SERIÁLY.kinema.SK

Americké televízie majú spin-offy v obľube. Niekedy sa im vydaria rovnako ako pôvodný seriál (viď. Cheers a Frasier), inokedy pokus stroskotá po pár seriách (ako Joey po Friends). Spin-off Criminal Minds: Suspect Behavior z dielne CBS je skôr prvý prípad a Myšlienkam vraha robí dobré meno.

Nová krimiséria sa začína napínavo – oznamom, podľa ktorého vraj v rámci útvarov analýzy správania FBI operujú tímy známe ako Red Cells. Sú netradičné, nepodliehajú byrokracii a zodpovedajú sa výhradne šéfovi FBI. Wow, a práve o takejto superšpeciálnej skupine bude nové Criminal Minds: Suspect Behavior, pomyslí si divák.

Criminal Minds: Suspect Behavior si zobral to najlepšie z pôvodného seriálu: silné krimiprípady, osvedčené analytické vyšetrovacie metódy a hlavne dej plynúci presne tak, ako má – aby sa divák počas hodiny ani raz nenudil, nemusel na vyriešenie prípadu absolvovať rýchlokurz FBI a na druhej strane ani nemal pocit, že tvorcovia mu naservírovali príliš ľahkú zápletku. V spin-offe vidíme známu Kirsten Vangsness ako „babu za počítačom“, ale aj oscarového Foresta Whitakera v hlavnej úlohe špeciálneho agenta Sama Coopera. Na Mandyho Patinkina nemá ani on, ani nikto iný. Tvorcovia však očividne nechceli postavu skopírovať, ale prezieravo vytvorili novú, ušitú na Whitakera. V pilote podal presvedčivý výkon a divákovi ubehol prípad stratených maloletých dievčat rýchlo; nemal dôvod nudiť sa či nadávať.

Criminal Minds je pre fanúšikov moderných amerických kriminálok značkou porovnateľnou s C.S.I. Pôvodný seriál, vysielaný na Markíze a Jojke ako Myšlienky vraha, práve v zámorí rieši šiestu sériu prípadov. V cieľovkách domácností (households) a ľudí 2+ si drží miesto v top desiatke najsledovanejších seriálov sezóny a aj u mladých od 18 do 49 rokov stále dosahuje staničné nadpriemery. Či však spin-off dokáže tiež tak veľa, je zatiaľ predčasné prognózovať. Minimálne pilot však na to kvalitatívne mal. Jeho hodnotenie: 7,5/10.

PS: Criminal Minds: Suspect Behavior dorazí krátko po svetovej premiére aj na Slovensko. Od 6. apríla ho začne vysielať česko-slovenská verzia AXN pod názvom Myšlenky zločince: Chování podezřelých. Pôjde každú stredu o 22:00.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor