SERIÁLY.kinema.SK

Miniséria The Kennedys mapujúca životy členov rodiny Kennedyovcov a tragédie, ktoré ich postihli, mal pôvodne vysielať History Channel, no kvôli politickým tlakom sa tento kanál práv na jej vysielanie v USA vzdal. Nakoniec ich odkúpil Reelz Channel a miniséria na jeho obrazovkách odštartovala 3. apríla 2011.

Prvé dve časti sa sústredia na volebný deň v roku 1960, keď sa John F. Kennedy stane prezidentom USA. Hlavný protagonisti sa počas tohto dňa noria do spomienok na udalosti, ktoré ich priviedli k tomu dňu. Joseph P. Kennedy, Sr. spomína na udalosti, ktoré ho stáli jeho politickú kariéru a na staršieho syna Josepha Jr., ktorý mal pokračovať tam, kde on zlyhal – stane sa prezidentom. Avšak mladý Joe padol v 2. svetovej vojne. Týmto sa otvorili dvere do sveta Johnovi, ktorý doteraz vždy žil v tieni svojho staršieho brata.

Kennedyovci sú jednou z najvplyvnejších amerických rodín a neraz sa o nich vraví, že sú americkou šľachtou. Ich vyobrazenie v tejto minisérii je kritické a scénaristi sa neštítia ozaj ničoho. Nie práve košér spôsoby pri voľbách? Nevera (len!) mužskej časti rodiny? Manipulovanie najstaršieho Kennedyho? Podplácanie? Je tu všetko a ešte viac a človek sa ozaj nemôže čudovať, prečo mala miniséria v začiatkoch problémy.

Kritici tejto minisérii vyčítajú lacné spracovanie, hodné „popoludňajšej mydlovej opery“, no ten názor je mierne prehnaný. Bohužiaľ filmové kvality nedosahuje, ale patrí skôr k tomu lepšiemu, s čím sa človek na televíznych obrazovkách stretne. Avšak obsadenie televízne rozhodne nie je. Johna Kennedyho si totiž zahral Greg Kinnear; jeho manželku Jaqueline, nazývanú tiež Jackie, stvárnila Katie Holmes; Josepha Kennedyho Tom Wilkinson a Jackovho mladšieho brata Roberta Barry Pepper.

Za najväčší mínus minisérie považujem všetok ten pátos, ktorý sa vo formáte takéhoto zamerania dal očakávať. Mne osobne a myslím, že aj našincovi všeobecne, sú podobné veci dosť cudzie a vety (často použité v úplne divných situáciách), v ktorých sa skloňovala demokracia/moc/hrdosť/Amerika/sloboda/politika a pod., mi veľmi nerezali a preto The Kennedys hodnotím priemerne, a to na 6/10. Podobné „historické“ seriály mám v obľube, ale túto sezónu dám prednosť radšej Mildred Pierce.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor