SERIÁLY.kinema.SK

Ukážka z tohto filmu sa objavila už v upútavke BBC na jeseň/zimu 2010/2011 bez presne stanoveného dátumu. Ten sme sa nedozvedeli nikdy – na oficiálnych stránkach BBC stále svietilo len to zlovestné „coming soon“. Skôr ako na materskej stanici BBC sa však televízny film Christopher and His Kind vysielal na francúzsko-nemeckom kanáli Arte – samozrejme, s dabingom. Pôvodnej verzie sme sa nakoniec dočkali minulú sobotu 19. marca. Ak ste si mysleli, že keď tú premiéru BBC toľko odkladala, tak pôjde o niečo skutočne výnimočné, rýchlo si to vyhoďte z hlavy. Filmu uškodil fakt, že šlo o televízny film a tie, ako vieme, kvalitou tým „poriadnym“ málokedy stíhajú. Ono možno ide aj o vec názoru, ale mne osobne sa pošťastilo vidieť len jeden jediný dobrý televízny film.

Christopher Isherwood je jedným zo známych britských spisovateľov. A ako to býva, našim končinám sa jeho knihy nejako vyhli širokým oblúkom. Nie je to až také prekvapivé, vzhľadom na povahu jeho kníh. Isherwood bol homosexuálom a tak sa táto téma (okrem iných) v nich neraz vyskytuje.

V roku 1929 sa z puritánskeho Anglicka vydal na dovolenku do viac liberálnejšieho Nemecka, presnejšie do Berlína. Nakoniec sa v tejto metropole usadil na dlhšiu dobu, očarený životom miestnej gay komunity. Svoje zážitky spojené s týmto mestom opísal v rovnomennej knihe, ktorá sa teraz vo filmovej podobe dostala na obrazovky BBC. Jeho pobyt bol idylický len z časti. Do Berlína sa dostal v čase nástupu nacistov k moci a ako sám neskôr zistil, v nacistickom Nemecku nebolo okrem Židov miesto ani pre ľudí jeho „druhu“.

V hlavnej úlohe sa predstavil Matt Smith, známy predovšetkým zo seriálu Doctor Who. Hoci sa pôvodne javil ako hlavné plus celej snímky, počas sledovania človek rýchlo vytriezvel. Okrem neho, sa v Christopher and His Kind objavila aj Imogen Poots v role Jean Ross, ktorá inšpirovala Isherwooda k postave Sally Bowles, či Toby Jones ako Gerald Hamilton, ktorý sa v Isherwoodových románoch vyskytuje ako Mr. Norris.

Samozrejme, filmu nejde vytknúť všetko. Ide o spracovanie knižných memoárov a príbeh je ozaj zaujímavý. Nielen z hľadiska gay komunity, ale aj vykreslenia problémov, ktoré so sebou priniesol nástup Hilerovej strany v Nemecku. Bohužiaľ, to sa vo filmovom spracovaní, ktoré je také nijaké, stráca.

Po pozretí som nevedela čo si o tom všetkom myslieť a popravde to neviem ani teraz, takže Christopher and His Kind neviem ohodnotiť.Napíšte svoj názor