SERIÁLY.kinema.SK

Káblová stanica Cinemax preniká do seriálovej tvorby. Ako informuje Deadline.com, najnovšie sa pripojila k projektu 12-dielneho seriálu Transporter, vytváraného podľa rovnomenného kinohitu. Slovenskí diváci ho poznajú ako Kuriér.

Nápad preniesť filmovú sériu zo strieborného plátna do televíznej seriálovej podoby nie je úplne nový; Luc Besson a jeho spoločnosť EuropaCorp ho ohlásili už v apríli minulého roka. V tom čase podľa magazínu Variety prebiehali rokovania s medzinárodnými vysielateľmi. Postupne sa zapojil nemecký televízny líder RTL a francúzsky kanál M6, ku ktorým teraz pribudol Cinemax. Distribútor seriálový projekt Transporter tento týždeň predstavil aj „svetu“ na medzinárodnom veľtrhu MIPTV v Cannes.

Výroba každej hodinovej epizódy seriálového Kuriéra vyjde na 4 milióny dolárov, čo ho podľa Variety zaraďuje k jednej z najdrahších európskych seriálových produkcií. Natáčanie odštartuje v lete v Európe a Kanade. Výkonným producentom bude Luc Besson (muž, čo  má nepriamo prsty aj za seriálom The CW Nikita, keďže ten sa nechal inšpirovať postavou z jeho staršieho filmu). Za financovaním stojí mediálna skupina Lagardère. Námet ostáva podobný ako pri filmoch: o profesionálnom kuriérovi pohybujúcom sa vo svete kriminálnikov a nebezpečných indivíduí.

Pôvodné kuriérske kinofilmy, kde hlavnú úlohu stvárnil Jason Statham, priniesli úspech – podľa Variety boli ich priemerné výrobné náklady 31 miliónov dolárov a všetky tri dokopy zarobili celosvetovo 238 miliónov. Dobre sa chytili aj v televízii: napríklad nemecká free-TV premiéra Transporter 2 priniesla stanici RTL share 23,7 % v cieľovke 14-49, pričom bežne máva okolo 18 až 19 %. A repríza uhrala 18,4 %. U nás vysiela filmy o Kuriérovi Jojka: naposledy v apríli 2010 ponúkla reprízy prvých dvoch častí v priamej konkurencii tanečnej šou Let’s Dance na Markíze. Podľa tlačových správ získala s jednotkou 31,1 % a dvojkou 36,7 % v skupine 12-54. Kuriér 2 sa nielenže stal marketlídrom, ale v konečnom zúčtovaní skončil podľa Mediálne.sk ako druhý najsledovanejší film roka 2010 na JOJke.

Pre americký Cinemax bude Kuriér druhým pôvodným seriálom. Prvým je 10-dielny akčný seriál Strike Back, koprodukovaný s britským vysielateľom Sky. Natáčal sa v Juhoafrickej republike a Maďarsku a americkú premiéru absolvuje v lete.  Cinemax však neostane iba pri tom. Podľa Deadline.com si objednal aj tretí titul, akčnú krimi The Sector od producentov Ridleyho a Tonyho Scotta. Tí stoja aj za seriálom CBS The Good Wife (Dobrá manželka) alebo minisériou The Company (V sieti CIA).

VIAC O TITULE: , ,Komentáre

  1. Titi | apríl 11., 2011 o 15:08 |

    A keby tak aj v seriáli hral hlavnú úlohu Jason Statham, prípade Timothy Olyphant, to by bolo! Ale asi to tak nebude, však?

  2. Five By Five | apríl 11., 2011 o 15:55 |

    Mne stačí, že s týmto bude mať Luc spoločného viac než len filmovú predlohu… Už sa neviem dočkať…

Napíšte svoj názor