SERIÁLY.kinema.SK

Kráľ Artuš je jednou z najpopulárnejších historických postáv. Pozornosti sa mu dostáva už od stredoveku, z tých novších je snáď každému známe seriálové spracovanie BBC Merlin. Najnovšie sa však do artušovských legiend pustila americká televízna stanica Starz.

Angličania si v 5. storočí na archivovaní veľmi nezakladali a tak o živote jednej z najväčších legiend britskej mytológie vieme žalostne málo. Mnoho historikov pochybuje, či Artuš vôbec bol kráľom – ale v jeho existencii sa zhodujú snáď všetci. Všetky poznaty, ktoré o Artušovi máme pochádzajú z legiend, takže sa neustále vyvíjali a ľudia ich postupom času stále updatovali o srandy ako svätý grál alebo meč Excalibur.

To málo, čo o Artušovi a jeho živote vieme filmárom nahráva do karát, keďže si môžu robiť prakticky čokoľvek – však legendy sa líšia v závislosti od regiónu či storočia. A pekne sa vyhýbajú konfliktom s historikmi. Šikovné, že?

Základ pre legendy tvorí pseudohistorické dielo Historia Regum Britanniae Geoffreyho z Monmouth z 12. st. Dalo by sa povedať, že scénaristi Camelotu čerpali hlavne odtiaľ. Uther Pendragon je kráľ jedného z mnohých kráľovstiev na Britských ostrovoch. Vládne si spokojne so svojou ženou Igraine (Claire Forlani), avšak idylku im naruší jeho dcéra Morgan (Eva Green), ktorú kedysi poslal do kláštora. Keď ju neprijme späť, tak ho otrávi a nárokuje si na trón. Avšak Uther má ešte eso v rukáve – svojho syna Artuša (Jamie Campbell Bower), ktorého na Merlinovu radu dal do výchovy iným ľuďom. S ním Morgan nepočítala a jeho príchod na scénu zamieša karty.

Je evidentné, že tvorcovia sa pri Camelot snažili ísť viac tradičnou cestou než ich kolegovia z BBC. V istých oblastiach sa im to aj celkom podarilo – hrady tuná o omietke ani nechyrovali, takisto aj postavy majú celkom slušné dobové kostými (aj keď Morgan sem-tam pripomína viac dominu než princeznú/wannabe kráľovnú). Obsadenie sa im taktiež vydarilo pri Morgan, ktorá v podaní Evy Green (Casino Royale, Kingdom of Heaven) vyzerá na prvotriednu mrchu. Jamie Campbell Bower vyzerá ako novopečený kráľ adekvátne vypleskane, ale snáď sa do budúcej epizódy spamätá. Jeho osudom je zjednotiť Anglicko a nie snívať o peknej holej bloncke na pláži. O Merlinovi, ktorí viac pripomína zlodejíčka než váženého čarodejníka radšej pomlčím.

Zameranie na staršie publikum je evidentné od začiatku. Príbeh o Artušovi sa bez Merlina a mágie jednoducho nezaobíde (však sám bol pomocou nej splodený). Scénaristi ju však dávkujú v rozumných množstvách a podobách. Že seriál nebude vhodný pre mládež do 15 rokov je jasné už v úvodných piatich minútach, keď sa Artuš a jeho milenka váľajú v tráve ako ich pán Boh stvoril. Postavám nie sú sex alebo nahota vôbec cudzie – uistite sa, že rodičia sú v bezpečnej vzdialenosti, ak sa chcete vyhnúť trapasu.

Avšak hoci sa Camelot snaží byť serióznym historickým seriálom, sem-tam to scénaristi prepísknu. Napríkad keď jedna z postáv použije F-word o tisícročie skôr ako bolo vôbec vymyslené alebo v dialógoch. Občasné vtipkovanie o dievčatách vyznieva v celkovom kontexte, nuž, trápne.

Camelot má svoje svetlé i temné stránky. Pokiaľ nie ste zarytým fanúšikom kráľa Artuša (ako ja) alebo sa nazaujímate o britské dejiny (ako ja) alebo dejiny vo všeobecnosti (ako ja), nevidím dôvod prečo by ste Camelot mali vôbec pozerať. Teda, za predpokladu, že sa po tomto (veľmi) vlažnom štarte nerozbehne. A preto ho aj vlažne ohodnotím – 6,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Titi | február 28., 2011 o 10:34 |

  Tak ja som zvedavá, čo je Camelot zač. Dám mu šancu. Niečo podobné ako Merlin bola miniséria Hmly Avalonu, s tým porovnám Camelot. A na Evu Green som zvedavá zvlášť, historické postavy jej podľa mňa idú lepšie, v Kráľovstve nebeskom zahviezdila, k Morgan mi celkom pasuje.

 2. palino3356 | marec 2., 2011 o 19:08 |

  Je to nieco ako Spartacus, t.j. spomalene zabery pri zabijani, intrigy, o sex mi nejde, ak su tam tie 2 veci, tak idem do toho, ale ak nie, tak pre mna skoda casu, najme to kuzlenie ma odradza.

 3. maja | apríl 2., 2011 o 13:54 |

  mám otázky: je to serál alebo film?
  a kedy bude premiéra…??

 4. E_V_E | júl 21., 2013 o 12:18 |

  Ešte som to nevidela, akurát len trailer, ale kvôli Jamiemu si to určite pozriem 8P Príbeh o Artušovi a Merlinovi mám veľmi rada, jeden taký starý film o nich si pozriem vždy, keď ide v TV tak cez sviatky väčšinou. Takéto historické filmy a seriály mám veľmi rada, nech už to prekrútia hocijako 8)

Napíšte svoj názor