SERIÁLY.kinema.SK

Prednedávnom skončila 1. séria seriálu Episodes od káblovej stanice Showtime. Druhá séria bola potvrdená spolu so Shameless na začiatku marca. Čo sme videli počas siedmych krátkych dielov tohto komediálneho seriálu a oplatí sa ho vôbec pozerať?

David Crane, Jeffrey Klarik sú mená, ktoré stoja za Episodes ako seriálom. Myslím, že Davida Cranea nemusím predstavovať, ale pre istotu pripomeniem, že je to tvorca Priateľov a Joeyho. Jeho rukopis určite spoznáte aj v Episodes. Klarik sa v minulosti podieľal na The Class a Half & Half.

Ako som už spomínala, úvodná séria má len 7 ani nie polhodinových epizód, čo je netradičné v prostredí, kde sa bežne vyprodukuje 22-26 dielov za rok. Čo nás teda čaká? Starý-známy prípad, ktorý zažil nejeden seriálový fanúšik na vlastnej koži. Briti vymyslia niečo dobré a úspešné a Američania sa rozhodnú to preniesť na svoj kontinent s patričnou adaptáciou na svoje kultúrne prostredie. Často si ale nikto neuvedomí, že daný seriál fungoval aj vďaka britským/pôvodným reáliam. Niekedy je remake priam nehodný mena originálu (Skins), občas to vyjde dobre (Being Human) a výnimočne priam výborne (Office). Preto oceňujem iróniu úvodného intra, ktoré zobrazuje, čo sa veľakrát stane so scenárom, ktorý podnikne cestu za oceán.

Beverly (Tamsin Greig; Black Books) a Sean (Stephen Mangan) Lincolnovci tvoria britský scenáristický manželský pár, ktorý má doma na svedomí úspešný 4-sezónny seriál Lyman’s Boys. Americkým producentom sa nápad pozdáva a Sean a Beverly súhlasia s výletom za oceán, kde budú dozerať na natáčanie americkej verzie podľa ich pôvodného scenára. Čaká ich však kultúrny šok. Sean sa s Kaliforniou, teplom a surfovaním vyrovná pomerne rýchlo. To sa ale nedá povedať o Beverly, ktorá ku koncu série dúfa, že pilot sa neujme, vrátia sa domov a bude tam pršať, tak ako sa na Britániu patrí.

Ideme domov. Domov. K pravému čaju a jemnej irónii. Na miesto, kde nikto nehovorí „Och môj bože, milujem váš prízvuk.“ Vážne sa neviem dočkať. Dúfam, že bude pršať. – Beverly

Okrem našich jemne prekvapených Britov máme ich americké náprotivky v podobe zástupcov networku a hlavných hviezd seriálu, ktorí spustia lavínu zmien. Už v úvodnej epizóde sme svedkami recastu hlavnej postavy, pôvodne postaršieho riaditeľa školy, na Matt LeBlanca. Po ďalších zásahoch sa zo seriálu o riaditeľovi chlapčenskej školy zamilovanom do lesbickej knihovníčky stáva seriál o trénerovi hokejového družstva zamilovanom do knihovníčky. Nie lesbičky. Od Lyman’s Boys k Pucks! Viete si predstaviť, prečo Beverly nie je nadšená.

Matt LeBlanc je tiež postavou okolo ktorej sa točí príbeh prvej série. Vďaka nemu sa z manželstva dvoch stane manželstvo 2+1. Kým Betsy Beverly nie je Mattom nadšená, pre Seana sa stane novým najlepším priateľom. A samozrejme má na neho zlý vplyv. Beverly nie je pri svojej domýšľavej náture o nič lepšia a tak pár zažíva „výmenu názorov“, ktorá vyvrcholí jedným veľkým nedorozumením a ohrozí manželstvo.

Mínusom seriálu je, že táto dejová linka je taká priehľadná, že nepotrebujete vešteckú guľu na to, aby ste už v piatej časti vedeli, ako to dopadne. Sústredenie sa na drámu v posledných častiach je krokom vedľa. Kým v prvej polovici série sa dramatickú zápletku, akokoľvek absurdnú, snažili vyvažovať humorom a poukazovaním na šibnuté hollywoodske klišé, v druhej polovici je zápletka ešte absurdnejšia a aj humoru je pomenej. A keď je, tak je trápny a niekedy pre mňa ako diváka ofenzívny. Na druhej strane kvitujem vysielanie na káblovej stanici. Nadávky nie sú obmedzované a tým, že Sean a Beverly sú čistokrvní Briti, aj oni prispejú svojím „bloody hell“.

Zvyšný cast pozostáva zo stereotypných karikatúr od teplého kostyméra, arogantného šéfa až po vedúcu komédie, ktorá nemá zmysel pre humor. Herecky bohužiaľ nikto nevyniká.

Episodes má šťastie, že má len sedem dielov a „dráma“ nestihla posunúť seriál kvalitatívne nižšie ako keď začínal. Čo začalo ako komediálny seriál skončilo ako dramatický. Po dopozeraní som mala zmiešané pocity a v hlave otázku „Isto to malo skočiť takto?“ Mám pocit, že zlatú baňu námetu, ktorý je tak aktuálny, nevyužili dostatočne a postupne skĺzli do priemeru. Druhú sériu si pozriem, ale stále u mňa visí otázka, či som od Episodes neočakávala priveľa alebo úplne iný seriál.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Michal | apríl 6., 2011 o 15:20 |

    Tiez som to videl a cakal som od toho trochu viac komedie, ale celkom to uslo, bavilo ma to a Matt Le Blanc sa tiez celkom dal pozerat, ta baba je znama z Black Books cize palec hore :-) divim sa, ale ze bude aj 2.seria,…

Napíšte svoj názor