Olympiáda, pohreb Michaela Jacksona a kráľovské sobáše. Čo majú spoločné? No predsa milióny, ba až miliardy divákov po celom svete. A jedna takáto svadba nás čaká a bude udalosťou nového tisícročia. Podľa odhadov by mala pritiahnuť k obrazovkám dve miliardy ľudí. Okrem záberov na garderóby a osobnosti by sa mal špeciálny film William & Kate dnes večer uviesť aj u nás, na Slovensku na Markíze a v Česku na Nove.

Scenár ku William & Kate napísala Nancey Silvers, ktorá má na konte desiatky televíznych filmov, ktoré nebudem menovať, lebo v našich končinách nie sú takmer vôbec známe. Tento film režíroval Mark Rosman, ktorý má na konte zopár snímok s Hilary Duff (napríklad A Cinderella story alebo The Perfect Man).

William & Kate uviedla americká stanica Lifetime a v hlavných úlohách sa predstavili pomerne neznáme tváre. Anglického princa Williama stvárnil Nico Evers-Swindell, ktorý sa mihol v zopár častiach amerických kriminálok. Rola jeho nastávajúcej manželky Kate pripadla Camille Luddington, ktorej herecká kariéra je o čosi bohatšia. Vidieť sme ju mohli v epizódnych úlohách seriálov Defenders, či CSI a v poslednom čase sa objavuje aj v televíznych filmoch.

Dej filmu je akousi mozaikou udalostí vzťahu princa Williama a Kate. Kate Middletonová je ženou z davu, obyčajnou študentkou St. Andrew’s college v Škótsku. Zdieľa prednáškový kurz s budúcim kráľom Spojeného kráľovstva a stanú sa z nich kamaráti. Postupom času kamarátstvo prerastá do niečoho nového, krajšieho a stáva sa z nich zaľúbený pár. Film sa venuje tomu, ako sa dievča bez vznešeného pôvodu stáva budúcou kráľovnou, ukazuje prekážky, ktoré zaľúbencom novinári a okolnosti kladú.

Tvorcovia filmu sa pokúsili načrtnúť situáciu, ktorú William prežíva – má sa stať vládcom jednej z najvplyvnejších krajín sveta. Taktiež sa pokúšajú zobraziť celý vývoj kamarátstva medzi ním a Kate a zmenu v romantický vzťah. Podstatne veľká časť sa venuje tomu, ako celú situáciu vníma Kate. Ona je tá, ktorá sa musí zmieriť s tým, že jej partner vedie dvojitý život – verejný a súkromný. Dvíha oponu kráľovského pozlátka a učí sa etiketu, podriaďuje svoju kariéru a čas Williamovmu rozvrhu. Dej by síce mal zobrazovať reálne udalosti, ale narába s nimi a plasticky si ich upravuje. A v tom je kameň úrazu. Celá hodina a pol vyznie umelo, všade omieľané fakty a rozhovory sú vo filme podané nereálne a takmer vôbec nesúhlasia s realitou. Príbeh Williama a Kate je totiž momentálne taký frekventovaný, že keď si otvoríte hocijaký časopis, dozviete sa viac podrobností ako bolo zachytených vo William & Kate.

Taktiež, samotné zobrazenie postáv je nezvládnuté. Williama prezentujú ako ťarbáka, ktorý je mimo paláca neschopný v kuchyni (v jednom rozhovore spomenul, že chcel Kate očariť svojim varením a to nebolo na úrovni kráľovských kuchárov). Kate zasa ukazujú ako závislú na jeho pozornosti. Druhá polovica filmu sa neskutočne vlečie, pretože je vám absolútne jasné, že vo vzťahu musí nastať kríza (ako v správnom romantickom filme) ale tuto to graduje a spracúva sa to takmer hodinu.

Klinec do rakvy je neustále používanie absolútnych klišé. Postavy vypúšťajú vety typu: „Ako rýchlo rastú!“ alebo „Aká bola tvoja mama?“ a samozrejme klasická: „Nemusíš byť tým, čo ti diktujú.“ A keď William konfrontuje princa Charlesa o prípade smrti princeznej Diany, chce sa vám trieskať si hlavu o stôl. Z napodobenín britských prízvukov vás ešte k tomu rozbolia uši. Musím sklamať tých, čo čakajú psychológiu postáv, zvraty a seriózne herecké výkony, nedočkajú sa ich. Treba si uvedomiť, že film je určený pre bežného diváka televízie a jeho rozpočet sa nedá s kinofilmami ani porovnať.

Ak hľadáte rozptýlenie od bežného života a máte radi rozprávky, táto je presne pre vás. Ukazuje, ako sa zo šedej myšky stala princezná. Ak ste filmový fajnšmeker ako ja, ohodnotíte to chabými 3/10.Komentáre

  1. Radka | apríl 30., 2011 o 09:36 |

    kde sa da tento film pozrieť online ? :)

  2. Nikis | máj 1., 2011 o 15:19 |

    Prosím, kde si môžem pozrieť film William a Kate – Kráľovský príbeh lásky? Bohužiaľ, v piatok som mala dôležité povinnosti a tak som si nemala možnosť pozrieť film v premiére. Ďakujem :)

Napíšte svoj názor