SERIÁLY.kinema.SK

Lekársky seriál ER (Pohotovosť) sa po niekoľkoročnej prestávke vracia na Slovensko. V poradí XIV. sériu, ktorá u nás nikdy predtým nebola odvysielaná, prinesie televízia Doma. Štartuje budúci utorok 5. apríla o 21:50 s dvoma epizódami za sebou.

Dlhodobo plánuje Doma vysielať po jednej časti vždy v utorok a štvrtok okolo 22:45. Chystá aj 24-hodinové reprízy. „Spojenie výnimočného talentu autora bestsellerov Michaela Crichtona s producentom Johnom Wellsom, držiteľom cien Emmy a Christophera Chulacka prináša divákom „Pohotovosť“, seriál ocenený niekoľkými cenami Emmy,“ pochvaľuje si ho na svojom Facebooku.

Nábehovú krivku Pohotovosti vyrobí ďalší premiérový titul, od ktorého si stanica veľa sľubuje. Na Facebooku ho označila za svoju najhorúcejšiu novinku. Je ním 102-dielny turecký romantický seriál Elveda derken (Slzy Bosporu). Slovenský televízny debut absolvuje 12. apríla.

Pohotovosť historicky prvýkrát dostane slovenský dabing, keďže spomínaná séria bude uvedená v slovenskej televíznej premiére a televízii Doma jeho výrobu ukladá naša legislatíva. Pôjde teda o tretie jazykové znenie na našom trhu – seriál najskôr išiel na Markíze po česky s dabingom z Novy a neskôr tiež po česky, len s iným obsadením.

Pohotovosť patrila v minulosti k hlavným akvizíciám Markízy. Na jej obrazovkách sa vysielala od konca 90. rokov minulého storočia v rôznych oknách – od počiatočného nasadenia v najlukratívnejších hlavných večerných časoch až po off-time. Napríklad v roku 1998 jej patril slot v piatok o 22:10, kde podľa vtedajšieho oficiálneho merania sledovanosti dosahovala trhový podiel 44 % v cieľovke 12+. Viac si ho zapínali ženy než muži, z hľadiska veku bola najsilnejšia cieľovka 30- až 39-ročných ľudí a z hľadiska vzdelania dominovali vysokoškoláci. Takto Markíza promovala Pohotovosť v roku 1998:

V Amerike vysielala Pohotovosť stanica NBC. Štartovala 19. septembra 1994, v rovnakej sezóne ako Chicago Hope konkurenčnej CBS. No kým Chicago Hope vydržalo šesť sezón, Pohotovosť sa dožila až pätnástich. V tej prvej debutovala takmer ako najúspešnejší seriál sezóny 1994/1995 – predbehol ju akurát Seinfeld. Postupne klesala a z počiatočných 20-percentných ratingov (hoseholds) spadla v predposlednej sérii na 5,6 %. Stále však bola nad priemerom NBC. Pri poslednej sérii vyťažila zo silného proma a v závere vytvorila hneď niekoľko rekordov. Úplne záverečnú dvojhodinovú časť videlo 2. apríla 2009 presne 16,2 milióna Američanov – išlo o najsledovanejší záver amerického seriálu od čias Murder, She Wrote (To je vražda, napísala) v roku 1996. Darilo sa jej aj v reklamne zaujímavej cieľovke 18-49, kde silnejšie než ona končili len The X-Files (Akty X) v roku 2002.

Pohotovosť pochádza z knižnice jednej z najväčších svetových distribučných spoločností Warner Bros. International Television Distribution, ktorá momentálne na Slovensku obchoduje výhradne s Markízou, respektíve jej sestrou Doma. Markíza od nej nakúpila napríklad seriály The Mentalist (Mentalista), Two and a Half Men (Dva a pol chlapa) alebo The Vampire Diaries (Upírske denníky), Doma zasa Gossip Girl.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Michal | marec 26., 2011 o 20:18 |

    Toto je moj najoblubenejsi lekarsky serial ever, prvych 10 serii je megaaaa, 11 som len polku videl a od 12tej nevidel….aj ked uz to neni to co byvalo (1-10 seria) ale mozno si pozriem zas, uz len kvoli tej poslednej casti…:-)

  2. Roman-tik | marec 27., 2011 o 15:42 |

    Sarbu sa buchol po vačku a tak tu máme 14 sériu. Nova aj doma uvedú e.r. v českej a slovenskej premiére a slováci dokonca aj v svetovej slovenskej premiere v našom dabingu po prvý krát po 13 sériách.

    Nova štartuje už v utorok pred krok za krokom v dennom slote. Na poslednú epizódu si však budeme musieť počkať, lebo seriál končí 15. sériou a mam tušáka, že by to tentoraz mohli dokončiť. :-)

    Presne v tento istý deň sa vracia aj jack, nie však bauer, ale masový vrah ktorý navždy zmenil život jednej agentky F.B.I. a stáva sa hlavným prípadom pre samanthu. Prima ho opäť nasadzuje v doobednom dennom slote, na svoj starší dátum výroby však ide o výnimočny a napínavý seriál. finále tretej série je úplna jazda smrti :-)

Napíšte svoj názor