SERIÁLY.kinema.SK

United

Filmy, Recenzia apríl 25., 2011

Futbalový klub Manchester United nemusím vôbec predstavovať. Patrí medzi družstvá, ktoré sú známe na celom svete a ich fanúšikov nájdete hádam aj v lazových oblastiach. Druhý program britskej BBC uviedol včera večer televízny film United, ktorý zachytáva udalosti koncom päťdesiatych rokov minulého storočia z prostredia tohto tímu. Tvorcovia sa pokúsili o zákulisný pohľad do sveta futbalu a podvihli oponu nad jednou z najhorších udalostí športového sveta – Mníchovským leteckým nešťastím.

Za projektom stojí James Strong, ktorý režíroval niekoľko epizód Doctora Who, Hustle, či Torchwoodu. Scenár napísal pomerne známy Chris Chibnall, ktorý má na svojom konte epizódy Doctora Who, Torchwoodu, Life on Mars a najnovšie sa realizuje v seriáli Camelot. Obaja ostrieľaní tvorcovia si dali záležať aj na obsadení. Vo filme United sa stretávajú najväčšie hviezdy britského televízneho neba.

Hlavnú úlohu futbalovej legendy Bobbyho Charltona stvárnil Jack O’Connell – mladou generáciou milovaný za svoju rolu Cooka v kultových Skins. Patrí medzi elitu mladých hercov a kritici mu prorokujú hviezdnu budúcnosť. Trénera Jimmyho Murphyho si zahral David Tennant, ktorý sa nálepky desiateho Doktora zo seriálu Doctor Who nezbaví už asi do smrti. Manažéra Matta Busbyho si zahral Dougray Scott, ktorý sa blysol v Zúfalých manželkách, Mission Impossible 2, či v Hitmanovi. Okrem nich sa v United objavia mená ako Dean Andrews, Sam Claflin, Kate Ashfield a mohla by som pokračovať ešte minimálne pol strany ďalej.

Dej filmu United sa krúti okolo tímu z mesta Manchester v päťdesiatych rokoch. Na rozdiel od ostatných britských futbalových klubov sa tu preferujú mladí hráči. Ich energia im umožňuje vyhrávať zápasy omnoho ľahšie a žnú úspechy po celom Spojenom kráľovstve. Hlavný hrdina Bobby je veľmi zdržanlivý a divák sleduje, ako sa postupne stáva plnohodnotným členom družstva. Začiatkom roku 1958 sa zostava vydáva do Belehradu na zápas. S tímom remizovali a cestou z vtedajšej Juhoslávie prestupujú v Mníchove. Lietadlo, ktorým by mali bezpečne doraziť späť do Británie má však technické problémy a keď sa im na tretí raz podarí naštartovať, ďaleko nedoletia. Ešte pri letisku stroj zlyháva a jeho časť vybuchne. Osem hráčov zomrie na mieste a ostatní bojujú o život. Film sa ďalej sústredí nie len na pozostalých rodinných príslušníkov, ale aj na hráčov, ktorí prežili a hlavne zachytáva ducha tímu Manchester United, ktorý sa zbiera po ničivej situácii.

Priebeh filmu je veľmi voľný, ba až pomalý. Jeho cieľom nie sú dramatické zvraty a bohatá zápletka, naopak už na začiatku divákovi ukážu scenériu havárie. Mníchovské nešťastie patrí medzi príbehy, ktoré pozná každý futbalový fanúšik vo Veľkej Británii. Cieľom filmu preto je čo najvernejšie zobraziť udalosti, ktoré následne postavili Manchester na nohy. Tvorcovia pri písaní scenára a celkovom vytvorení filmu čerpali z autentických rozhovorov a materiálov, ktoré vznikli počas tragédie. Filmu United tiež lahodia herecké výkony Jacka O’Connella a Davida Tennanta, ktoré sú vynikajúce. Nesmiem zabudnúť na hudbu, ktorá dominovala scénam, kde sa menej hovorilo.

Film United nie je o fanúšikoch. Nie je o futbale. Je pre milovníkov futbalu a zároveň filmových fajnšmekrov. Ukazuje presne to, prečo chlapci už od malička chodia domov so zelenými kolenami, United je totiž film o duši futbalu. Primárne je určený televíznemu divákovi, ktorý ma rád kvalitnú tvorbu. Nezáleží na tom, či ste muž, alebo žena, herecké výkony vás dostanú. Taktiež autentické kulisy dobového štadiónu, lietadla a čarovné oblečenie päťdesiatych rokov. Jediné, čo by som filmu vytkla je trochu rozvláčna pasáž, ktorá nastane asi v polovici. Preto mu dávam 9/10.Napíšte svoj názor