SERIÁLY.kinema.SK

David Caspe je pomerným nováčikom v televíznom prostredí. Happy Endings je jeho prvým seriálom, ktorý sám vymyslel a napísal jeho časti. Uviedla ho televízia ABC tento týždeň ako nový formát komediálneho seriálu, ktorý však nie je sitcomom. V pozadí absentuje (umelý) davový smiech a zábery sú nakrúcané single camera štýlom. Tento „žáner“ však nie je až tak nový, v podobnom štýle sa nakrúca väčšina „sitcomov“ ABC, napríklad The Middle, Modern Family, či Cougar Town.

Hlavnou dejovou líniou Happy Endings je príbeh, ktorý sa začína nešťastnou udalosťou. Dave (Zachary Knighton: FlashForward) a Alex (Elisha Cuthbert: 24) sa po desiatich rokoch vzťahu rozhodli vziať. Pri oltári však Alex zaváha a odchádza na medové týždne slobodná a bez manžela. Dave zostáva sedieť v kostole a partia štyroch kamarátov sa snaží postaviť ho na nohy.

Pár Jane (Eliza Coupe) a Brad (Damon Wayans Jr.) sú v štádiu života, kedy sa hodí posunúť na priečku s názvom dieťa. Sú svoji už niekoľko rokov a tešili sa na to, že budú mať manželov do série, kým to Alex nepokazila. Skupinu dotvárajú slobodná Penny (Casey Wilson) a gay Max (Adam Pally).

Počas pilotnej epizódy sa Alex vráti a snaží sa pozbierať rozbité životy skupiny. Zaváhala, nič sa nestalo a chce sa vrátiť k Daveovi. Ten sa medzi tým pokúša zapiť žiaľ a skončí v posteli s neznámym dievčaťom. Niet cesty späť, dokopy sa znovu tak skoro nedajú. V skupine nastáva odveký problém – ako si po takomto rozchode rozdelia kamarátov? Celú situáciu by mali dopĺňať vtipy a humorné historky.

Humor, ktorý Happy Endings využíva nie je to pravé orechové. Narážky na to, že Max nie je stereotypný gay zo Sexu v Meste nie sú absolútne vtipné, skôr dehonestujúce. Manželský pár Jane a Brad vôbec nie sú zohratí a nevidíte, prečo sú vlastne spolu. A hlavná dvojica Alex a Dave sú od začiatku preferovaní a mali by skončiť spolu… ale akosi im nedržíte palce a je vám to jedno. Nehovorím, že skupina vo vzájomnej interakcii nemá dobrú chémiu, práve naopak. Keď majú skupinové scény, dobre sa na to pozerá, ale ako jednotlivé zložky – tam je to pomerne zlé. Tiež absentuje nejaké vysvetlenie toho, ako sa skupina zoznámila a chýbajú pozadné informácie z ich životov. Na jednej strane je to dobré, lebo to aspoň objasnia neskôr, ale v pilotnej epizóde je to viac na škodu.

Dvadsať minútový formát, ktorý tento týždeň odštartoval na ABC sa tvári ako inteligentná komédia. Jediný bonus je, že v pozadí sa nesmeje ten automatický prihlúply smiech. Ale v podstate ani nie je veľmi na čom. Za celú epizódu som sa z chuti zasmiala asi dva razy, aj to preháňam. Skupina kamarátov má síce celkom príjemnú chémiu, ale vtipy, ktoré majú zapracované v scenári sú neotesané a vyznievajú nemiestne. Už vyšla aj druhá epizóda – je síce lepšia, ako pilot, ale tiež žiadna sláva. Chce to trochu si zvyknúť na formát a neočakávať výbuchy smiechu. Happy Endings je jeden z tých, čo sa podarili menej. Pilotu dávam 6,5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor